Movies

15 fakte që mund të mos i dini për legjendën e gjallë Clint Eastwood – legjendat e kungfu-së

Pas mbarimit të shkollës së mesme, Eastwood ka thënë se ka punuar si druvar dhe zjarrfikës pyjesh në Oregon dhe si punëtor çeliku në Teksas. Ai u hartua gjatë luftës në Kore dhe u dërgua në Fort Ord në Monterey Bay në Kaliforni për trajnim bazë. Ai kurrë nuk u dërgua për luftime; ai rrinte si instruktor noti dhe i kalonte netët dhe fundjavat duke punuar si gënjeshtar në klubin e nënoficerëve.

Duke u kthyer në Fort Ord nga Seattle pas një pushimi në fundjavë në vjeshtën e vitit 1951, Eastwood hasi në disa telashe. “Në rrugën e kthimit, ata kishin një aeroplan, një Douglas AD, një lloj bombarduesi silur i vjelave të Luftës së Dytë Botërore, dhe mendova se do të hipja në atë,” kujton Eastwood. “Gjithçka shkoi keq. Radiot u fikën. Oksigjeni mbaroi. Dhe më në fund na mbaroi karburanti rreth Point Reyes, Kaliforni dhe shkuam në oqean. Kështu që shkuam për të notuar. Ishte fundi i tetorit, nëntori. Ujë shumë i ftohtë. (Unë) mora vesh shumë vite më vonë se ishte një vend shumimi i peshkaqenëve të bardhë, por jam i lumtur që nuk e dija atë në atë kohë ose sapo do të kisha vdekur.”

Eastwood ende po kërkonte të bënte debutimin e tij në film më 26 tetor 1954, kur i shkroi një letër regjisorit fitues të Oscarit Billy Wilder, duke falënderuar regjisorin që gjeti kohën për t’u takuar me të javën e kaluar dhe duke e paralajmëruar atë se videoja e vetme Universal mund të Sigurimi i tij ishte një intervistë “e vështirë” ku ai ishte “jo shumë i mirë, edhe pse më dhanë një kontratë në fuqinë e saj. Kur të vijë koha për casting, do të vlerësoja aq shumë që më lejoni të flisja me ju sesa ta shihja këtë test, sepse unë jam përmirësuar në çdo mënyrë që nga ajo kohë. Ndjej se cilësitë që mund të kërkoni mund të gjenden më mirë në një intervistë personale.” Wilder caktoi Jimmy Stewart në rol.

Eastwood dhe Burt Reynolds ishin të dy lojtarë me kontratë në Universal, dhe të dy u pushuan nga puna në vitin 1959. Sipas Reynolds, Eastwood “u pushua nga puna sepse molla e Adamit të tij mbeti shumë larg. Ai foli shumë ngadalë. Dhe ai kishte një dhëmb të copëtuar dhe ai nuk do ta rregullonte atë. Dhe unë thashë: “Pse po më pushoni?” Dhe ata thanë: “Nuk mund të veprosh”. … Unë i thashë Klintit, ‘E di, je vërtet i dëshpëruar, sepse unë mund të mësoj si të veproj. Nuk mund ta heqësh qafe atë mollën e Adamit.” Më pas Reynolds shtoi duke qeshur: “Dhe kjo e ka mbajtur atë prapa. E ka penguar atë.”

James Coburn (Arratisja e Madhe) donte 25,000 dollarë për të luajtur në film, që ishte më shumë sesa mund të përballonin producentët. Charles Bronson mund ta kishte marrë rolin nëse ai nuk do të mendonte se skenari ishte “thjesht më i keqi që kam parë ndonjëherë”. Eastwood ra dakord të luante për 15,000 dollarë.

Kur u pyet nëse ishte e vërtetë që ai mbante të njëjtin ponço Një grusht dollarë (1964), Për disa dollarë më shumë (1965), dhe E mira, e keqja dhe e shëmtuara (1966) – dhe nuk e lau kurrë – Eastwood tha po dhe shpjegoi se, “Nëse do ta laje, do të copëtohej.” Eastwood ka ende ponço, gjithashtu.

DOSJE – Në këtë fotografi të skedarit të 3 janarit 2020, Clint Eastwood mbërrin në AFI Awards në Los Angeles. Eastwood mbush 90 vjeç të dielën, më 31 maj. (Foto nga Jordan Strauss/Invision/AP, File)

Agjenti i Eastwood i tha atij se paraqitja në trilogjinë e Leone do të ishte një “hap i keq” për karrierën e tij. “Hapi i keq” në spanjisht është Malpaso. Meqenëse Malpaso Creek është gjithashtu një trup uji që ndodhet në jug të Carmel-of-the-Sea, Kaliforni, ku Eastwood bën shtëpinë e tij, ai e quajti kompaninë e tij Malpaso Productions.


Source link https://kungfu-legends.fatipost.com/