Movies

8 fakte befasuese rreth Jean-Claude Van Damme – legjendat e kungfu-së

Ndërsa Arnold Schwarzenegger dhe Sylvester Stallone konsideroheshin kulmi i heroit të filmit aksion të viteve 1980, fansat e zhanrit gjetën një alternativë më të këndshme te Jean-Claude Van Damme. Aktori dhe artisti luftarak i lindur në Belgjikë përdori fleksibilitetin e tij me efekt të madh në klasikët e aksionit si Bloodsport i 1988-ës, Kickboxer i 1989-ës dhe Timecop i 1994-ës. Për më shumë mbi “Muskujt nga Brukseli”, duke përfshirë sfondin e tij konkurrues dhe pse ai dikur sfidoi Steven Seagal në një luftë të vërtetë në oborrin e shtëpisë së Stallone, lexoni më tej.

1. Jean-Claude Van Damme ishte një “budalla” baleti.

Duke nxjerrë nga barku i nënës së tij më 18 tetor 1960 në Berchem-Sainte-Agathe, Bruksel, Belgjikë, Van Damme i ardhshëm lindi Jean-Claude Camille François Van Varenberg. (Ai përdori emrin e skenës “Frank Cujo” përpara se të vendosej në Van Damme.) Një i vetë-përshkruar “budalla”, Van Damme studioi karate dhe balet në rininë e tij, ky i fundit për pesë vjet. Ai tha se babai i tij e inkurajoi atë të merrte karate në mënyrë që Van Damme me syze të mund të forcohej. Por Van Damme gjithashtu tha se baleti e ndihmoi shumë aftësinë e tij të arteve marciale dhe praninë në ekran.

“Gjithmonë më ka tërhequr baleti për shkak të shkathtësisë, shtrirjes, hirit dhe faktit që je në gjendje të kontrollosh pa shfaqur asnjë dhimbje në fytyrën tënde,” tha Van Damme për Chicago Tribune në 1993. “Unë e përziva hirin dhe lëvizja me fuqinë e karatesë. Ka qenë një ndihmë e madhe në filmat e mi.”

2. Jean-Claude Van Damme punoi si gënjeshtar për Chuck Norris.

Van Damme drejtonte një palestër në Bruksel dhe pati sukses në bodybuilding dhe modeling, por ai donte të aktronte. Duke shkuar në Hollywood në fillim të të 20-ave për të ndjekur ëndrrat e tij për yll, Van Damme mori pjesë në filma si “Monaco Forever” i 1984-ës (ai u vlerësua zyrtarisht si “Gay Karate Man”) dhe një skenë të ardhshme të denjë për GIF në “Breakin” të 1984-ës ndërsa duke punuar si shofer taksie, kamarier dhe gënjeshtar, mes punëve të tjera të çuditshme. Më e rëndësishmja, ai kërceu për në Woody’s Wharf, një bar në pronësi të ikonës së arteve marciale Chuck Norris. “Amerikanët janë njerëz të mëdhenj,” tha Van Damme për The Hollywood Reporter në 2019. “Unë nuk kam pasur asnjë grindje, falë Zotit. Unë isha një skllav i mirë, simpatico dhe asnjë incident nuk ndodhi.”

3. Jean-Claude Van Damme mori pushimin e tij të madh duke gjuajtur goditje në kokën e një producenti.

Pas një xhirimi të tensionuar në Predator të vitit 1987, në të cilin Van Damme u hodh në rolin e alienit titullar, por u zëvendësua gjatë prodhimit, aktori donte të gjente një rol më të përshtatshëm për talentin e tij. Një ditë, ai e gjeti veten duke kryqëzuar shtigjet me producentin e filmit B, Menahem Golan. Duke përfituar nga rasti, Van Damme filloi të lëshonte goditje në Golan, duke mos u lidhur. Kjo i dha atij një takim në zyrën e Golanit, në të cilin një Van Damme pa këmishë e bindi Golanin se ai ishte i aftë, karizmatik dhe më e rëndësishmja, i lirë. Golan e luajti atë në “Bloodsport” të vitit 1988, një film i turneut të arteve marciale, i bazuar gjoja në bëmat e jetës reale të Frank Dux. Van Damme ndihmoi në ri-prerjen e filmit me skenaristin Sheldon Lettich dhe Carl Kress, një redaktor që punoi në The Towering Inferno të vitit 1974. Bloodsport vazhdoi të fitonte 65 milionë dollarë, duke e kthyer Van Damme në një yll brenda natës.


Source link https://kungfu-legends.fatipost.com/

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment