Sports

Liverpool – Arsenal: Le t’u japim Topçinjve ‘përvojën e duhur në Anfield’, thotë trajneri i Reds, Jurgen Klopp

Trajneri i Liverpool-it, Jurgen Klopp, ka inkurajuar tifozët e tij që t’i japin Arsenalit “eksperiencën e duhur në Anfield” kur të takohen në Premier League të shtunën.

Ai tha gjithashtu se tifozët “jo në formën e duhur” duhet t’ia japin biletën e tyre “dikujt tjetër”.

Duke folur të premten, ai tha: “Kam shijuar 99.7% të çdo sekonde në atë stadium”.

Ai vazhdoi: “Më pëlqen pak. Atmosfera e këtyre njerëzve. Jam tepër i kënaqur me gjithçka.

“Nëse ne mund të bëjmë më mirë, atëherë njerëzit na tregojnë, dhe unë thashë diçka, dhe kjo është e gjitha. Nëse njerëzit duan të më kuptojnë mirë, mendoj se ishte e mundur. Nëse jo, nuk mund ta ndryshoj këtë tani.

“Nuk kam asgjë për të thënë për atmosferën tani.

“Unë thashë se do të na duhej Anfield të shtunën dhe kjo është 100% e vërtetë. Ne duhet të sigurohemi që ta bëjmë atë një lojë të duhur në shtëpi dhe një përvojë të duhur në Anfield. Kjo është gjithçka që dua.”

Trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta e krahasoi atmosferën në Anfield me një “makinë larëse”, duke e përshkruar atë si një “vend të pabesueshëm për të shkuar”.

Skuadra e tij udhëhoqi 2-0 atje sezonin e kaluar, por përfundoi duke barazuar 2-2, që do të thotë se tani janë bërë 11 vjet që kur Topçinjtë fituan për herë të fundit në Merseyside.

Dokumentari ‘All or Nothing’ i Amazon tregoi gjithashtu Artetën duke luajtur ‘You’ll Never Walk Alone’ gjatë stërvitjes për të përgatitur lojtarët e tij për sfidën në 2021 – por ata u mposhtën 4-0.

“Është ndryshe, ndryshe si Old Trafford,” tha ai. “Old Trafford ka gjithashtu një atmosferë të bukur dhe diçka që historikisht është një vend i pabesueshëm për të shkuar.

“Ka disa në këtë vend. Emiratet janë gjithashtu një prej tyre.

“Mendoj se e kam shpjeguar se ndonjëherë kur nuk ndihesh në mënyrën më të mirë dhe ndjen se ata janë mbi ty dhe nuk mund të dalësh nga ajo lavatriçe.

“Ju përpiqeni t’i kapërceni ato situata, por ky është një mësim (mësim) – ndodhi një herë dhe nuk ndodhi më”.

Klopp ‘nuk mund t’i interesonte më pak’ se çfarë do të thotë titulli

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp feston me turmën e Anfield
Jurgen Klopp ka fituar shtatë trofe si trajner i Liverpoolit

Nëse njëra palë fiton në Anfield, ata do të jenë në krye në Krishtlindje, me Arsenalin lider aktualisht një pikë përpara Liverpoolit të vendit të dytë.

Një barazim mund të shohë Aston Villa, e cila pret Sheffield United të premten, të kryesojë.

Skuadra e parë e tabelës për Krishtlindje ka fituar Ligën Premier në gjashtë nga 10 sezonet e fundit.

“Është dita e 18-të e ndeshjes. Kanë mbetur edhe 20 ndeshje. Ne nuk e kalojmë atë nëse fitojmë. Ata nuk e kalojnë atë nëse fitojnë,” tha Klopp. “Është thjesht një lojë futbolli super e rëndësishme.

“Nuk e kisha menduar vërtet, nuk mund të më interesonte më pak. Unë kam menduar vetëm për këtë lojë dhe jo për pjesën tjetër të sezonit.

“Mund të ketë një moment, nuk e di kur, mars apo prill ndoshta, ku ju mendoni mirë, gjashtëpikëshe, ju fitoni sot dhe jeni jashtë rrugës apo çfarëdo tjetër. Kjo është shumë larg dhe askush nuk mendon. në lidhje me të.

