Sports

Daryl Dike: Sulmuesi i West Bromwich Albion është afër rikthimit pas tetë muajsh i lënduar

Daryl Dike dhe Brandon Thomas-Asante
Kthimi i afërt i Daryl Dike (majtas) mund të ndihmojë në kompensimin e humbjes së Brandon Thomas-Asante (djathtas)

Daryl Dike po stërvitet me skuadrën e parë të West Bromwich Albion dhe është afër rikthimit pas tetë muajsh jashtë me një këputje të tendinit të Akilit.

“Ne duhet të jemi të kujdesshëm me të. Në të njëjtën kohë ne duhet ta shtyjmë atë për të ndihmuar ekipin,” tha Corberan për BBC Radio WM.

Dike mund të kompensojë humbjen e sulmuesve Josh Maja dhe Brandon Thomas-Asante.

Maja ka qenë përjashtuar prej muajsh me një thyerje të kyçit të këmbës, ndërsa Thomas-Asante është përzgjedhur në një skuadër të përkohshme prej 55 lojtarësh nga Gana për Kupën e Kombeve të Afrikës të muajit të ardhshëm.

Golashënuesi më i mirë i Albionit, Thomas-Asante, ka shënuar 16 herë që kur u bë nënshkrimi i fundit i trajnerit të atëhershëm Steve Bruce në afatin kalimtar të gushtit të sezonit të kaluar, nga Salford City.

Ai kualifikohet për Gana përmes babait të tij – dhe mund të bashkohet me dy lojtarë të tjerë të Albion për turneun e muajit të ardhshëm në Bregun e Fildishtë.

Brandon Thomas-Asante i West Bromwich Albion
Brandon Thomas-Asante është golashënuesi më i mirë i Albionit me shtatë gola këtë sezon

Anësori Grady Diangana ka të ngjarë të thirret nga DR Kongoja, ndërsa mbrojtësi Semi Ajayi pritet të jetë në skuadrën e Nigerisë.

“Është një sfidë sepse do të humbasim disa nga lojtarët”, tha Corberan. “Të humbasësh lojtarë në mes të garës nuk është kurrë pozitive.

“Por unë jam gjithmonë i kënaqur kur ata shkojnë me ekipet kombëtare. Kjo është për shkak se ata po bëjnë gjëra të mira me klubin.”

Dike i dëmtuar nga lëndimet ka menaxhuar vetëm 27 ndeshje që kur u nënshkrua nga Valerien Ismael për Albion në janar 2022.

Një dëmtim i kërdhokullës u mor në debutimin e tij të plotë kundër Peterborough e mbajti jashtë për gjashtë muajdhe një problem në kofshë vetëm një ndeshje pas kthimit të tij çoi në një tjetër mungesë tre mujore.

Si pasojë, ai humbi skuadrën e SHBA-së për Kupën e Botës, por, pasi u rifitua në formë fizike në nëntor, ai shënoi shtatë gola në 22 ndeshje të ligës për Corberan-in e sapoardhur. Por ai u largua me barelë pak para fillimit të orës fitoren e sezonit të fundit në Stoke.

“Ai është një lojtar për të cilin skuadra ka nevojë”, tha Corberan, i cili e ka kthyer Dike një muaj përpara afatit.

“Ne duhet të zëvendësojmë Majën – duhet ta kemi këtë mundësi. Por në të njëjtën kohë duhet të kemi pak durim.”

Albion e nis orarin e tij të ngjeshur prej katër ndeshjesh në 10 ditë gjatë periudhës festive me një udhëtim në Middlesbrough të shtunën, e ndjekur nga një ndeshje në shtëpi kundër Norwich City në Boxing Day, një ndeshje në shtëpi natën me Leeds United të premten, 29 dhjetor dhe një ndeshje e re. Udhëtimi i një viti në Swansea.

Carlos Corberan po fliste me Steve Hermon të BBC Radio WM

Daryl Dike ka luajtur vetëm 27 ndeshje që kur u bashkua me West Bromwich Albion në janar 2022.
Daryl Dike ka luajtur vetëm 27 ndeshje që kur u bashkua me West Bromwich Albion në janar 2022.

Dëgjo në banderolën SoundsDëgjoni në fundin e faqes Sounds


Source link Football – BBC Sport