Sports

Fran Alonso: Trajneri i Celtic niset për në Houston Dash në Ligën Kombëtare të Futbollit të Femrave

Menaxheri Fran Alonso e udhëhoqi Celticun drejt fitoreve të njëpasnjëshme në Kupën e Skocisë për Femra
Menaxheri Fran Alonso e udhëhoqi Celticun drejt fitoreve të njëpasnjëshme në Kupën e Skocisë për Femra

Fran Alonso është larguar nga Celtic nga ndjekësit e titullit SWPL për t’u bërë trajner i Houston Dash në ligën e parë të Shteteve të Bashkuara.

Celtic ka fituar dy herë Kupën e Skocisë, një herë Kupën e Ligës dhe ka qenë dy herë nënkampione e Premier League për femra që kur ai mori drejtimin në janar 2020 pasi klubi u bë profesionist.

Alonso ishte “shumë i trishtuar” për të shkuar dhe tha se largimi i tij ishte “një vendim vërtet i vështirë”.

Spanjolli largohet me Celtic tre pikë pas Rangers në gjysmë të rrugës së sezonit aktual SWPL.

“Klubi, skuadra, njerëzit dhe komuniteti Celtic kanë qenë gjithçka për mua gjatë katër viteve të fundit dhe më kanë ndezur jetën”, tha 47-vjeçari Alonso. “Ka qenë një aventurë e mrekullueshme.

“Megjithatë, mundësia e re në Amerikë është ajo për të cilën kam ëndërruar që kur kam filluar të stërvitem në lojën e femrave dhe e di që mbështetësit tanë të Celtic do ta kuptojnë”.

Dash përfundoi e 10-ta në Ligën Kombëtare të Futbollit për Femra me 12 ekipe në 2023, me Sarah Lowdon në detyrë të përkohshme që kur Sam Laity u shkarkua në shtator.

Spekulimet për të ardhmen e Alonso ishin të shumta pasi ai u lidh me klubin meksikan Monterrey në fillim të këtij muaji.

Në sezonin e parë të Alonso në Celtic, ai i udhëhoqi ata në përfundimin e tyre më të mirë të ligës – vendin e dytë pas Glasgow City, por me një diferencë prej vetëm tre pikësh.

Si rezultat, ata siguruan kualifikimin në Ligën e Kampionëve për herë të parë – dhe ata përsëritën suksesin sezonin e kaluar, duke përfunduar dy pikë prapa Cityt.

Sidoqoftë, Celtic rrëshqiti tre pikë pas Rangers në SWPL të dielën pasi u ndal në një barazim 1-1 larg Heart of Midlothian.

Shefi ekzekutiv i Celtic, Michael Nicholson, tha: “Unë do të doja të falënderoja sinqerisht Fran për kontributin fantastik që ai ka dhënë në zhvillimin e ekipit tonë të femrave.

“Ndërsa jemi jashtëzakonisht të zhgënjyer për humbjen e Fran, të gjithë në klub i urojnë sinqerisht çdo sukses në sfidën e tij të re. Puna për identifikimin e pasuesit të tij tashmë ka filluar dhe ne do të bëjmë një njoftim për pozicionin sa më shpejt të jetë e mundur.”

Menaxheri i përgjithshëm i Dash, Alex Singer tha në faqen e tij të klubit se është i emocionuar për të mirëpritur “një trajner shumë ambicioz që ndan një besim dhe pasion të fortë në vizionin tonë për të ndërtuar një markë emocionuese të futbollit dhe një kulturë fituese”.


Source link Football – BBC Sport