Sports

Celtic heq ndalimin e Brigadës së Gjelbër: Grupi i tifozëve pranon kodin e ri të sjelljes

Shfaqja e Brigadës së Gjelbër

Celtic ka hequr ndalimin e tyre për Brigadën e Gjelbër, duke thënë se grupi i tifozëve ka rënë dakord të respektojë “një kod të përditësuar të sjelljes të sigurisë së sediljeve hekurudhore”.

Ai pason bisedimet midis kampionëve skocezë dhe seksionit të tyre ultras të mbështetësve, me rikthimin e grupit të mirëpritur nga menaxheri Brendan Rodgers.

Celtic vendosi ndalimin në fund të tetorit për shkak të “sjelljeve të papranueshme” që çuan në shqetësime sigurie.

Ata thanë se ndalimi nuk ishte për shkak të shfaqjes së flamujve të Palestinës.

Në vend të kësaj, drejtuesit e Premierligës skoceze përmendën përdorimin e mjeteve piroteknike në një lojë kundër Feyenoord në shtator, duke nxituar rrotullime dhe duke detyruar daljet e hapura me zjarr në Fir Park më vonë në të njëjtin muaj dhe duke fituar ilegalisht akses në Celtic Park përpara ndeshjes së Ligës së Kampionëve kundër Lazios.

“Pas konsultimit me grupin, klubi tani ka zbatuar një Kodi të Sjelljes së Sigurisë së Ndenjesve në hekurudhë, i cili është pranuar nga grupi, duke lejuar kthimin në një situatë ku rregullat dhe rregulloret rreth funksionimit të sigurtë respektohen dhe respektohen.” Tha Celtic në një deklaratë.

Rodgers, skuadra e të cilit pret Livingston në Premiership të shtunën, shtoi: “Historia e Celtic është e mbushur me gola të vonuar dhe një pjesë e madhe e kësaj varet nga tifozët dhe i gjithë stadiumi që mbesin prapa ekipit. Kjo është ajo që e bën Celtic.

“Kur keni menaxherin, tifozët dhe lojtarët të gjithë në të njëjtën faqe, është një forcë e vërtetë.

“Nuk ka qenë atmosfera për disa javë, por kjo është përgjegjësi e të gjithëve. Por ne e dimë se kur atmosfera është shumë e nxehtë në Celtic, kjo e bën një vend vërtet të vështirë për skuadrat që të vijnë dhe të luajnë dhe gjithashtu jep lojtarët që avantazh shtesë si.

“Ata janë më mirë të jenë brenda dhe të na brohorasin dhe shpresojmë se kjo na bashkon të gjithëve dhe tani mund të presim përpara për pjesën tjetër të sezonit”.

Brigada e Gjelbër – një koleksion prej 267 tifozësh të regjistruar – është vendosur në një seksion të sigurt në këmbë në zonën 111 brenda stadiumit.

Celtic fillimisht tërhoqi aksesin në biletat e ndeshjeve jashtë vendit për grupin përpara se të pezullonte biletat e tyre sezonale.

kelt


Source link Football – BBC Sport