Tremujori i dyte

Java e 18 e shtatëzanisë

Kjo duhet të jetë një javë emocionuese për ju. Ju ndoshta keni zbuluar tashmë se çdo goditje dhe simptomë e re sjell me vete një kujtesë se me të vërtetë do të keni një fëmijë. Por nga të gjitha shenjat e shtatzënisë, nuk ka asnjë më bindëse sesa kur vini re se fëmija juaj lëviz. Kjo është zakonisht rreth javës së 18-të për nënat për herë të parë dhe pak më herët për ato që kanë pasur një fëmijë më parë.

Deri më tani, lëngu amniotik ka vepruar si një tampon për aktivitetin e foshnjës tuaj dhe mbaresat nervore në murin e mitrës tuaj nuk kanë qenë drejtpërdrejt në kontakt me foshnjën, ka qenë shumë i vogël. Tani që fëmija juaj është mjaft i madh për të stimuluar ato rrugë nervore, truri juaj do të regjistrojë se ka diçka që lëviz aty brenda.

A mund ta ndiej fëmija im?


Është e vështirë të përshkruhet saktësisht se si do të ndjehen për ju lëvizjet e para të foshnjës suaj. Shumë gra thonë se është si fluttera më e lehtë, ose një flluskë e vogël eksitimi në barkun e tyre. Të tjerë thonë se ndjehet sikur lëviz era, megjithëse më pak e dhimbshme. Ka të gjitha llojet e fjalëve të përdorura për ta përshkruar atë – një gudulisje, një pëshpëritje ose diçka e ngjashme me ndjesinë e të qenit në ashensor kur zemra juaj është në gojë, thjesht uleni poshtë. Ndoshta do të zbuloni se bëheni më të vetëdijshëm për lëvizjet e foshnjës tuaj kur jeni shtrirë ose ulur pa lëvizur dhe nuk jeni të hutuar nga gjëra të tjera. Është e pamundur të mos buzëqeshësh kur të bëhesh i vetëdijshëm për to; është vetëm një nga ato momente që pohojnë jetën.

Sidoqoftë, mbani mend, çdo fëmijë do të zhvillojë modelin ose lëvizjet e veta dhe çdo nënë do të ketë përvojën e saj unike të lëvizjeve të foshnjës së saj. Është shumë e zakonshme të jesh i pasigurt në ditët e para të ndjesisë së lëvizjeve dhe mund të pyesësh nëse gjithçka është në imagjinatën tënde. Mundohuni të jeni të durueshëm ndërsa prisni dhe shihni. Së shpejti do të mbeteni pa dyshim se ajo që po ndjeni është fëmija juaj.

