Sports

Datat e Premier League sugjerojnë që riluajtjet e FA Cup dhe League Cup do të anulohen

Grimsby feston goditjen e Danilo Orsit
Luftuesi i Ligës së Dytë, Grimsby, mundi futbollistët e kampionatit, Luton Town, të cilët tani janë në Premier League, në një përsëritje të raundit të katërt të FA Cup sezonin e kaluar.

Përsëritjet e FA Cup nga raundi i tretë e tutje dhe gjysmëfinalet e Kupës EFL me dy ndeshje mund të anulohen pasi Premier League të publikojë datat e ndeshjeve për sezonin 2024-2025.

Sezoni i top-fluturimit do të fillojë më 17 gusht dhe do të përfundojë më 25 maj.

Orari përmban katër raunde të fundjavës dhe kjo – së bashku me shtrydhjen e kalendarit të përgjithshëm – lë vetëm gjashtë mesjavë gjatë gjithë sezonit pa asnjë ndeshje të planifikuar në Premier League ose evropiane.

Duke qenë se Kupës së EFL i duhen tre mesjavë për të kaluar nga raundi i tretë në katër të fundit, duket se nuk ka vend që gjysmëfinalet të luhen si ndeshje me dy ndeshje, siç ka qenë rasti që nga fillimi i turneut në 1961.

Dhe e njëjta gjë vlen edhe për riluajtjet e FA Cup, megjithëse BBC Sport i është thënë më parë në rast të një ndryshimi, raundi i pestë i kompeticionit do të rikthehet në një datë fundjave, pasi është kaluar në një datë në mesjavë sezonin e fundit.

FA nuk pranoi të komentojë mbi ndryshimet e mundshme të FA Cup, ndërsa mësohet se formati i Kupës EFL mbetet në diskutim.

Kalendari i përgjithshëm i klubeve evropiane është duke u shtrydhur për shkak të zgjerimit të Ligës së Kampionëve dhe Ligës së Evropës, dhe dëshira e UEFA-s që Europa League dhe Europa Conference League të kenë secila nga një ‘ekskluzive’ në mesjavë kur nuk luhen gara të tjera.

Përfundimi i sezonit gjithashtu do të ndiqet me shpejtësi Kupa e Botës për Klube të zgjeruar me 32 ekipeduke filluar nga 15 qershor 2024.

Në janar, figurat kryesore të futbollit anglez u takuan për të diskutuar propozimet nga klubet e ligës së lartë për të ristrukturuar aspektet e lojës vendase – duke përfshirë ndryshime të rëndësishme në Kupën FA dhe Kupën e Ligës.

Trajneri i Liverpool-it, Jurgen Klopp, tha në përgjigje të kësaj ai do të ishte në favor të anulimit të përsëritjeve të FA Cup dhe tha se duhet të gjenden “zgjidhje të tjera” për të mbështetur financiarisht klubet më të vogla.

Klubet e ligës së ulët kanë shprehur shqetësimin se heqja e përsëritjeve do t’u mohojë atyre një shans për një lojë me para, e cila mund të rrisë financat e tyre.

Gjithçka që duhet të dini për flamurin e ekipit tuaj në Premier LeagueFutbolli i banerit të BBC Sport


Source link Football – BBC Sport