Sports

Bristol City 3-2 Hull City: Robins vijnë nga prapa për të mposhtur Tigers

Jason Knight godet topin për të shënuar fituesin për Bristol City
Jason Knight shënoi golin e tij të katërt në sezon, ndërsa Bristol City mori të tre pikët kundër Hull

Bristol City siguroi fitoret e njëpasnjëshme të Kampionatit për herë të parë që nga shkurti, pasi arriti nga 2-1 për të mposhtur Hull 3-2 në Ashton Gate.

Tommy Conway shënoi nga pika e bardhë e penalltisë në mes të pjesës së parë për t’i dhënë Robins epërsinë.

Megjithatë, Aaron Connolly barazoi mysafirët në barazim më pak se 10 minuta më vonë me një goditje të lezetshme nga buza e zonës përpara se Ozan Tufan të shënonte penalltinë e tij para pushimit për të vënë Hullin përpara.

Ndeshja u kthye me shpejtësi, megjithatë, falë dy golave ​​në tetë minuta në çerekun e fundit të lojës nga Anis Mehmeti dhe Jason Knight, teksa Bristol City e nisi periudhën festive me të tre pikët për t’u ngjitur në vendin e tetë në tabelë. ndërsa Hull qëndron i gjashti.

Trajneri i Bristol City, Liam Manning, ka pasur gjashtë javët e para në krye, por pasi mposhti Sunderlandin javën e kaluar, skuadra e tij shënoi fitore të njëpasnjëshme në ligë për herë të parë këtë sezon me një fitore mbresëlënëse kundër një skuadre në formë Hull.

Robins panë rastet e para në portë, me gjuajtjen e Knight nga buza e zonës së rreptësisë, e cila u shpëtua lehtësisht nga Ryan Allsop përpara se të dërgonte një goditje me kokë mbi traversë.

Ata u rritën në vetëbesim dhe fillimisht dukeshin më kreativë, me Cameron Pring dhe Conway që të dy dërguan kryqe të përsëritura në kuti që grumbulluan presionin mbi mbrojtjen e Tigrave.

Kur hyri një tjetër dhe Jacob Greaves kërceu me krahun lart, gjyqtari menjëherë tregoi nga pika dhe Conway dërgoi Allsop në rrugën e gabuar për të shënuar penalltinë e tij të dytë në po aq ndeshje.

Mospërputhja ka qenë problemi i vazhdueshëm i Bristol City në sezonet e fundit dhe për të gjithë kërcënimin e tyre sulmues ata u detyruan përsëri të paguanin për të mos bërë më shumë.

Liam Delap depërtoi në zonë dhe fillimisht preu mbrojtësin e tij, i cili më pas bëri mirë për të bllokuar goditjen e tij, ndërsa Tufan priti një goditje nga Max O’Leary. Connolly më pas barazoi me një gol që heshti Ashton Gate, duke gjetur hapësirë ​​dhe duke zhytur një goditje në cepin e fundit të rrjetës.

Tigrat kaluan në epërsi në pjesën e parë me penalltinë e tyre, pasi Greaves u gjykua se ishte faulluar – ndonëse shumë butë – mes një numri lojtarësh, dhe Tufan me besim goditi në rrjetë.

Të dyja skuadrat patën gjysmë shanse kur gjuajtja e Mark Sykes nga disa metra jashtë doli jashtë, Knight pati një goditje të bllokuar në mënyrë të shkëlqyeshme dhe Tufan pa një goditje me kokë nga një kënd që shkoi në anën e gabuar të shtyllës.

Loja po kërcënonte të rrënohej kur Manning bëri një ndryshim të trefishtë dhe pa rezultate të menjëhershme. Mehmeti preu brenda dhe përkuli një stuhi pas Allsop, i cili u largua i plagosur disa minuta më vonë.

Knight më pas shënoi golin e fitores gjashtë minuta nga koha e plotë, duke shfrytëzuar Robins që kapën posedimin në gjysmën e Hull-it duke e shtrënguar topin pas portierit zëvendësues Matt Ingram në shtyllën e afërt.

