Sports

David Moyes: Tifozët e West Hamit të ndarë për njeriun që dha titullin e Europa Conference League

David Moyes duke mbajtur trofeun e Europa Conference League
Në qershor, David Moyes udhëhoqi West Hamin në Ligën e Konferencës së Evropës, trofeu i tyre i parë i madh evropian që nga viti 1965

David Moyes përgatitet të marrë drejtimin e West Ham kundër klubit të tij të vjetër Manchester United në stadiumin e Londrës të shtunën me qëndrimet e polarizuara rreth periudhës së tij si trajner që po forcohet pas goditjes së Kupës EFL në Liverpool.

Skocezi ndan opinionin në një mënyrë mjaft të çuditshme në lindje të Londrës.

Pasi e mbajti klubin lart, më pas u asgjësua brutalisht në favor të Manuel Pellegrinit në 2018, Moyes u kthye në ‘shtëpi’ në 2019, me klubin e 17-të në tabelë, një pikë mbi zonën e rënies dhe mbajti Hammers në Premier League. përsëri.

Më 30 dhjetor, ai do të festojë katër vjet në krye. Kontrata e tij aktuale skadon në fund të sezonit.

Gjatë asaj kohe, ai ka regjistruar top shtatë përfundimet e njëpasnjëshme për herë të parë në historinë e West Ham. Ai siguroi futbollin evropian për të tretin sezon radhazi, diçka që nuk kishte ndodhur kurrë më parë. Në çdo fushatë, përfshirë atë aktuale, ata përfunduan në krye të grupit të tyre dhe kaluan direkt në 16-shen e fundit.

Në qershor, Moyes ishte në krye për një nga netët më të famshme në të gjithë historinë e West Hamit, kur ata mundën Fiorentinën për të fituar Ligën e Konferencës së Evropës në Pragë, trofeu i tyre i parë i madh që nga Kupa FA e vitit 1980.

Megjithatë, edhe pas atij suksesi, disa tifozë të West Ham thanë se do të ishte një fund i përshtatshëm për kohën e Moyes në krye.

Kishte më shumë thirrje në mediat sociale që ai të largohej pas humbjes 5-1 të së mërkurës në Anfield. Siç tha me ironi një mbështetës i Moyes, “Mezi pres që ai të zëvendësohet në mënyrë që të shijojmë të gjitha ato fitore të famshme në Liverpool përsëri siç jemi mësuar”. West Ham ka fituar një herë në 60 vjet atje.

Jurgen Klopp gjithashtu mbrojti Moyes, duke vënë pikën në shënimet e tij të programit përpara ndeshjes.

“Nuk e di pse, por ndonjëherë ndjehet se puna e Davidit nuk vlerësohet gjithmonë aq sa duhet – por sigurisht që nuk është kështu për mua”, tha trajneri i Liverpool-it.

“Ai është një menaxher që ka përvojë, njohuri dhe aftësi të mëdha”.

Futboll i mërzitshëm, para të humbura dhe mos luajtje me fëmijët

Për tifozët e shumicës së klubeve të tjera, pikëpamjet e ndryshme të tifozëve të West Ham për Moyes janë të çuditshme.

Edhe vetë Hammers e pranojnë këtë.

“Ne jemi të vetëdijshëm se si duket nga jashtë,” tha Gonzo, nga grupi i tifozëve Hammers Chat për BBC Radio 5 Live.

“Shumë prej nesh jemi shumë mirënjohës për tre sezone në Evropë, nuk ka asnjë dyshim për këtë.

“Problemi është se në një kohë shumë të shkurtër ne kemi lëvizur nga një stadium me kapacitet 34,000 në një stadium ku marrim rregullisht 55,000, dhe që mund të rritet në 66,000. David Moyes ka shpenzuar afërsisht 450 milion £ dhe shumë nga zhgënjimi vijnë nga fakti se ai ende mbështetet në 12 deri në 13 lojtarë.

“Shumë para janë shpenzuar kot gjatë asaj kohe dhe ai me të vërtetë përpiqet të shpenzojë para për një sulmues. Sebastien Haller – 45 milion £. Gianluca Scamacca – 35 milion £. Ne jemi mbështetur kaq shumë te Michail Antonio. Vetëm kohët e fundit kemi ndjerë se pa Michail ne mund të fillojmë të bëjmë diçka.

