Sports

Tom Lockyer: Kolapsi i kapitenit të Luton ‘momenti më i frikshëm i jetës sime’, thotë shefi Rob Edwards

Bosi i Luton, Rob Edwards thotë se arresti kardiak në fushë i pësuar nga Tom Lockyer në Bournemouth fundjavën e kaluar ishte momenti më i frikshëm i jetës së tij.

Ai u lirua të enjten duke pasur një pajisje defibrilator kardioverter të implantueshëm (ICD).

“Ishte momenti më i frikshëm që kam pasur ndonjëherë, nuk e kam problem në futboll”, tha Edwards.

“Djemtë mjekësorë ishin të jashtëzakonshëm. Ishte një situatë e çmendur nën presion me botën që po shikonte dhe ata morën çdo vendim. Unë jam shumë krenar për ta. Ata e shpëtuan atë.

“Djemtë tanë mjekësorë, Bournemouth’s, mjekët ndihmës që ishin atje, ata janë heronj të vërtetë.”

Lojtarët e Lutonit që duartrokisnin turmën pas ndeshjes kundër Bournemouth u braktis
Ndeshja Bournemouth – Luton u ndërpre pas rrëzimit të Tom Lockyer në minutën e 59-të dhe Premier League ka thënë se do të riluahet e plotë në një datë të mëvonshme.

Një ICD është një pajisje e vogël me bateri e vendosur në gjoks, e cila zbulon dhe ndalon rrahjet e parregullta të zemrës. Ai jep goditje elektrike, kur është e nevojshme, për të rivendosur një ritëm të rregullt të zemrës.

Ish-mbrojtësi i Manchester United, Daley Blind dhe mesfushori aktual i Djajve të Kuq, Christian Eriksen, të dy janë pajisur me pajisjen në vitet e fundit dhe kanë qenë në gjendje të vazhdojnë të luajnë.

Luton tha se arresti kardiak i Lockyer ishte i ndryshëm nga kolapsi i tij i mëparshëm në finalen e play-off-it të kampionatit në maj, kur ai pësoi fibrilacion atrial – një gjendje që NHS e përshkruan si duke shkaktuar “një ritëm të parregullt dhe shpesh anormalisht të shpejtë të zemrës” – por iu dhanë të gjitha e qartë për t’u kthyer në lojë në qershor pas operacionit në zemër.

Edwards thotë se është “shumë herët për të thënë” se çfarë ndikimi do të ketë kolapsi i tij i fundit në karrierën e tij të lojës.

“Ai është duke u rikuperuar, tani janë hapa të vegjël. Çdokujt do t’i mungojë. Ai është një lider, ai është një figurë frymëzuese për të gjithë ne,” tha Edwards në një konferencë shtypi.

“Është shumë herët për të thënë (për karrierën e Lockyer-it). Në vazhdim ka të bëjë me rikuperimin e Tom.

Edwards thotë se skuadra është e gatshme ta “bëjë atë për Locks” kur të kthehen në ndeshjen e Premierligës kundër Newcastle të shtunën, megjithëse ai thotë se lojtarët nuk po e shfrytëzojnë situatën e Lockyer për përfitimet e tyre.

“Kam qenë i kujdesshëm që të mos më duken se po e përdor. Ka të bëjë me atë që Locks do të dëshironte,” tha ai.

“Ne jemi një grup i lidhur ngushtë, duhet të kujdesemi për njëri-tjetrin dhe të bashkohemi edhe më shumë se sa jemi tashmë.

“Ne duam ta bëjmë atë për Locks, por kjo po vjen gjithashtu nga vendi i duhur. Nuk mund të jetë egoiste dhe unë kam qenë shumë i prirur ta theksoj këtë.”

Si të ndiqni Luton Town në banerin e BBCFundi i banderit të Luton Town


Source link Football – BBC Sport