Sports

Këto fatura janë ndërtuar për Buffalo, dhe për playoffs


Në një sezon të Buffalo-s të mbushur me trazira, polemika dhe dramë, me dritaren e Super Bowl-it të skuadrës që duket se është gati për referendum çdo javë, Projektligjet e vitit 2023 mund të përfundojnë më mirë të ndërtuara për sfidat unike të futbollit perëndimor të Nju Jorkut se çdo paraardhës i tyre i fundit. Ata gjithashtu mund të jenë më të ngurtësuar për sezonin pasardhës se kurrë më parë.

Sado kundërintuitive mund të duket, dhe me gjithë kontrollin që trajneri Sean McDermott, GM Brandon Beane dhe dhoma e tyre e zhveshjes kanë duruar që nga pranvera, nuk është aq e pamenduar që ky ekip i Buffalo të jetë ai që do të depërtojë dhe do të arrijë Super Bowl për herë të parë që nga sezoni 1994. Nëse Faturat mund të arrijnë në play-off, sigurisht. Që është fërkimi i të gjitha fërkimeve.

Pavarësisht gabimeve të shkaktuara nga vetë dhe humbjeve marramendëse, largimi misterioz i koordinatorit të mbrojtjes Leslie Frazier jashtë sezonit dhe shqetësimi i qendërmbrojtësit Josh Allen për shkarkimi i koordinatorit ofensiv Ken Dorseyzbulimi i Vërejtje të çuditshme të bëra nga McDermott vite më parë në lidhje me 11 shtatorin dhe zhurmat e vazhdueshme për pakënaqësinë e marrësit të gjerë Stefon Diggs, pak ekipe po luajnë më mirë se kjo grup gjatë muajit të kaluar. Pas vitesh lundrimi drejt titullit të AFC-së Lindore dhe sfidave për kryesimin e AFC-së, këto fatura (8-6) kanë hartuar një rrugë shumë të ndryshme që mund t’i çojë në të vërtetë për play-off.

Ata janë shumë më të ekuilibruar në sulm, me vijën më të mirë sulmuese të ofertave McDermott/Beane dhe duken më të përshtatshme për dimrat perëndimore të Nju Jorkut. Ata gjithashtu kanë arritur të mblidhen dhe të bashkohen në mënyra të paimagjinueshme më parë.

“Nëse ata hyjnë, ata mund të mos humbasin,” tha një menaxher i përgjithshëm, skuadra e të cilit është përballur me shumë nga skuadrat më të mira në NFL dhe i cili foli në kushte anonimiteti sepse nuk është i lirë të pengojë publikisht play-off-in. “Askush në këtë konferencë nuk do të dëshirojë t’i luajë ata. Ata duken si ai ekip që po arrin kulmin në kohën e duhur.”

Faturat në dukje nuk kanë bërë asgjë në mënyrën më të lehtë, me pyetjet në lidhje me “dritaren e tyre Super Bowl” që u përhapën edhe para se të ishin fshikulluar nga Bengalët në shtëpi në raundin e divizionit Janarin e kaluar, i papajisur keq për të luftuar me elementët e një dëbore ngarje dhe duke vuajtur nga shkrirjet anësore gjatë rrugës. Gjërat arritën në kulmin e tyre këtë sezon pasi një penallti me 12 lojtarë në fushë nxiti Denverin. Fitorja e rikthimit në Buffalo në javën e 10-tëduke ulur Bills në 5-5 dhe duke nxitur rrëzimin e Dorsey. Ata qëndruan në greminën e shpërthimit – duke vërtetuar të gjitha parashikimet e vdekjes së afërt – ose një tubim kolektiv për të shpëtuar sezonin e tyre.

“Ti e zbulon se nga është i përbërë ekipi yt në kohë të tilla,” më tha Beane së fundmi.

Faturat janë 3-1 që nga ajo humbje, duke rënë një zemërthyes në Filadelfia në kohën shtesë në të cilën ata ia kalonin Shqiponjat, atëherë duke fituar në Kansas City pas lamtumirës. Ata kanë adoptuar një stil të orientuar drejt kohës së zotërimit, ndërkohë që ende grumbullojnë 29.3 pikë për lojë (të tretat në NFL që nga java e 10-të), duke e transformuar një ofendim të sulmit me bomba për ta kaluar përmes një gypi të papërshkrueshëm më parë, duke bërë gjithçka që shkon prapa. në James Cook.

Ajo arriti kulmin në një goditje e plotë e Dallasit të dielën në të cilën kandidati shumëvjeçar për MVP Allen mezi duhet të ngrejë krahun për të hedhur një pasim (duke përfunduar me shtatë kompletime) në një fitore 31-10, dhe në të cilën Bills dukeshin krejtësisht të qetë në shi dhe të ftohtë. Ata shfaqën një fizik sulmues jo të dukshëm më parë jashtë qendërmbrojtësit të tyre të fortë, me një përkushtim ndaj vrapimit duke ndihmuar një mbrojtje që ka tejkaluar dëmtimet e mëdha dhe nuk është aq statistikisht dominuese sa disa nga njësitë e kaluara të McDermott.

“Unë nuk bëra një punë mjaft të mirë në të kaluarën për të ndërtuar listën në një mënyrë që mund të përshtatej me lloje të ndryshme situatash,” tha Beane kur u pyet nëse kjo listë do të ishte më e mirë për Buffalo. “Moti i keq, terren i shpejtë, kushte të ngadalta, terren i keq, lojë me vrap të rëndë, lojë me pasime të rënda. Unë mendoj se ky grup i ka dhënë lojtarit më të shumtë përsa i përket përshtatjes me llojin e lojës. Jam përpjekur me të vërtetë të mësoj nga gabimet e mia dhe të përpiqem të bëj një punë më të mirë se sa në të kaluarën.”

