Sports

Aston Villa 1-1 Sheffield United: John McGinn bën thirrje për perspektivë mes garës ‘mrekullie’ për titull në Premier League

John McGinn dhe Ollie Watkins
Aston Villa nuk arriti të fitojë për herë të parë në 16 ndeshje në shtëpi në Premier League pasi barazoi me Sheffield United.

Nëse fitoni, jeni kampionë të Premier League në pritje. Nëse nuk e bëni, ju jeni një klub i përfunduar pa asnjë shpresë për sukses.

E tillë është jeta e një ekipi që pretendon në krye të ligës, një jetë me të cilën Aston Villa duhet të mësohet.

E vërteta, siç ndodh shpesh, është diku në mes pas barazimi në shtëpi ndaj Sheffield United në ndeshjen e tyre të fundit para Krishtlindjeve.

Një fitore do ta kishte vendosur Villan në krye të Ligës Premier për herë të parë që nga gushti 2011 – dhe potencialisht për herë të parë në ditën e Krishtlindjeve që nga viti 1998, nëse edhe rezultatet e tjera do të shkonin në rrugën e tyre.

Ata e humbën atë mundësi pasi u zhgënjyen nga një skuadër e disiplinuar në mbrojtje të Unitedit, e cila pinjoll goditi mikpritësit përmes një goli nga produkti i akademisë së Villa, Cameron Archer, me dy minuta kohë normale të mbetura.

Edhe pse Nicolo Zaniolo i shpëtoi Villa një pikë në minutën e shtatë të kohës së lëndimit, ata duhet të kënaqen me çmimin e dytë të barazimit në golaferencë me liderin Arsenal, i cili pret Liverpoolin e vendit të tretë të dielën.

Është e lehtë ta kategorizosh këtë rezultat si skuadra e Unai Emery-t që shpërthejnë momentin e tyre në qendër të vëmendjes dhe hedhin në erë ëndrrat e tyre për titull.

Realiteti, siç tha mesfushori i Villa John McGinn, është më pak dramatik.

“Ne nuk ishim në maksimumin tonë të lirë. Ata ishin më të mirë në planin e tyre sesa ne në tonin sonte,” tha McGinn.

“Ne jemi së bashku në krye të ligës për momentin. Jemi të zhgënjyer që nuk mundëm të dilnim plotësisht në krye, por duhet të shohim se sa e mirë kemi bërë në shtëpi dhe ishte e detyruar të të marrë fund në një moment.

“Kjo tregon ndryshimin e mentalitetit që ndihet si një humbje.”

“Katërshja e parë për Villan do të ishte një mrekulli”

Leon Bailey
Leon Bailey mendoi se kishte kaluar Aston Villa në avantazh në pjesën e dytë – vetëm që VAR të ndërhynte

Sigurisht që Villa dominoi lojën me 78% të zotërimit të topit, më së shumti në një ndeshje të Premier League që nga fillimi i rekordeve.

Por ata patën vetëm katër goditje në portë dhe, pas një fillimi të rrufeshëm, u bënë dukshëm më nervozë në vendimmarrjen e tyre pasi presioni i situatës, dhe një turmë vendase që priste të nxirrte, filloi të tregonte.

Ata menduan se erdhi momenti kur Leon Bailey fshiu topin në shtëpi, por goli u anulua për një faull nga Jacob Ramsey ndaj portierit mysafir Wes Foderingham.

Kjo me të vërtetë e largoi Villan, dhe megjithëse Sheffield United nuk tentoi një goditje në këtë ndeshje deri në minutën e 78-të, ata bënë më shumë përpjekje se Aston Villa në 15 minutat e fundit të lojës.

Megjithatë, fakti që ata treguan guxim të mjaftueshëm për të marrë një pikë nga kjo lojë është një demonstrim pozitiv se Villa mund të mbajë ritmin mes katër pretendentëve të rregullt – dhe ende të arrijë diçka të jashtëzakonshme.

