Movies

10 gjëra pak të njohura rreth Jackie Chan – legjendat e kungfu-së

Pas 50 vjetësh në industri dhe më shumë se 150 filmave në meritë të tij, Jackie Chan vështirë se kërkon një prezantim. I dashur nga të gjithë, i respektuar nga të gjithë, Jackie Chan vlerësohet botërisht si një legjendë. Jackie ka shumë aspekte magjepsëse të jetës së tij, të cilat ne, pavarësisht se jemi fansa të tij, nuk i dimë.

10. Prindërit e tij e lanë atë si fëmijë

Babai i Jackie-t, Charles ishte një spiun që punonte për qeverinë kombëtare kineze dhe ndërsa ishte në detyrë ai kishte arrestuar një interpretues skenik dhe shitës opiumi të quajtur Lee-Lee, me të cilin më vonë u martua. Charles dhe Lee-Lee të dy kishin dy fëmijë në të dyja anët nga martesat e tyre të mëparshme, të cilët i lanë dhe ikën në Hong Kong kur komunistët erdhën në pushtet në 1949. Jackie lindi pesë vjet më vonë dhe u bënë përpjekje të menjëhershme për t’i shitur për një çmim prej 26 dollarë për mjekun që e ndihmoi në lindjen e tij.

Më vonë Jackie u la në një shkollë me konvikt, ndërsa prindërit shkuan në Australi në kërkim të punës. Jeta në shkollë me konvikt ishte e vështirë pasi Jackie dhe shokët e tij studentë morën mësime për dramë, akrobaci, art marcial dhe muzikë dhe u rrahën për çdo gabim. Shkolla nuk mësoi lexim apo shkrim për nxënësit e saj. Në moshën 8-vjeçare Jackie u shfaq në një film për herë të parë dhe pas vdekjes së Bruce Lee, ai ngadalë u vendos si ylli i ardhshëm i madh i industrisë së filmit në Hong Kong.

9. Kur ai pothuajse vdiq duke kryer një marifet

Jackie Chan është një interpretues i marifeteve dhe ka realizuar marifete në dukje të pamundura, kërcënuese për jetën me lehtësi relative. Por një herë në vitin 1986 ai gati u vra duke kryer një marifet të thjeshtë. Ai zbriti në Jugosllavi dhe shkoi në grup (me një jetlag) për të kërcyer nga një mur në një pemë. Ndonëse përpjekja e tij e parë ishte e suksesshme, por nuk i pëlqeu ndjenjës së tij të përsosmërisë dhe në provën e dytë, Jackie ra nga degët e pemës dhe në pamundësi për t’i kapur ato, u rrëzua në shkëmbinjtë poshtë. Pas kësaj, ai pësoi frakturë të kafkës dhe një kockë të futur në indin e tij të trurit që i shkaktoi gjakderdhje nga veshët. Incidenti ka lënë gjurmë pasi ai humbi pjesërisht dëgjimin në veshin e tij të djathtë dhe një pllakë plastike ende i hap një vrimë në kokë.

8. Trupi i tij është plot me lëndime

Pothuajse çdo pjesë e trupit të tij ka vuajtur dhimbje. Jackie ka lënduar dorën e tij shumë herë, ka thyer hundën tre herë, ka lënduar gjurin shumë herë aq shumë sa që tani ai përdor një dyshe për të xhiruar skena sprinti. Ai ka thyer kyçin e këmbës, ka plagosur qafën, ka shtypur kofshën mes dy automjeteve dhe gjithashtu ka dislokuar legenin, shpatullat dhe sternumin. Jackie është i njohur, jo vetëm për të kryer marifetet e tij, por duke performuar edhe në lëndime.

7. Atij iu deshën dy javë për të bërë këtë truk

Edhe pas vitesh praktikë dhe vitesh shfaqjesh të suksesshme marifetesh, Jackie-t e sheh çdo marifet të tmerrshëm. Por asgjë nuk ishte aq e frikshme sa ajo që ai arriti të bënte në “Kush jam unë?” Nëse e keni parë filmin, do ta mbani mend shumë mirë kulmin ku ai rrëshqet në ndërtesën 21-katëshe Willemswerf në Roterdam. Nuk ishte një rrëshqitje e drejtpërdrejtë (si mund të kënaqej Jackie me një marifet të drejtë). Ai udhëtoi poshtë anës së pjerrët të ndërtesës në kënd 45 gradë, u rrëzua, u ngrit në këmbë dhe eci me shpejtësi përpara se të binte përpara dhe të rrëshqiste përpara. Thuhet se atij iu deshën dy javë për të marrë guximin për të bërë këtë marifet.

6. Lufta e vërtetë e Jackie-t e zemëruar në shesh

Gjatë xhirimeve për ‘Wheels on Meals’ në vitin 1984, Jackie u zemërua pasi u lëndua me dhimbje nga Benny ‘The Jet’ Urquidez (një kampion bote në kikboks) ndërsa xhironte një skenë luftimi me të. Xheki, nga rruga, i kishte dhënë disa goditje edhe boksierit. Jackie i tërbuar dhe i frustruar sfidon Urquidez-in për një ndeshje të vërtetë ekspozite dhe meqenëse Jackie nuk ishte shumë një kikboksier, Urquidez e paralajmëroi duke thënë se do të lëndohej. Shumë shpejt anëtarët e ekuipazhit filluan të mbanin anë dhe të vendosnin baste, por për fat të keq për ta, ndeshja e ekspozitës nuk ndodhi kurrë. Duke lënë të larguarit të zhdukeshin, Jackie dhe Urquidez u shfaqën përsëri në një skenë luftimi të filmit “Dragons Forever” (1988).

5. Një perfeksionist që u shpërblye

Filmat janë punë të mëdha. Ne jemi të vetëdijshëm për peshën e pritshmërive nga regjisorët, veçanërisht, të njohur. Thashethemet thonë se Charlie Chaplin ndërsa drejtonte filmin e tij të famshëm “City Lights” riprodhoi një skenë 300 herë vetëm për ta mbajtur trëndafilin në një kënd të përsosur. David Fincher thuhet se rimerr një skenë mesatarisht 50 herë. Por i dashuri ynë Jackie Chan i ka mundur të gjithë kur gjatë drejtimit të filmit “Dragon Lord” (1982), ai kishte pasur 2900 filma për një skenë të vetme 10 minuta. Ishte skena e përpunuar hapëse e filmit me një duzinë marifetësh të përfshirë. Ai u shpërblye nga Rekordi Botëror Guinness për numrin më të madh të fotove për një skenë.


Source link https://kungfu-legends.fatipost.com/