“Ju gjithashtu keni një situatë ku West Ham ka të ardhurat më të mira të lojtarëve të rinj që ka pasur për një kohë shumë të gjatë; ne fituam Kupën e të rinjve FA, jemi të dytët në Premier League 2, jemi të pamposhtur në Kupën Ndërkombëtare të Premier League.

“Është një grup 17 dhe 18-vjeçarësh që po mposhtin jo vetëm 21-vjeçarët, por edhe ekipet e të rriturve në Trofeun EFL (West Ham është një nga dy skuadrat e Premier League të mbetur në kompeticion dhe luan me Wycombe në të fundit. -16 muajin tjetër), por ai nuk u jep mundësi të rinjve.

“Ndonjëherë mund të kemi një gjysmë futbolli dhe të mos kemi një goditje në portë. Gjëra të tilla ushqehen me të. Stadiumi i Londrës është shumë larg nga fusha. Ju keni nevojë për një markë futbolli që mund të inkurajojë vërtet zhurmën atje.

“Është e vështirë për t’u parë. Nuk janë as dy brigje me katër. Është një katër dhe një pesë. Ne nuk sulmojmë. Por ai është shumë mirë për momentin. Nuk mund ta shpjegoj më shumë se kaq. “

David Moyes
David Moyes ka qenë në West Ham në dy periudha që nga viti 2017 dhe ishte trajner i Manchester United nga korriku 2013 deri në prill 2014.

Te Liverpool të mërkurën, në një ekip që tregon gjashtë ndryshime nga ai që mundi Wolves në ndeshjen e tyre të mëparshme në Premier League, West Ham pati dy goditje, të dyja në pjesën e dytë. Sulmuesi nëntëmbëdhjetë vjeçar Divin Mubama, ylli i skuadrës fituese të Kupës së të rinjve FA, mbeti në stol gjatë gjithë kohës.

Pritshmëri joreale?

Premier League është një mjedis që nuk fal.

Nëse West Ham do të mundte Manchester United, ata do të kalonin mbi kundërshtarët e tyre dhe në vendin e gjashtë.

West Ham për herë të fundit kishte shumicën e zotërimit të topit në një ndeshje vendase më 12 nëntor, kur mposhti Nottingham Forest 3-2. Ata kanë mundur Arsenalin dhe Tottenhamin gjatë dy muajve të fundit me më pak se 30% posedim të topit. Ndeshja e Forestit – që kur West Ham ka luajtur tetë herë, duke fituar pesë – ishte hera e fundit që ata kishin 10 goditje ose më shumë në një lojë.

Në Anfield, Moyes u trondit kur u pyet nëse vendimi i tij për të lënë jashtë kaq shumë lojtarë, duke përfshirë Lucas Paqueta, James Ward-Prowse dhe Nayef Aguerd, i cili ishte i sëmurë, e hapi atë ndaj kritikave.

“Është një pyetje mjaft e lirë të bësh kur të vetmet skuadra që kanë luajtur më shumë ndeshje se ne gjatë tre viteve janë Liverpool dhe Manchester City”, tha ai.

“Ne kemi pasur kthesën më të shpejtë se çdo ekip në Premier League, vetëm dy ditë, kemi luajtur më shumë ndeshje dhe kemi një ndeshje të shtunën në drekë”.

Një numër i konsiderueshëm prej 6,000 trupash mbështetëse udhëtuese në Anfield janë dashamirës për këtë. Të tjerët, me sa duket, më pak.

Kur ai vlerëson se çfarë është West Hami tani me atë që ishte kur mbërriti, gati katër vjet më parë, Moyes mendon se nuk ka asgjë për të kërkuar falje.

“Duhet të fitoni respekt dhe unë nuk jam ndryshe nga të gjithë të tjerët”, tha ai. “Nëse njerëzit duan ta japin, kjo u takon atyre, por faktet janë që ne kemi bërë shumë mirë.

“Cilat do të ishin pritshmëritë e West Ham? A prisni që ne të fitojmë një trofe evropian? A prisni që ne të jemi sfidues për Ligën e Kampionëve? Jo shumë njerëz tundin kokën këtu (konferencë shtypi) kështu që këto janë faktet.

“Ne kemi pasur një ecuri të pabesueshme. Ne do të vazhdojmë të përpiqemi të fitojmë sa më shumë ndeshje që mundemi, do të vazhdojmë të përpiqemi të sfidojmë ekipet kryesore dhe të sfidojmë në garat e kupave kur të kemi mundësinë për ta bërë këtë.”

Si të ndiqni West Ham në banderolën e BBCFundi i flamurit të West Ham


Source link Football – BBC Sport