Technology

Nisja tjetër me SpaceX është e afërt

  1. Faqja kryesore
  2. Të dish

Një raketë SpaceX
Një raketë SpaceX “Falcon Heavy” transporton në hapësirë ​​aeroplanin misterioz të hapësirës X-37B. (Imazhi i arkivit) © IMAGO/Craig Bailey/FLORIDA TODAY

Ushtria amerikane po dërgon sërish në hapësirë ​​aeroplanin misterioz të hapësirës X-37B. Çfarë saktësisht bën ai atje mbetet kryesisht e fshehtë.

Kennedy Space Center – Kur raketa e rëndë “Falcon Heavy” nga SpaceX fillon, bëhet fjalë për ngarkesa të rënda ose një orbitë të lartë të Tokës. E fundit Lloji i raketës transportoi sondën “Psyche” të NASA-s në hapësirë. Megjithatë herën tjetër që raketa lëshohet, nuk është plotësisht e qartë se për çfarë bëhet fjalë, sepse një pjesë e ngarkesës është sekrete. “Falcon Heavy” është planifikuar të sjellë avionin hapësinor X-37B të Forcave Ajrore të SHBA dhe Forcave Hapësinore në orbitë rreth Tokës në natën e 28-29 dhjetorit. Shumë detaje nuk dihen.

Aeroplani hapësinor duket si një “anije kozmike” e vogël dhe ngritjet dhe uljet e tij shoqërohen gjithmonë me thashetheme të shumta. Që në vitin 2010, kishte spekulime se glider X-37B mund të përdoret si një satelit spiun ose të përdoret për të transportuar armë në hapësirë. Gjithashtu dyshohet se aeroplani hapësinor po spiunon ish-stacionin hapësinor kinez “Tiangong-1”. Zërat për aktivitet spiunazhi vazhdojnë, megjithëse nuk ka konfirmime.

8,92 Metër
2,9 metra
4,55 metra
Qelizat diellore të arsenidit të galiumit me bateri litium-jon
Boeing

Anija hapësinore ushtarake X-37B është e rrethuar nga thashethemet

Në fakt, aktivitetet e anijes kozmike në orbitën e Tokës janë një sekret i ruajtur nga afër. Disa pjesë të ngarkesës – të tilla si eksperimentet për Nasa – u bë i njohur gjatë lëshimeve të kaluara. Dihet gjithashtu se avioni hapësinor lëshon satelitë të vegjël. Megjithatë, përdorimi i mëtejshëm i “Aeroplanit Hapësinor” të ushtrisë amerikane mbetet kryesisht i panjohur. Ngarkesa e aeroplanit, i cili mund të ulet në një pistë si një aeroplan, është kryesisht sekret.

Nuk dihet se sa do të zgjasë qëndrimi i ardhshëm në orbitën e Tokës. Megjithatë, kohëzgjatja e misioneve të mëparshme sugjeron një qëndrim më të gjatë në hapësirë. Çdo fluturim i X-37B në hapësirë ​​ka marrë më parë disa qindra ditë. Nuk ka njerëz në bord. Pas nisjes së fundit, X-37B rrotulloi Tokën për një total prej 908 ditësh – qëndrimi më i gjatë i aeroplanit në hapësirë ​​deri më sot.

Aeroplani hapësinor X-37B duket si një
Aeroplani hapësinor X-37B duket si një “anije kozmike” e vogël. Anija e vogël kozmike misterioze rrotullohet rreth tokës pa pilot – së fundmi për më shumë se 900 ditë. (Imazhi i arkivit) © IMAGO/US Space Force

SpaceX supozohet të lëshojë X-37B në hapësirë

Anija hapësinore e ushtrisë amerikane mund të ndryshojë orbitën e saj në orbitën e Tokës, duke e bërë atë të pazbuluar nga vëzhguesit në Tokë për një periudhë kohore dhe duke e lejuar atë të vazhdojë aktivitetet e saj sekrete pa vëzhgim. Nisja e ardhshme e aeroplanit misterioz hapësinor është tashmë fluturimi i shtatë në hapësirë. Sipas informacionit zyrtar ushtarak, X-37B përdoret kryesisht për të testuar teknologjitë e reja hapësinore. Ajo që realisht fshihet pas saj mbetet sekret. (skedë)

Redaktori e shkroi këtë artikull dhe më pas përdori një model të gjuhës së AI për optimizim sipas gjykimit të saj. Të gjitha informacionet janë kontrolluar me kujdes. Mësoni më shumë rreth parimeve tona të AI këtu.


Source link Google News – Wissenschaft & Technik – Aktuell