Sports

Rudy Gobert, Karl-Anthony Towns, Anthony Edwards kryesojnë rritjen e Timberwolves


PHILADELPHIA – Karl-Anthony Towns gërvishti fytyrën e tij ndërsa një zhurmë e çuditshme erdhi nga celulari i Rudy Gobert. Qytetet nuk u mërzitën të shikonin. Ai thjesht vendosi dorën mbi telefon, duke e inkurajuar Gobertin që ta linte atë derisa gazetarët të largoheshin nga këndi i dhomës së zhveshjes së vizitorëve në Wells Fargo Center. Gobert u përpoq të shpjegonte se ai thjesht po lëvizte në TikTok dhe nuk ishte i sigurt se çfarë shfaqej në ekranin e tij.

Towns i tha dy herë, “Ti po e bën atë më keq.”

Gobert më në fund u tërhoq me një nënqeshje.

Gobertizimi i Minesota Timberwolves mund të kishte pasur më shumë kuptim shumë më herët, nëse eksperimenti i tyre i guximshëm i çiftimit të dy qendrave 7-këmbëshe – në një kohë kur pjesa tjetër e NBA-së dukej se po pengohej të shfaqte qoftë edhe njërën – nuk u përmbush. sezonin e kaluar me një zhurmë kaq të fortë. Por në vitin e dytë, po bëhet më e vështirë të vihet në dyshim përshtatja.

Gobert është kthyer në formën e tij mbrojtës të vitit nga ditët e tij në Utah. Towns është i shëndetshëm dhe luan disa nga topin më efikas dhe më të kompozuar të karrierës së tij nëntëvjeçare. Anthony Edwards vazhdon ngjitjen e tij në superyll. Dhe Timberwolves (21-6) e gjejnë veten në fillimin më të mirë në historinë e ekskluzivitetit, në krye të Konferencës Perëndimore në momentin e fundit të një sezoni që nga 2003-04 kur Kevin Garnett fitoi MVP të ligës dhe i çoi ata në finalet e konferencës.

“Ne kemi diçka duke gatuar,” tha Towns.

Detroit Pistons janë vendosur t’i bashkohen panteonit të humbësve të sportit

Ka habi me këta Timberwolves. Ajo mund të gjendet në përpjekjen e patrembur, megjithëse të dështuar, të Edwards për të shtuar MVP-në e ligës në fuqi Joel Embiid në varrezat e tij të viktimave të posterëve këtë javë. Mund të gjendet në tregtinë e guximshme të General Manger Tim Connelly për Gobert, e cila u zhvillua në verën e vitit 2022 më pak se dy muaj pasi ai u punësua për të drejtuar organizatën.

Edwards u mohua, por ai do t’ju thotë se kjo ishte vetëm për shkak se zyrtarët mbajtën në bilbilat e tyre. Dhe ashtu si Towns ishte i gatshëm të ndërhynte shpejt për të shpëtuar Gobert nga sikleti, ekipi bëri listën e nevojshme dhe rregullimet e sistemit për të siguruar që tregtia e Gobert – me të gjitha zgjedhjet e shkarkuara dhe miliona të investuara – nuk do të shihej ende. një tjetër fatkeqësi që e kthen organizatën në shkretëtirën ku ajo ka banuar për pjesën më të madhe të ekzistencës së saj 35-vjeçare.

“Është fantastike të kesh një shans për të fituar dhe të kesh një shans për të fituar të mëdha,” tha Towns.

Gobert kujton kur agjenti i tij, Bouna Ndiaye, e informoi atë për interesin e Timberwolves për të bërë një marrëveshje që do ta bënte atë një plotësues mbrojtës për Towns të talentuar nga sulmi. Ai filloi të mendojë dhe u emocionua. Ajo që ai parashikoi për një fushë të përparme të dy qendrave të nivelit të yjeve po fillon të marrë formë, megjithëse një vit më vonë nga sa priste. Sepse pa marrë parasysh se çfarë sugjerojnë tendencat e fundit apo mençuria konvencionale, kampionët më të fundit, me përjashtim të Golden State Warriors, kanë arritur shumë për të fituar trofeun Larry O’Brien.