Eksperti i Sky Sports, Gary Neville tha: “Unë mendoj se nëse ata do të përfundonin në vendin e pestë, do të ishte një rezultat i jashtëzakonshëm. Nëse ata do të përfundonin më lart, do të ishte një mrekulli absolute.

“Unë mendoj se ata thjesht do të zbehen pak dhe do të luftojnë për vendin e fundit në Champions League.”

Nëse Villa ka nevojë për një fitues pasi ka humbur dy pikë këtu, mund të gjendet në rekordin e tyre që është akoma më i mirë se skuadra e fundit që ka tronditur vërtetë rendin e vendosur në Premier League.

Duke shkuar në këtë lojë, Villa kishte të njëjtin rekord si Leicester City në sezonin 2015-16 kur fitoi ligën – 12 fitore, dy barazime dhe tre humbje nga 17 ndeshje.

Leicester humbi ndeshjen e 18-të, ndërsa Villa rrëmbeu një barazim. Pra, ka arsye për të qenë të gëzuar, pavarësisht se nuk arrin të fitosh këtu.

“Kemi humbur kontrollin e lojës”

Chris Wilder
Sheffield United ka fituar katër pikë nga po aq ndeshje në Premier League që kur Chris Wilder u kthye si trajner

Për Emery-n, ngushëllimi më i prekshëm vjen nga kapja e një pike kur ata mund të kishin humbur plotësisht nervat e tyre pas golit të Archer dhe disa thirrjeve të diskutueshme të arbitrave duke përfshirë goditjen e ndaluar të Bailey.

“Ishte një pikë shumë e mirë,” tha ai. “Ne prisnim që Sheffield të ishte shumë i fortë në mbrojtje, në planin e tyre ata ishin të suksesshëm dhe shënuan kur humbëm kontrollin e lojës në 20 minutat e fundit.

“Ne ishim të mërzitur dhe të frustruar pas rishikimit për golin. Ne duhet të kuptojmë vendimet edhe nëse nuk jemi dakord dhe kemi humbur kontrollin e lojës.

“Ne ishim të frustruar, doja tre pikë, por ne duhet të vlerësojmë se sa mirë luajti Sheffield sot”.

Për menaxherin e Sheffield United, Chris Wilder, një pikë është justifikimi për një stil shumë mbrojtës të lojës – duke përfshirë një formacion 5-4-1 jashtë posedimit.

Goli i Archer ishte i pari i Blades në Villa Park në ligë që kur Brian Deane shënoi në janar 1993. Kjo është vetëm pikë e tyre e dytë në Premier League në gjashtë ndeshje në këtë fushë.

“Të gjithë në botë prisnin një fitore në shtëpi sonte”, tha Wilder. “Duhet t’i bëjmë të pakëndshme opozitës dhe nuk jam i turpëruar. Nuk është antifutboll. Është në dorën e tyre të na shkatërrojnë.

“Ne shkojmë në çdo fushë duke pritur ndeshjen e tyre A. Villa është në një ecuri përrallore, ne duhej të punonim me zell duke ditur se ata kanë disa lojtarë të shkëlqyer.”

Kështu që i mbetet Villa që të marrë veten dhe të vazhdojë këtë sezon të jashtëzakonshëm dhe garë të papritur për titull.

Hera e fundit që ata ishin në një pozicion si ky në Krishtlindje ishte kur ata kryesuan tabelën më 25 dhjetor 1998. Nga janari, ata shkuan në një seri prej 10 ndeshjesh pa fitore në ligë dhe ranë në vendin e gjashtë.

Do të ishte shumë e lehtë dhe shumë herët të thuhet se historia po përsëritet. Siç tha McGinn, kërkohet perspektiva.

Gjithçka që duhet të dini për flamurin e ekipit tuaj në Premier LeagueFutbolli i banerit të BBC Sport


Source link Football – BBC Sport