“Ata kanë vërtet respektin tim, por unë i dua pikët gjithsesi”.

Fitorja e fundit e Arsenalit në Anfield erdhi kur Arteta ishte pjesë e mesfushës së Topçinjve.

Spanjolli ka festuar katër vjet në krye këtë javë dhe gjatë kësaj kohe ai ka fituar fitore në Manchester United, Chelsea dhe Tottenham.

“Ne e kemi bërë atë në Old Trafford, e kemi bërë në Stamford Bridge dhe shumë vende të tjera ku nuk e kemi bërë për vite me radhë”, tha ai.

“Kjo është sfida e radhës. Shkoni atje dhe fitoni. Nëse doni të jeni në krye, duhet të shkoni në ato vende dhe të jeni dominues. Kjo është ajo që ne do të përpiqemi të bëjmë.

“Dy skuadrat janë në një moment vërtet të mirë, një pozicion vërtet i mirë, një pozicion shumë i fortë. Ata do të jenë të vendosur mirë për ta fituar atë dhe për të shkuar drejt tij. Do të jetë një ndeshje intensive.”

Historia e ndjekjes së Arsenalit – statistikat më të mira

  • Liverpooli është i pamposhtur në 10 ndeshjet e fundit në shtëpi në Premier League kundër Arsenalit (7 fitore, 3 barazime). Reds kanë mbetur prapa në pesë nga ato ndeshje.
  • Arsenali nuk e ka mbajtur portën e pastër në asnjë nga 15 ndeshjet e fundit të Premier League kundër Liverpool-it, duke pësuar 43 gola. Që nga fillimi i asaj ecurie (një barazim 0-0 në gusht 2015), kjo është më së shumti që ata kanë lënë kundër një kundërshtari.
  • Liverpool barazoi 0-0 me Manchester United të dielën e kaluar, megjithëse pati 34 goditje. Kjo përfundoi serinë e tyre të shënimeve në 26 ndeshje radhazi në Premier League, ndërsa ata nuk kanë dështuar të shënojnë në ndeshjet radhazi të ligës në shtëpi që nga shkurti dhe marsi 2021 (një seri prej tre).
  • Arsenali ka fituar 24 nga 39 ndeshjet e tij në Premier League në vitin 2023 (8 B7). Ata fituan 25 në 2022 dhe po kërkojnë të fitojnë 25+ ndeshje ligë në vite kalendarik radhazi për herë të parë në historinë e tyre.

A mund të lëkundet sfida e Arsenalit për titull me humbje?

Menaxheri i Arsenalit, Mikel Arteta ka reaguar në Anfield
Mikel Arteta ka marrë një pikë nga tre ndeshje në Anfield

Arsenali e fitoi për herë të fundit Premier League në 2003-04, por ngriti një sfidë serioze sezonin e kaluar, përpara se Manchester City të fitonte titullin e tretë radhazi.

Skuadra e Artetës ishte tetë pikë përpara në fillim të prillit përpara se të largohej, dhe ish-mesfushori i City dhe Tottenham, Michael Brown ka shqetësime për ndikimin që mund të ketë një humbje në Anfield.

“Do të jetë një lojë vërtet interesante”, tha Brown për BBC-në Football News Show.

“A do të jetë një nga ato ku nëse Arsenali humbet titullin e tij? Po shkon në atë fazë tani ku ata duhet të qëndrojnë në krye dhe të jenë në përzierje.

“Unë ende nuk mendoj se ata janë aq me përvojë sa skuadrat e tjera – ne e pamë atë sezonin e kaluar. Kjo nuk do të thotë se ata nuk mund ta fitojnë atë, duket se bëhet më e vështirë.

“Psikologjikisht do të jetë një nxitje e madhe për ta nëse ata mund të shkojnë dhe të fitojnë këtë lojë. Do të jetë e vështirë, por ju mund të imagjinoni besimin dhe vrullin përmes klubit dhe lojtarëve nëse ata fitojnë këtë lojë.”

Gjithçka që duhet të dini për flamurin e ekipit tuaj në Premier LeagueFutbolli i banerit të BBC Sport


Source link Football – BBC Sport