KleaBe&AkilBe

Catherine Giudici Lowe nga “The Bachelor” tregon pse është jetike e re dhe prindërit që presin i dinë faktet në RSV

Në vitin 2018, djali i yllit dhe biznesmenes së “The Bachelor” Catherine Giudici Lowe u shtrua në spital vetëm 5 muajsh me atë që ajo mendonte se ishte një i ftohtë. Doli se ishte RSV (virusi respirator sincicial), një virus i zakonshëm i frymëmarrjes që mund të çojë në komplikime serioze tek foshnjat dhe fëmijët e vegjël. Përvoja ishte shumë traumatike për familjen. Tani, Catherine po ndan historinë e saj në mënyrë që familjet e tjera të dinë faktet rreth RSV.

Nuk dija asgjë për RSV-në përpara se djali im, Isaia, të shtrohej në spital me të. Ai kishte qenë i sëmurë me kollë, hundë të mbytur dhe temperaturë për rreth tre ditë, por ne ishim në mes të sezonit të ftohjes dhe gripit, kështu që burri im Sean dhe unë menduam se ishte thjesht një ftohje e zakonshme.

Reklamim | faqja vazhdon më poshtë

Mbaj mend që isha në punë dhe mora një telefonatë nga Sean, duke thënë se ishte në dhomën e urgjencës (ER) me Isaiah. Sean e vuri re se po luftonte me kongjestion të rëndë dhe e solli te pediatri – dhe pediatri ynë i këshilloi që të shkonin menjëherë në ER. U ndjeva kaq i pafuqishëm.

Kur arrita në spital dhe pashë Isaian të lidhur me të gjitha tubat, u tmerrova dhe më pushtoi trishtimi. Ai ishte i lidhur me oksigjenin për shkak të niveleve të tij të ulëta si rezultat i grumbullimit të mukusit. Mjekët ishin gjithashtu të shqetësuar për mbytje dhe të vjella, kështu që ai ishte i lidhur edhe me një intravenoz për të ushqyer. Unë isha me gji në atë kohë, kështu që ta shihja atë duke u ushqyer në mënyrë intravenoze ishte shumë traumatike. Unë u përpoqa çdo gjë të mundshme për të mbajtur emocionet e mia së bashku.

Isaiah u diagnostikua me RSV, e cila çoi në bronkiolit dhe ai u transferua nga ER në njësinë e kujdesit intensiv pediatrik (PICU). (RSV është shkaku kryesor i bronkiolitit tek foshnjat.) Isha aq mirënjohës që Sean e kishte çuar në spital kur e bëri.

foshnja në spitalfoshnja në spital

Catherine Giudici Lowe

Isaia kaloi katër netë në PICU dhe sinqerisht, ishte një gjë e vështirë për të lundruar, veçanërisht me një fëmijë tjetër. Për fat të mirë, prindërit e Sean po kujdeseshin për djalin tonë të madh, Samuelin, i cili në atë kohë ishte 2 vjeç. Ky ishte një bekim i tillë sepse ne mund të përqendroheshim vetëm te kujdesi i Isaisë me ndihmën e tyre. Vjehërrit e mi e sollën Samuelin për të na vizituar në spital çdo ditë, gjë që na sillte shpresë dhe na ndihmoi mua dhe Sean-in gjatë një kohe kaq shqetësuese.

Ne nuk ishim të njohur me RSV përpara diagnozës së Isaias. Ja çfarë kam mësuar që nga kjo sprovë: RSV mund të shkaktojë simptoma të lehta, të ngjashme me të ftohtin, por gjithashtu mund të çojë në probleme më të rënda si bronkioliti, si në rastin e Isaias. Është shumë ngjitëse dhe shkaku më i zakonshëm i infeksioneve të rrugëve të poshtme të frymëmarrjes tek fëmijët më të vegjël se 1 vjeç. Shumica e fëmijëve infektohen me RSV të paktën një herë para moshës 2 vjeçare.

Duke parë prapa, do të doja të kisha ditur se sa i rrezikshëm mund të jetë RSV për foshnjat përpara se Isaia të shtrohej në spital me të. Diagnoza e Isaias nënkuptonte se ai nuk mund të merrte ajër, gjë që ishte aq e frikshme. Nuk e dija se mund të ndikojë në rrugët e frymëmarrjes së fëmijës tuaj ose ndonjë nga shenjat dhe simptomat. Nuk e mbaj mend OBGJINËN time duke më thënë ndonjëherë për RSV ose se si mund të çojë në diçka serioze si bronkioliti ose pneumonia.

Reklamim | faqja vazhdon më poshtë

Tani, shpresoj se përvoja ime do t’i ndihmojë të tjerët. Për gratë që janë shtatzënë ose planifikojnë të mbeten shtatzënë, ju inkurajoj të flisni me OB-GYN ose ofruesin tjetër të kujdesit shëndetësor rreth mënyrave për të ndihmuar në mbrojtjen e të porsalindurit tuaj nga RSV. Është një virus serioz dhe unë jam i përkushtuar të ndihmoj prindërit të kuptojnë dhe ndoshta të shmangin një situatë të ngjashme.

Dhe nëse po pyesni veten se si po kalon Isaia sot, 5-vjeçari im është një dem! Ai është i shëndetshëm, i fortë dhe një nga fëmijët më qesharak që njoh.

IsaiaIsaia

Catherine Giudici Lowe

Për të mësuar më shumë rreth RSV, bisedoni me OB-GYN ose ofruesin tjetër të kujdesit shëndetësor dhe vizitoni Kujdes ngaRSV.com.

Catherine Giudici Lowe është një sipërmarrëse, dizajnere grafike, ndikuese e mediave sociale, grua dhe nënë e tre fëmijëve të bukur. Ajo jeton ne Dallas, Teksas me burrin e saj Sean, djemtë Samuel dhe Isaiah dhe vajzën Mia. Catherine dhe Sean u takuan në serialin e njohur televiziv “The Bachelor” në sezonin 17 në 2013. Ajo ka një pasion për modën dhe dizajnin e shtëpisë dhe ka themeluar LoweCo., një kompani shkrimi të nivelit të lartë, dhe Home nga Catherine & Sean Lowe , një linjë mobiljesh. Ajo dhe Sean janë gjithashtu të përqendruar në punë bamirëse dhe të drejtuara nga qëllimi.

Reklamim | faqja vazhdon më poshtë

Ky postim është sponsorizuar nga Pfizer.

Source link https://www.babycenter.com/pregnancy/week-by-week