Sports

Aston Villa 1-1 Sheffield United: Nikoqirët humbasin mundësinë për të shkuar në krye të Premier League

Villa dhe Sheffield United
Aston Villas iu mohuan disa penallti dhe një gol nga VAR kundër Sheffield United

Aston Villa humbi mundësinë për t’u ngjitur në krye të Premier League pasi u mbajt në shtëpi nga Sheffield United.

Cameron Archer, i shitur nga Villa te Blades në verë, i mahniti mikpritësit duke hapur rezultatin në minutën e 88-të nga afërsia.

Zëvendësuesi Nicolo Zaniolo i rrëmbeu një pikë Villas me një goditje me kokë thellë në kohën e fundit, por ata nuk mundën të gjenin një fitues.

Villa kishte nevojë për një fitore për të shkuar në krye për herë të parë që nga gushti 2011, pasi nuk ka udhëhequr tabelën në këtë fazë në një sezon për 25 vjet.

Por, pavarësisht se dominojnë topin dhe rastet, ata mbeten prapa liderit Arsenal në diferencën e golave.

Leon Bailey kishte topin në rrjetë në fillim të pjesës së dytë, por ai u përjashtua nga video ndihmës arbitri.

Villa ishte afruar në pjesën e parë kur portieri i United, Wes Foderingham shpëtoi nga Moussa Diaby përpara se Ezri Konsa të dërgonte një goditje me kokë të përkulur në shtyllën e largët nga një goditje nga këndi i John McGinn.

Ata ishin gjithashtu të frustruar nga VAR, i cili vërtetoi vendimin e zyrtarit në fushë, Anthony Taylor për të mos akorduar një penallti në minutën e 11-të, kur Ollie Watkins u kompletua nga Vinicius Souza.

VAR vazhdoi të mohonte Villa pas pushimit, me Jacob Ramsey që gjykohej se kishte faulluar Foderingham nga një goditje nga këndi përpara se Bailey të kthehej në shtëpi pak para orës.

Dhe ata u goditën me grusht në minutën e 88-të kur Archer ktheu në shtëpi tërheqjen e Gustavo Hamer-it nga brenda zonës së gjashtë jardëve, përpara se Zaniolo të shpëtonte një ngushëllim të vogël duke mposhtur Foderingham në krosimin e Douglas Luiz në minutën e 97-të.

Ëndrrat e Krishtlindjeve të Vilës u prishën

Ndërtimi i kësaj loje u dominua nga diskutimet se si një fitore do të siguronte që Villa të përfundonte një ditë në krye të tabelës së Premier League të paktën 18 ndeshje në një sezon për herë të parë që kur ata kryesuan në Krishtlindje në 1998.

Një seri rekord për klubin prej 15 fitoresh të njëpasnjëshme të ligës në shtëpi, duke përfshirë fitoret ndaj Manchester Cityt dhe Arsenalit në dy ndeshjet e tyre të mëparshme në Villa Park, ka siguruar që skuadra e Unai Emery të jetë e vendosur në figurën e titullit – por kjo ecuri tani është në fund.

Sigurisht që menaxheri i United Chris Wilder e trajtoi këtë lojë si një vizitë te një pretendent për titull, me skuadrën e tij që klikonte në formacionin 5-4-1 sa herë që Villa kishte topin.

Kjo ishte pjesa më e madhe e lojës – Villa kishte 78% posedim të topit gjatë më shumë se 100 minutave lojë – dhe megjithëse nuk ishte e bukur, sigurisht që ishte efektive në zhgënjimin e hostëve dhe neutralizimin e lojtarëve të tyre krijues.

Kjo i irritoi gjithashtu tifozët, të cilët u trajtuan me një shfaqje të lehtë dhe fishekzjarre përpara fillimit, ndërsa pritja u rrit për një lëvizje në majat e futbollit anglez.

Por ndërsa nervat u rritën dhe vizitorët u bënë më të guximshëm, ajo që duhej të ishte nata e madhe e Vilës u shndërrua në një kallamishte të lagur.

Megjithatë, duhet t’i besohet United, i cili tani ka katër pikë nga tre ndeshjet e tyre të para që nga kthimi i Wilder në klub për të rritur shpresat e tyre për mbijetesë në Premier League – ata janë larguar nga fundi i tabelës, megjithëse mbeten pesë pikë larg sigurisë. pas barazimit të Zaniolos.

Bailey e mohoi pas faullit të Ramsey

Në vend të kësaj historia e kësaj loje u bë një tjetër përrallë për vendimet e arbitrave, të dyja të përmbysura dhe jo nga VAR.

Përplasja e parë e Villa me zyrtarët erdhi kur Watkins kërkoi të takonte krosimin lakues të Lucas Digne, me Souza që dukej se shtynte përpara në tokë përpara se të kishte një shans për të goditur topin me kokë.

