Movies

E vërteta rreth marrëdhënies së Will Smith me Denzel Washington – legjendat e kungfu-së

Më 27 shkurt, aktori Will Smith mori në shtëpi një çmim SAG 2022 për performancën e jashtëzakonshme nga një aktor mashkull në një rol kryesor për portretizimin e tij të Richard Williams në “King Richard”, sipas People. Ky është çmimi i parë SAG për Smith, pavarësisht faktit se ai ishte nominuar në kategori përpara fitores së tij të madhe. “King Richard” ndjek karrierën e hershme të profesionistëve të tenisit Serena dhe Venus Williams dhe tregon se si babai i tyre i ndihmoi ata të arrinin yll.

“Kombinimi i punës në “King Richard” dhe punës që duhej të bëja si aktor, po e bëja ndërsa po punoja për librin,” tha Smith, duke iu referuar kujtimeve të tij të vitit 2021 “Will”, për People. “Kështu që po gërmoja fëmijërinë time, po përpiqesha vërtet të kuptoja marrëdhënien time me babanë tim, siç po përpiqesha të kuptoja Richard Williams dhe më pas prindërimin tim me fëmijët e mi. Ka qenë një kohë e reflektimit të thellë personal, dhe po rezulton në një kuptim artistik dhe një rritje si burrë, rritje si artist, që nuk kam pasur kurrë këtë lloj rritjeje në jetën time.” Sipas The Hollywood Reporter, Smith mundi aktorët Andrew Garfield, Benedict Cumberbatch, Javier Bardem dhe Denzel Washington për të siguruar çmimin e tij SAG. Por pavarësisht konkurrimit për të njëjtin çmim, festimi i fitores së Smith nga Uashingtoni shfaqi forcën e miqësisë së tyre të qëndrueshme.

Denzel Washington inkurajoi Will Smith përpara fitores së tij në SAG Awards

Ndërsa Will Smith doli në skenë për të marrë çmimin e tij SAG më 27 shkurt, miku dhe mentori i tij prej kohësh, Denzel Washington, i dha Smith një ovacion të fortë. Pas fitores, Smith foli për “People” për miqësinë e tij të qëndrueshme me Uashingtonin dhe për atë se sa domethënie ka për të mbështetja e kolegut të tij gjatë viteve. “Kemi kaluar shumë kohë së bashku. Kështu që ne kemi folur, ai ka qenë gjithmonë një mentor për mua dhe më kapi dhe më tha, ‘Ky është viti yt’”, tha Smith për People. “Ai vetëm më përqafoi dhe më tha: ‘Jam shumë i lumtur për ty. Thjesht duaje atë që po bëhesh.’ Ai më njihte vite më parë, do të shkoja te Denzel për këshilla, kështu që ai më kishte parë gjatë viteve dhe ai thjesht më thoshte se sa krenar është për atë që jam bërë dhe çfarë jam bërë. Ai po thoshte se ndihej sikur një peshë i ishte hequr disi nga supet.”

Në muajt përpara përballjes së tyre në SAG Awards 2022, shumë e kishin krahasuar karrierën e dy aktorëve, pavarësisht faktit se Uashingtoni dhe Smith kishin marrë rrugë krejtësisht të ndryshme. Kur u pyet për këtë debat “Will kundër Denzel” gjatë një interviste për Two Bees TV, Uashingtoni bëri shaka se Smith do të fitonte betejën mes çiftit. “Ai ka shumë më shumë para se unë,” tha Uashingtoni.

Denzel Uashington e ndihmoi Will Smithin të kalonte një problem të ashpër

Denzel Washington jo vetëm që e mbështeti mikun e tij Will Smith në SAG Awards 2022, por ai ishte aty për argëtuesin kur Smith po kalonte një problem të vështirë. Siç tha ylli i “The Fresh Prince of Bel Air” për GQ në shtator 2021, ai u ndje pak i humbur në fund të të dyzetave. Pavarësisht vlerësimit të tij ndërkombëtar dhe sistemit të madh të mbështetjes, Smith ishte ende i pakënaqur. Fatmirësisht, një telefonatë me mikun e tij, Denzel Washington, e ndihmoi të gjente frymëzimin që i nevojitej për të ndjekur një lloj tjetër lumturie.

“Gjatë viteve, unë gjithmonë do ta telefonoja Denzelin”, tha Smith për GQ. “Ai është një i urtë i vërtetë. Unë ndoshta isha 48 vjeç ose diçka e tillë dhe i telefonova Denzelit. Ai tha: ‘Dëgjo. Ju duhet ta mendoni atë si 40-at e shokuar. Të 40-tat e të gjithëve janë të shokuar.’ Ai tha, ‘Por vetëm prisni derisa të arrini në 50’. Ai tha: “Duroni me të 40-at”. U ndala dhe thashë: ‘Vetët e 40-ta fantastike dhe 50-ta f***-it’. Dhe kjo është pikërisht ajo që ndodhi. Sapo u bënë vitet e 50-ta, dhe i dhashë vetes lirinë për të bërë gjithçka që doja.” Pasi mori këtë këshillë nga Uashingtoni, Smith u përpoq të gjente lumturinë duke marrë me qira një shtëpi në Utah vetëm për dy javë, duke udhëtuar në Peru dhe madje duke bërë një komedi stand-up ndërsa hapej për Dave Chappelle, sipas gazetës.

Denzel Washington ka thënë se nuk dëshiron të jetë shok me personazhe të tjerë të famshëm


Përkundër faktit se Denzel Washington ka disa miq të profilit të lartë (përfshirë Will Smith), ylli i “Fences” i tha The Guardian se ai ka shmangur miqësinë me aktorë dhe të famshëm të tjerë. “Unë nuk kam miq aktorë,” tha Washington për gazetën. “Miqtë e mi janë miq të vjetër. Njëri është një ish-djalë i muzikës, tjetri është pronar restoranti dhe tjetri është një ish-lojtar profesionist. … Ndoshta nuk jam një puthës i prapanicës, ndoshta nuk jam një mashtrues. Unë nuk jam gati të shkoj në një festë për të gjetur një punë. Dhe pastaj kur keni fëmijë, miqtë e tjerë bëhen prindër të tjerë. Gruaja ime (Pauletta Washington) dhe unë u rritëm siç duhet. Nuk dua miq të yjeve të filmit. Dhe duke qenë afrikano-amerikan, nuk kishte yje të mëdhenj të filmit për t’u shoqëruar gjithsesi, jo kur po e nisja, ata ishin vetëm djali i tretë nga prapa! Për çfarëdo arsye, unë kurrë nuk u miqësova me aktorët e bardhë.”

Për People, Smith dhe Denzel nuk kanë luajtur ende në asnjë film së bashku. Pavarësisht qëndrimit të lartpërmendur të Uashingtonit kur bëhet fjalë për miqësinë me A-listers, duket se Smith është ndjerë ende i detyruar të kontaktojë Uashingtonin për këshilla, mbështetje dhe inkurajim. Ndoshta është një gjë e mirë për të dy burrat që Uashingtoni e ka detyruar deri tani.


Source link https://kungfu-legends.fatipost.com/