“Madhësia është ende gjëja më e rëndësishme në basketboll,” tha Gobert 7-këmbë-1. “Dhe, padyshim, të jesh në gjendje të ruash.”

Embiid mund t’i ketë arritur ato me 51 pikë të larta për sezonin në një humbje të rrallë të mërkurën mbrëma, por Timberwolves ende kryeson ligën në vlerësimin e mbrojtjes, pikët e kundërshtarëve për lojë dhe përqindjen e golave ​​të kundërshtarëve. Ata gjithashtu kanë tashmë gjashtë ndeshje këtë sezon në të cilat ata kanë gjuajtur 50 për qind nga fusha, ndërsa e mbajnë kundërshtarin e tyre në 40 për qind ose më keq. Ata kanë mbrojtës individualë të gjithanshëm në Edwards, Jaden McDaniels dhe rezervat Naz Reid dhe Nickeil Alexander-Walker, të cilët mund të jenë agresivë në pikën e sulmit, të pashqetësuar sepse Gobert është pas tyre, i gatshëm të ndryshojë ose refuzojë çdo gjë që i del përpara.

Trajneri Chris Finch u vlerësua si një guru sulmues kur mori drejtimin e Ryan Saunders në mesin e sezonit 2020-21. Ai e mirëpriti sfidën e inkorporimit të Gobert – një qendër që shijon lobet dhe vrapimet e buzëve në vend të një loje tradicionale prapa në shportë – sepse aftësia e Towns për të shënuar në një mori mënyrash në dukje do të parandalonte mbivendosjen e talenteve të tyre. “Lojtarët tanë janë super të aftë,” tha Finch. “Nuk është sikur po luajmë basketboll të vitit 1987, një grup djemsh që janë vetëm brenda dhe rreth bojës.”

Por pas disa muajsh pengese mbi veten e tyre, Timberwolves filluan të gjenin pozitën e tyre me Gobert shkurtin e kaluar, pas një marrëveshjeje me tre skuadra që këmbyen D’Angelo Russell me një prani stabilizuese në veteranin Mike Conley. Jo vetëm që Conley kishte përvojë duke luajtur me dy lojtarë të mëdhenj nga koha e tij me Memphis Grizzlies, por ai menjëherë përmirësoi përshtatjen e ekipit me Gobert pasi kishte luajtur me të për tre sezone të mëparshme në Utah. “Unë jam po aq i lehtë për një lidhës sa çdokush që takoni. Mund të përzihem kudo”, tha Conley.

Prania e Conley shërbeu gjithashtu si një kujtesë e durimit të kërkuar për të bërë tregti masive, duke qenë se Conley iu desh pothuajse një sezon i plotë për t’u përshtatur me të luajtur me Gobert pasi Utah bleu Conley nga Memphis në 2019. Në një nga bisedat e tyre të para pas ribashkimit të tyre në Minesota Conley tha se duhej t’i kujtonte Gobertit: “Njeri, kërkon kohë”.

Edhe me Conley-n përreth, dhe Towns-in që po kthehej nga dëmtimi i viçit që e mbajti jashtë për muaj të tërë për të bërë një shtytje të fundit në sezonin pasardhës, Gobert pati një dështim në finalen e sezonit të rregullt, kur zhgënjimi i tij vloi dhe ai e goditi me grusht në gjoks shokun e skuadrës Kyle Anderson gjatë një shkëmbimi të nxehtë gjatë një kohe të shkurtër. Gobert u pezullua për ndeshjen e parë play-in kundër Los Angeles Lakers, duke i kushtuar ndoshta Minesota-s numrin 7 dhe duke e vendosur atë për një humbje në raundin e parë ndaj kampionit të ardhshëm Denver Nuggets.

“Si konkurrent kam dashur që në vitin e parë të shkoj të fitoj kampionatin. Por jeta nuk funksionon kështu,” tha Gobert, duke shtuar se ndryshimi këtë sezon buron nga “mbrapa e njëri-tjetrit. Kjo është gjëja numër një. Mendoj se kemi një grup djemsh që kanë vullnetin për të kapërcyer vështirësitë, për të kapërcyer çdo gjë që na del përpara. Vullneti për ta bërë njëri-tjetrin më të mirë. Vullneti për ta parë njëri-tjetrin shkëlqen.”