Menaxheri i Bristol City, Liam Manning i tha BBC Radio Bristol:

Derisa shënuam golin mendoja se ishim të shkëlqyer, kishim kontroll të vërtetë, vërtet të rrezikshëm, u futëm në disa zona të mrekullueshme, me të drejtë morëm penalltinë dhe thjesht u lëkundëm pak në 10-shen e radhës.

“Ne u emocionuam pak, na mungoi pak disiplina, u shkëputëm pak, u hodhëm kur nuk duhej dhe më pas vruti u zhvendos me ta. Dënimi për ta – qesharake për të qenë i sinqertë, pasi e pamë përsëri tani. Jam i kënaqur që nuk vendosi ndeshjen.

“Mendoj se ajo që treguam në pjesën e dytë është një nivel qetësie dhe ne qëndruam së bashku. Ne kemi folur shumë për këtë dhe mendova se bëmë një punë të mrekullueshme për të treguar gjakftohtësi dhe kontroll për të vazhduar të besojmë në mënyrën se si luajmë dhe si bëjmë. , dhe siç e kemi parë sot golat dhe rezultatet vijnë.”

Menaxheri i Hull, Liam Rosenior i tha BBC Radio Humberside:

“Nuk po tregoj mungesë respekti ndaj Bristol City, por në momentin që ata shënuan golin e dytë, ne nuk duhet të pësojmë, ne kishim kontroll të plotë të lojës.

“Mendova se treguam përsëri një elasticitet dhe karakter shumë të mirë për t’u rikthyer. Ata marrin një penallti, ne përgjigjemi shumë mirë dhe marrim dy gola dhe në atë moment, dhe veçanërisht në pjesën e dytë, ne ndjemë se kontrolluam lojën në formën tonë. dhe me topin.

“Por për dy momente shumë të dobëta ne përfundojmë duke humbur lojën.

“Është vërtet zhgënjyese. Nëse do të kishim ardhur këtu sonte dhe do të ishim mundur, ekipi më i mirë dhe ata do të ishin më të mirë se ne në çdo departament, do t’ju thoja të vërtetën, por nuk është kështu.

“Kjo është pothuajse edhe më zhgënjyese nga këndvështrimi im si nga perspektiva e trajnerit – jam ulur në tribunë sot – ne dukemi një ekip i mirë brenda dhe jashtë vendit, por nëse duam të arrijmë atë që mendoj se është e mundur për këtë grup, ne duhet të mësosh në punë shumë shpejt dhe të mos i hedhësh pikët”.

Formacionet

Bristol City

Formimi 4-4-2

 • 1O’Leary
 • 19TannerRezervuar në 39 minuta
 • 26VynerRezervuar në 42 minuta
 • 16Diki
 • 3Pring
 • 17SykesZëvendësuar përzile 74′minuta
 • 6JamesZëvendësuar përWilliams 74′minuta
 • 22Gardner-Hickman
 • 11MehmetZëvendësuar përWeimann 90+5′minuta
 • 12Kalorës
 • 15ConwayZëvendësuar përPuset 74′minuta

Zëvendësuesit

 • 8Williams
 • 9Cornick
 • 14Weimann
 • 20zile
 • 21Puset
 • 23Bajiç
 • 27Knight-Lebel
 • 29po
 • 30Nelson

Hull

Formimi 4-2-3-1

 • 17GjithçkaRezervuar në 53 minutaZëvendësuar përIngram 82′minuta
 • 33KristiZëvendësuar përTraore 89′minuta
 • 5Jones
 • 4GreavesRezervuar në 72 minuta
 • 2Coyle
 • 15Morton
 • 24SeriRezervuar në 7 minutaZëvendësuar përRreth 82′minuta
 • 20Delap
 • 7Përmbytje
 • 30spango
 • 44ConnollyZëvendësuar përSlater 68′minuta

Zëvendësuesit

 • 1Ingram
 • 6McLoughlin
 • 8Docherty
 • 10Traore
 • 14Vaughan
 • 22Rreth
 • 26Smith
 • 27Slater
 • 29Jakobi

Arbitri:
Ben Toner

Pjesëmarrja:
20,816

Tekst i drejtpërdrejtë
Source link Football - BBC Sport