KleaBe&AkilBe

Çfarë duhet të bëni nëse ndiheni të “prekur” si nënë e re


Një peshë ngrihet çdo natë në shtëpinë e Becky Vieria – një peshë që ngjitet shumë, plot energji dhe saktësisht 25.6 paund. Vieria sapo e kaloi ditën duke u prekur pa pushim: “(mund të shtoj) palestrën e xhunglës, Kleenex-in e njeriut dhe stolin e këmbëve në listën e roleve që trupi im plotëson çdo ditë”, thotë ajo. “Më tërhiqen flokët. Krahët dhe këmbët e mia janë kapur dhe tërhequr. Ndonjëherë më kafshojnë. Pasi djali i saj i vogël i ëmbël më në fund është në gjumë, gjëja e fundit në mendjen e saj është përqafimi me burrin e saj për pak kohë vetëm dhe intimitet.

Nëse jeni prind i një të porsalinduri ose të vogël (ose të dyjave!), ju e kuptoni saktësisht se çfarë po kalon. Viera po ndihet i prekur. Është shumë normale që prindërit e rinj, dhe veçanërisht nënat që ushqejnë fëmijën me gji, të ndihen të prekura, si dhe të frustruara dhe të rraskapitura, pas një dite të zënë grindjeje me fëmijët e vegjël. Dhe ka edhe njëfarë faji që shoqëron këtë ndjenjë kur i shtyni përpjekjet e partnerit tuaj për të prekur më shumë. “Disa netë nuk e përballoj dot që këtë kohë ta ndaj me bashkëshortin tim”, pranon Vieria.

Reklamim | faqja vazhdon më poshtë

“Aq sa i duam fëmijët tanë, prekja e tyre e vazhdueshme nuk është gjithmonë e këndshme”, shpjegon Eileen Kennedy-Moore, Ph.D., një psikolog, autor dhe pritës i podkasteve me bazë në Nju Xhersi. “Ata mund të jenë të rëndë dhe të nxehtë, ata na godasin me bërryla, këmbë ose gishta – dhe madje na ndjekin në tualet.”

Për fat të mirë, faza e prekjes është shpesh e përkohshme dhe tenton të lehtësohet pas shkëputjes së foshnjës nga gjiri dhe ndërsa fëmijët bëhen më të pavarur. Deri atëherë, këtu ka më shumë për këtë ndjenjë dhe këshilla për ta trajtuar atë.

Çfarë do të thotë të ndihesh i prekur

Të jesh i prekur është pikërisht kjo – është mbingarkesë shqisore dhe ajo ndjenjë sikur nuk mund të përballesh më me përqafime apo përqafime nga askush, përfshirë fëmijët dhe partnerin. “Shto në përgjithësi lodhjen e prindërve dhe nuk është çudi që kaq shumë prindër ndihen sikur gjëja e fundit që duan në fund të ditës është më shumë kontakt fizik”, shpjegon Kennedy-Moore. “Por kjo mund ta lërë një partner të ndjehet i refuzuar.”

Si të lundroni duke u ndjerë i prekur

Hapi i parë është të pranoni se keni këtë neveri të fortë për të prekur dhe më pas është kritike ta komunikoni këtë, thotë Kennedy-Moore, në mënyrë që partneri juaj të dijë se çfarë ndjeni dhe pse. “Por ju gjithashtu duhet të pranoni perspektivën e tij ose të saj dhe të përpiqeni të punoni së bashku për të gjetur zgjidhje që plotësojnë të dyja nevojat tuaja.” Këtu është këshilla e saj e zgjuar:

  • Gjeni kohë për ju. Është e rëndësishme të vendosni kufijtë dhe kufijtë tuaj dhe të largoheni kur të keni nevojë. Kujdesi për veten është kritik kur bëheni prindër, prandaj bëni gjithçka që mundeni për të ndara disa momente për një orë joga, për të lexuar në heshtje, për të dremitur ose për të bërë një shëtitje.

  • Merr më shumë Zzz. “Shterimi është një vrasës i libidos”, thotë Kennedy-Moore. Përpiquni të futeni në një orë të arsyeshme shumicën e netëve dhe të flini kur fëmija juaj bën, nëse është e mundur.

    Reklamim | faqja vazhdon më poshtë

  • Imazhi i trupit të adresës. “Nuk ndihem tërheqëse – jam veshur për rehati dhe funksion me një këmishë që është tërhequr dhe shtrirë nga duar të vogla”, thotë Vieria. Shumë nëna ndihen të vetëdijshme për trupin e tyre pas lindjes, thotë Kennedy Moore. Rregullimi? “Mendoni se çfarë ju pëlqen në trupin e partnerit tuaj dhe më pas pyesni se çfarë vlerëson ai ose ajo tek juaji. Ka të ngjarë që partneri juaj të jetë shumë më pak kritik se ju,” thotë ajo.

  • Bëni një tranzicion të zgjuar. “Është e vështirë të kalosh menjëherë nga “All baby” në “Oh, baby!” Provoni një aktivitet tranzicioni si një stërvitje ose një banjë e ngrohtë për t’ju ndihmuar të bëni atë ndryshim.

  • Flisni për ndezjet. “Diskutoni se çfarë ju vendos në humor me partnerin tuaj, veçanërisht llojin e prekjes që është pika më e mirë e fillimit,” këshillon Kennedy-Moore.

  • Planifikoni argëtimin. “Si një çift i vendosur, është e lehtë të biesh në seks “dembel”, por organi ynë seksual më i rëndësishëm është truri”, thotë ajo. Duke bërë disa përpjekje shtesë në planifikimin e takimeve seksi, mund të shpërblehet me kënaqësi më të madhe, shton ajo.

Mos harroni se faza e “prekur” e jetës do të pushojë ndërsa fëmija juaj bëhet më i vetë-mjaftueshëm. Ndërkohë, është mirë nëse në fund të ditës nuk dëshironi të prekeni nga askush për pjesën më të madhe të mbrëmjes – ose fare. Mbështetuni në mënyrën se si ndiheni, bëni një bisedë me të dashurin tuaj të rëndësishëm për ndjenjat tuaja dhe përmbahuni nga koha e përqafimit nëse kjo ndihet më rehat në këtë moment.

Reklamim | faqja vazhdon më poshtë


Source link https://www.babycenter.com/pregnancy/your-body