Nuk u konsiderua një gabim i qartë dhe i dukshëm nga Taylor, kështu që vendimi në fushë qëndroi.

Ata u refuzuan përsëri kur Bailey dukej se i kishte vënë nikoqirët përballë me një përfundim klinik nga krosimi i ulët i Watkins, pasi mbrojtësi i krahut të United, George Baldock u zhvesh në kutinë e tij.

Edhe pse nuk ishte menjëherë e qartë, përsëritjet treguan se Ramsey kishte mbajtur krahun e Foderingham në fazën e setit.

Një lëshim më i madh për Baldock erdhi pak më vonë kur topi u duk se goditi parakrahun e tij në zonë, vetëm që Taylor dhe VAR thanë se i kishte dalë nga gjoksi.

Formacionet

Aston Villa

Formimi 4-4-1-1

 • 1Dhe Martinez
 • 2Paratë e gatshmeRezervuar në 90 minuta
 • 4Kështu që
 • 17Lenglet
 • 12I denjëZëvendësuar përMoreno 74′minuta
 • 31BejliRezervuar në 49 minutaZëvendësuar përZaniolo 81′minutaRezervuar në 90 minuta
 • 7McGinn
 • 6Douglas Luiz
 • 41J Ramsey
 • 19DiabyZëvendësuar përDuran 74′minuta
 • 11Watkins

Zëvendësuesit

 • 3Diego Carlos
 • 15Moreno
 • 16Dhomat
 • 22Zaniolo
 • 24Duran
 • 32Dendoncker
 • 42Marshalli
 • 47Iroegbun
 • 58O’Reilly

Sheff Utd

Formimi 3-4-2-1

 • 18Foderingham
 • 2Baldock
 • 19Robinson
 • 5I besueshëmRezervuar në 90 minuta
 • 20BogleRezervuar në 69 minuta
 • 21de Souza Kosta
 • 16Norwood
 • 27LarouciRezervuar në 51 minutaZëvendësuar përLowe 58′minuta
 • 25Ben SlimaneZëvendësuar përMcAtee 76′minuta
 • 35BrooksZëvendësuar përHamer 58′minuta
 • 10ShigjetariZëvendësuar përMcBurnie 90′minuta

Zëvendësuesit

 • 1Davies
 • 3Lowe
 • 4Fleck
 • 8Hamer
 • 9McBurnie
 • 11Traore
 • 14Thomas
 • 23Osborn
 • 28McAtee

Tekst i drejtpërdrejtë

Lojtari i ndeshjes

ShigjetariCameron Archer

Aston Villa

 1. Numri i skuadrës2Emri i lojtaritParatë e gatshme

 2. Numri i skuadrës6Emri i lojtaritDouglas Luiz

 3. Numri i skuadrës7Emri i lojtaritMcGinn

 4. Numri i skuadrës22Emri i lojtaritZaniolo

 5. Numri i skuadrës31Emri i lojtaritBejli

 6. Numri i skuadrës1Emri i lojtaritDhe Martinez

 7. Numri i skuadrës4Emri i lojtaritKështu që

 8. Numri i skuadrës11Emri i lojtaritWatkins

 9. Numri i skuadrës12Emri i lojtaritI denjë

 10. Numri i skuadrës41Emri i lojtaritJ Ramsey

 11. Numri i skuadrës19Emri i lojtaritDiaby

 12. Numri i skuadrës17Emri i lojtaritLenglet

 13. Numri i skuadrës15Emri i lojtaritAleks Moreno

 14. Numri i skuadrës24Emri i lojtaritDuran

Sheffield United

 1. Numri i skuadrës10Emri i lojtaritShigjetari

 2. Numri i skuadrës8Emri i lojtaritHamer

 3. Numri i skuadrës18Emri i lojtaritFoderingham

 4. Numri i skuadrës5Emri i lojtaritI besueshëm

 5. Numri i skuadrës20Emri i lojtaritBogle

 6. Numri i skuadrës28Emri i lojtaritMcAtee

 7. Numri i skuadrës35Emri i lojtaritBrooks

 8. Numri i skuadrës16Emri i lojtaritNorwood

 9. Numri i skuadrës19Emri i lojtaritRobinson

 10. Numri i skuadrës21Emri i lojtaritVinicius Souza

 11. Numri i skuadrës27Emri i lojtaritLarouci

 12. Numri i skuadrës9Emri i lojtaritMcBurnie

 13. Numri i skuadrës2Emri i lojtaritBaldock

 14. Numri i skuadrës25Emri i lojtaritBen Slimane

 15. Numri i skuadrës3Emri i lojtaritLowe
Source link Football - BBC Sport