Ky ka qenë një sezon rikthimi për Timberwolves and Towns pasi dëmtimi i tij e kufizoi atë në 29 ndeshje të ulëta në karrierë sezonin e kaluar, një mungesë që e pengoi atë të bashkohej ndonjëherë me Gobert ose të rritej me Edwards. Towns ka mesatarisht 22.2 pikë dhe 9.5 kërcime dhe është vetëm disa gjuajtje të lira të humbura nga ndarjet e gjuajtjeve 50-40-90, matja e efikasitetit të elitës së shënimit. Ai është i kënaqur që Edwards të marrë përsipër lojërat ose t’i hedhë gola Gobertit, por ai është gjithashtu i aftë të heqë 40 pikë nëse i jepet mundësia.

“Nuk e di nëse ishte një luftë apo thjesht nuk ishte koha e mjaftueshme”, tha Towns për sezonin e kaluar. “Mund të ishte e njëjta gjë edhe vitin e kaluar. Kush e di? Po bashkohet. Unë mendoj se kjo duket në rekordin tonë. Pra, vetëm ne çdo ditë sakrifikojmë dhe besojmë në të njëjtin qëllim dhe luftojmë për të njëjtën gjë.”

Buckner: Ja Morant kthehet në një botë të etur për të dhënë shpengim

Duke luftuar për të njëjtën gjë, dhe jo duke luftuar njëri-tjetrin. Finch tha se ndryshimi kërkonte një angazhim nga lojtari më jetëgjatë në listë, një ish-zgjedhja nr. 1 që hyri në ekskluzivitet me peshën e pritshmërive jorealiste. Por Towns është i shpejtë për t’i kujtuar kujtdo se sakrifica nuk është asgjë e re për një lojtar që ka vënë fitoren përpara statistikave personale që kur ai drejtonte një skuadër të grumbulluar në Kentaki në Final Four. Pa dyshim, durimi i tij është testuar “shumë” pasi Timberwolves vazhduan të luhateshin dhe të mungonin te lojtarët që mund të plotësonin një njeri të madh, poligonin e gjuajtjes, drejtimin e topit dhe vetëmohimin e të cilit lakmohen në një lojë moderne të bazuar në aftësi.

Andrew Wiggins, zgjedhja nr. 1 në 2014 një vit përpara Towns, ishte tashmë në Minesota për të përshëndetur Towns, por kurrë nuk kishte dëshirë për të udhëhequr. Jimmy Butler erdhi në qytet dhe solli fundin e një vrapimi pas sezonit, por të dy nuk klikuan kurrë dhe Butler u largua nga qyteti duke i djegur të gjitha, ndërsa dogji reputacionin e Towns në proces. Ardhja e Edwards si zgjedhja nr. 1 e vitit 2020 e riktheu Minesotën në respekt me kërcitjet e tij qesharake dhe një personalitet ngjitës, lozonjar që me të vërtetë kërkon të lartësojë të gjithë rreth tij. Loja ka qenë më argëtuese dhe presioni për ta bërë të gjithën vetëm ka dalë, duke i lejuar Towns të vendoset në atë që ka dashur gjithmonë të jetë: një nga planetët më të mëdhenj dhe jo dielli.

“Ne nuk jemi një sistem diellor në këtë dhomë zhveshjeje,” tha Towns. “Ne të gjithë kemi planetë që i kontrollojmë dhe gjëra që mund t’i kontrollojmë që ndihmojnë këtë univers të funksionojë.”

Timberwolves kanë pamjen e një konkurrenti, por duhet të përballen me një histori të mjerueshme që ka parë që ekskluziviteti të përparojë përtej raundit të parë të playoffs vetëm një herë. “Ne kemi ende një rrugë të gjatë për të bërë nga vendi ku mendoj se mund të jemi,” tha Gobert. “Por ne tashmë u kemi dhënë ekipeve shumë probleme duke qenë unikë. Dhe kur je unik, njerëzit gjithmonë do ta vënë në dyshim atë sepse është jashtë asaj që njerëzit janë mësuar të shohin. Por kështu ndodhin edhe gjëra të mëdha, duke bërë gjëra që nuk janë bërë kurrë më parë.”


Source link Sports – The Washington Post