Sports

Fran Alonso: Ku e lë Celtic largimi i trajnerit?

Fran Alonso
Fran Alonso fitoi Kupën e tij të dytë Skoceze me Celtic sezonin e kaluar

Pas gati katër vitesh në krye, Fran Alonso është larguar nga Celtic për në Houston Dash.

Spanjolli që veshi xhaketën e bardhë që bie në sy, lë nënkampionët e ligës së vitit të kaluar i dyti në SWPL dhe me tre trofe më shumë në kabinet sesa kur iu bashkua në janar 2020.

Ndërsa 47-vjeçari pushtoi kupat, kërkimi për titullin e parë të ligës së klubit është ende në vazhdim, pavarësisht vjen brenda pak minutash nga bërja e kësaj në afatin e fundit.

Me këtë synimi përfundimtar për Celtic, i cili pas tre pikëve pas liderëve të ligës Rangers, ku e lë klubin në ndjekje largimi i tij – dhe si do ta arrijnë këtë pa spanjollin në krye?

Zgjidh një problem goditës

Dikush mund të shikojë tabelën e SWPL dhe të shohë Celticun me 81 gola në ligë dhe të mbetet i hutuar me pohimin se ata kanë probleme përpara, por e durojnë atë.

Alonso zbarkoi në East End të Glasgow nga Lewes, pas periudhave të shërbimit nën Ronald Koeman dhe Mauricio Pochettino, por që nga koha e tij në kampionatin e grave, ai jo vetëm që solli përvojat e tij, por u zhyt me mjeshtëri në një treg që e njihte aq mirë.

Fran Alonso dhe Tash Flint përqafohen
Tash Flint ishte një nënshkrim i suksesshëm për Alonso sezonin e kaluar

Sfida e titullit të sezonit të kaluar u nxit nga nënshkrimi i huazuar nga Leicester City i Tash Flint, të cilin Alonso e kishte përballur. Pasi u përpoq ta nënshkruante atë disa herë, ai më në fund e arriti dëshirën e tij.

Ndërsa 26-vjeçarja nuk nënshkroi kurrë përgjithmonë, përkundrazi u bashkua me Liverpool-in, ajo ishte një edicion me klas dhe shënoi në Finalja e Kupës Skoceze.

Boshllëku fizik i lënë nga makina e golit nuk është plotësuar, me kombëtaren skoceze Amy Gallacher në vend të kësaj që luan paksa jashtë pozicionit. Një numër nëntë ortodoks do të jetë sigurisht në listën e dëshirave të menaxherit të ri.

Gallacher i lartpërmendur ka zbutur goditjen Flint, por mbështetja nuk do të shkonte keq. Celtic mund të bëjë gjithashtu me gjetjen e një stili që i përshtatet si 25-vjeçarit ashtu edhe amerikanit Kit Loferski.

Dyshja ka gjithsej 24 gola, por rrallëherë fillojnë së bashku. Një zgjidhje për një problem të tillë mund të jetë e paçmuar.

Ruani qetësinë dhe vazhdoni

Ndoshta qasja më e mirë është të mos ndryshoni shumë. Mos shkoni për grabitje në lidhje me projektin. Ose me printim jeshil…

Celtic ishte një mustaqe larg realizimit të ëndrrës së tyre në maj. Nëse nuk do të kishte qenë për goditjen e fundit të Lauren Davidson për Glasgow City kundër Rangers në Ibrox, shampanja do të kishte shpërthyer në Celtic Park.

Ata nuk janë larg, edhe pa një sulmues si Flint. Gallacher, së bashku me Caitlin Hayes – të cilin Alonso e njihte gjithashtu që nga periudha e tij në jug – dhe Colette Cavanagh, për të përmendur disa, kanë dalë të gjithë në pjatë.

Dy herë ata kanë mposhtur kampionët në fuqi City, në ligë dhe kupë. Megjithatë, ata dështuan kundër liderëve Rangers, sulmuesi i fuqishëm i të cilit Rio Hardy doli në krye atë pasdite.

Përbërësit janë atje në Celtic. Një përzierje e qëndrueshme e përvojës dhe rinisë. Ata thjesht po bëjnë thirrje që dikush t’i përziejë të gjitha së bashku.

Ata mund të luftojnë për të gjetur dikë aq të zjarrtë sa Alonso, por nëse fitohet kurora e kërkuar SWPL, mund të garantoni se ai dhe xhaketa e tij e bardhë do të dallohen në festime.

Source link Football – BBC Sport