Koordinatori i ri i ofensivës Joe Brady ka shkëlqyer në përfshirjen e Allen-it, Cook-it, fuqisë mbrojtëse Latavius ​​Murray dhe shpejtësisë Ty Johnson të gjithë të përfshirë, duke u kujdesur për përdorimin e tyre për dobësitë në frontet kundërshtare mbrojtëse. Beane mori pak nxehtësi në periudhën jashtë sezonit për të investuar në gardianin Connor McGovern në agjenci falas dhe duke përdorur një zgjedhje të raundit të dytë për një gardë tjetër (O’Cyrus Torrence), por duket se po funksionon tani, me trajtimin e duhur Spencer Brown (zgjedhja e 93-të në 2021) që lulëzon gjithashtu.

Bill Belichick apo Jim Harbaugh tek Chargers? Mos llogarisni në të.

“Kjo është linja më e mirë që Brandon ka krijuar që kur ka qenë atje,” tha një ekzekutiv i rangut të lartë nga një ekip që u përball me Bills këtë sezon, i cili nuk lejohet të komentojë për personelin e klubeve të tjera. “E di që ai mori shumë (muta) për disa nga lëvizjet që ka bërë, por ata janë bërë një ekip futbolli më fizik.”

Allen-it i duhen vetëm katër goditje kaluese për t’iu bashkuar Cam Newton-it si lojtarët e vetëm në historinë e NFL-së me 30 TD kalimesh dhe 10 TD të nxituara në të njëjtin sezon. Ai ende mund të bjerë prapa dhe të hedhë për numra të mëdhenj nëse është e nevojshme, siç u dëshmua kohët e fundit kundër Jets dhe Eagles. Por faturat po i bëjnë të gjitha pak më ndryshe tani.

Ata janë mbështetur në aktivizimin e këmbëve të Allen-it në vrapimet e projektuara dhe mbajtjen e topit në duart e tij në zonën e kuqe pasi ndërprerjet patën një dëmtim. Cook është 32 jard para se të bëhet vrapuesi i parë 1000 jardësh i Buffalo-s që nga LeSean McCoy në 2017. Që nga java e 10-të, Cook është i katërti në NFL në jardë përleshje (141 në lojë) pasi grumbulloi mbi 200 kundër Dallas.

Faturat ishin me armë gjahu 75 për qind të kohës në 10 javët e para, por janë ulur në 70 për qind që atëherë, ndërkohë që kanë përqafuar një sulm më të nxituar nën qendër. (105 vrapime të tilla në 10 ndeshjet e para; 71 në katër të fundit). Ata e kanë rritur përdorimin e tyre të lëvizjes dhe kanë kaluar nga vrapimi i topit 41.2 përqind të kohës nën Dorsey (i 20-ti në NFL) në 51.5 përqind nën Brady (i dyti). Ata gjithashtu kanë shkuar nga 25.4 rushes në lojë gjatë 10 javëve (e 20-ta) në 38.8 rushes për lojë që nga (e para).

“Ata janë ndërtuar më mirë për Buffalo-n tani, unë do të pajtohesha me këtë,” tha ish-përgjegjësi i linjës sulmuese të NFL dhe analisti për një kohë të gjatë Brian Baldinger. “Ju duhet t’i jepni Joe Brady shumë merita për ndryshimin e identitetit të tyre. Ata po luajnë me forcat e … McGovern dhe O’Cyrus dhe Brown. Ky është një grup shumë i mirë përpara tani.”

Gjatë katër ndeshjeve të fundit, Bills e kanë mbajtur topin mesatarisht 35 minuta 50 sekonda – më shumë se një minutë më shumë se skuadra më e mirë (Chicago) pasi ishte në mes të paketës në kohën e posedimit deri në 10 javë. Loja e tyre e rinovuar me pasime me përqindje të lartë ka ndihmuar në uljen e xhiros dërrmuese që kërcënoi sezonin e tyre; Shkalla e dhuratave të Buffalo është ulur ndjeshëm që nga ndryshimi i koordinatorit. Ata janë një pasim anësor i Cook-it në Filadelfia nga të pamposhturit që nga humbja e së hënës mbrëma ndaj Broncos. Dhe ka arsye për të besuar se më e mira është ende për të ardhur.

Veterani i ngushtë Dawson Knox është ende duke u përshtatur në kthimin e tij nga një kyç i thyer, kështu që pamja më e mirë e 12 personelit të Buffalo-s – çiftimi i Knox-it me Dalton Kincaid-in e raundit të parë – mund të mos jetë shfaqur ende. Bills ende mund të fitojnë AFC East me pak ndihmë nga Dolphins, dhe orari i tyre brutal po zbehet, me ndeshjet kundër Chargers (të shtunën mbrëma) dhe Patriots përpara finales në Miami. Ata i rezistuan çdo kërkese për t’u ndarë dhe duken më të lidhur me gjeografinë e tyre se në çdo moment që nga ardhja e Allen në 2018. Nëse ata mund të arrijnë disi të rikthejnë futbollin pas sezonit në Buffalo, gjërat mund të jenë shumë të ndryshme këtë herë.


Source link Sports – The Washington Post