Sports

Luis Suarez: Sulmuesi i Uruguait i bashkohet Inter Miami dhe ribashkohet me Lionel Messin

Luis Suarez feston golin për Gremio në dhjetor 2023
Luis Suarez ka fituar trofe me Nacional, Ajax, Liverpool, Barcelona, ​​Atletico Madrid dhe Gremio.

Sulmuesi i Uruguait, Luiz Suarez i është bashkuar skuadrës së MLS Inter Miami për sezonin 2024, duke e ribashkuar atë me ish-bashkëlojtarët e Barcelonës, Lionel Messi, Sergio Busquets dhe Jordi Alba.

Suarez, 36 vjeç, bashkohet si lojtar i lirë pasi u largua nga skuadra braziliane Gremio.

“Mezi pres të ribashkohem me miq dhe lojtarë të mëdhenj”, tha Suarez.

Shefi i biznesit të Inter Miami, Xavier Asensi e përshkroi nënshkrimin e ish-sulmuesit të Liverpool-it si “një moment tjetër monumental” për klubin.

Suarez, i cili gjithashtu ka fituar titujt e ligës me Nacional, Ajax dhe Atletico Madrid, shënoi 17 gola në 33 ndeshje ndërsa Gremio përfundoi i dyti në Serie A braziliane në sezonin 2023.

Paraqitjet e sulmuesit veteran bënë që ai të votohej si lojtari më i mirë i ligës.

Por kontrata dyvjeçare që ai nënshkroi me Gremion në vitin 2022 përfundoi herët sepse Suarez ndjeu se nuk mund të luante një tjetër sezon të plotë në Brazil me një problem në gju dhe me distancat e udhëtimit për lojëra.

Miami – pjesërisht në pronësi të ish-kapitenit të Anglisë, David Beckham – nënshkroi Messin, Busquets dhe Alba gjatë sezonit 2023, me treshen që ndihmoi ekskluzivitetin të fitonte një trofe të parë me Kupën e Ligës në gusht.

“Jam shumë i lumtur dhe i emocionuar për të përballuar këtë sfidë të re me Inter Miami”, shtoi Suarez.

“Mezi pres të filloj dhe jam gati të punoj për ta bërë realitet ëndrrën për të fituar më shumë tituj me këtë klub të madh.

“Unë jam optimist për atë që mund të arrijmë së bashku me ambiciet tona të përbashkëta.”

Suarez, i cili konsiderohet gjerësisht si një nga sulmuesit më të mirë të gjeneratës së tij, fitoi katër tituj të La Ligës në Barcelonë së bashku me Messin, Busquets dhe Alba midis 2015 dhe 2019.

Kuarteti ishte gjithashtu një pjesë e rëndësishme e ekipit të Barçës që fitoi Ligën e Kampionëve dhe Kupën e Botës për Klube FIFA në 2015.

Inter Miami përfundoi i dyti nga fundi në Konferencën Lindore MLS sezonin e kaluar.

Ata bënë një fillim të dobët nën drejtimin e ish-reprezentuesit anglez Phil Neville, i cili u shkarkua në qershor, përpara se një rigjallërim të pasonte ardhjen e Messit.

Gjithçka që duhet të dini për flamurin e ekipit tuaj në Premier LeagueFutbolli i banerit të BBC Sport


Source link Football – BBC Sport