Ndryshon fizikisht këtë javë

Në javën e 18-të të shtatzënisë, ju duhet të jeni në gjendje të ndjeni majën e mitrës tuaj midis kockës pubike dhe kërthizës. Do të ndihet si një kreshtë e fortë, muskulore, e cila nuk tërhiqet kur e shtypni butësisht poshtë. Kur shkoni për takimet para lindjes, madhësia e mitrës tuaj do të kontrollohet nga mamia ose mjeku juaj çdo herë. Kjo është për shkak se ofron një mënyrë ideale për të matur rritjen e foshnjës tuaj dhe për të krahasuar madhësinë e tij me datat tuaja.
Mitra juaj është sa madhësia e një pjepri, kështu që nuk është çudi që po ndjeni një ndjenjë të dendur dhe të rëndë në legen tuaj. Merre një herën tjetër që të jesh në dyqan frutash dhe ndjeje peshën e tij. Ju keni të drejtë të ndiheni pak të lodhur deri në fund të ditës.
Nëse keni shtuar një peshë të mjaftueshme, mund të keni filluar të keni strija. Shumica e grave i zhvillojnë këto gjatë shtatzënisë dhe nuk mund të bëhet shumë për t’i shmangur ato. Shtimi i tepërt i peshës është një faktor rreziku.
Mendoni se partneri juaj është gërhitës i zhurmshëm? Ju mund të dëshironi të rishikoni. Kjo është koha kur shumë gra shtatzëna fillojnë të gërhijnë, për tmerrin e tyre. Fajësoni ato mukoza të ngjeshura dhe fryrjen e hundës. Fjetja me disa jastëkë mund të ndihmojë, ashtu si edhe shtrirja në krah. Për disa gra, spërkatjet e kripura të hundës janë të dobishme. Ato ndihmojnë në lëngëzimin e sekrecioneve të hundës dhe hidratimin e rrugëve të hundës nëse thatësia është problem.
Këtë javë mund të zbuloni vërtet se oreksi juaj është rritur. Deri më tani, foshnja është rritur me shpejtësi, edhe pse për dy javët e ardhshme rritja e tij do të pësojë pak. Mbushni frigoriferin dhe qilarin me shumë ushqime të shëndetshme që do t’ju ndihmojnë të dyve. Kërkoni ushqime të ulëta GI (Indeksi Glicemik) të cilat marrin më shumë kohë për t’u tretur dhe do të kënaqin urinë tuaj për periudha më të gjata kohore.
Zemra juaj po punon shumë për të pompuar gjakun tuaj. Vëllimi i përgjithshëm i gjakut qarkullues është rritur aq shumë saqë zemra juaj duhet të punojë pothuajse 50 për qind më shumë për të pompuar gjakun rreth trupit tuaj. Nëse jeni ende duke pirë duhan në këtë pikë, bëjini vetes dhe fëmijës tuaj një nder të madh dhe hiqni dorë.
Ndryshimet tuaja emocionale këtë javë
Nëse keni ndjerë pak zhurmë për gjithë marrëveshjen e shtatzënisë, këtë javë mund të filloni të ndiheni pak më të ndritur. Ju ka të ngjarë të ndjeni lëvizjet e para të shumë prej lëvizjeve të foshnjës tuaj dhe të keni një ndjenjë që shtatzënia juaj është shumë reale.
Ju mund të ndiheni sikur thjesht dëshironi t’i mbani për njëfarë kohe lajmet e lëvizjeve të foshnjës. Shumë gra ndjejnë një lidhje të heshtur dhe të fshehtë me fëmijën e tyre, të cilën
ata duan ta mbajnë private. Kjo është mirë edhe pse ju mund të dëshironi të njoftoni edhe partnerin tuaj, vetëm për të qenë të drejtë.
Nëse mendimi i lindjes së fëmijës është dukur si diçka shumë e largët, këtë javë mund të mos duket aq e largët. Zgjerimi i barkut dhe lëvizjet e foshnjës kombinohen për të dhënë një kujtesë të vazhdueshme dhe të ngathët se në një fazë, fëmija juaj do të duhet të dalë jashtë. Lërini vetes kohë të mendoni se si dëshironi që lindja juaj të vazhdojë dhe çfarë mund të bëni për t’u ndjerë aktivisht i përfshirë në ” planin tuaj të lindjes “.
Ndryshimet e bebit tuaj këtë javë
Po bëhet pak e shtrënguar në mitër. Ai duhet të përshtatet në fëmijën tuaj, lëngun amniotik, placentën dhe membranat dhe kordonin e kërthizës. Për të mos përmendur hapësirën shtesë që merr fëmija juaj kur rrotullohet dhe shkelmohet, shtrihet dhe kthehet. Për fat të mirë, mitra juaj është një muskul i dizajnuar në mënyrë unike, i cili zgjerohet dhe rritet shumë herë më i madh se madhësia dhe forma e tij origjinale.
Këtë javë fëmija juaj mund të jetë duke thithur gishtin e madh. Ekografitë e bëra në javën e 18-të kanë treguar se foshnjat kanë gjetur gishtin e madh të vogël në këtë fazë dhe nuk duan ta lëshojnë. Disa foshnje lindin me flluska në gishtat e duarve dhe gishtërinjve të mëdhenj, që nga muajt e fundit të kapjes dhe vazhdimit të saj.
Kockat e foshnjës suaj po osifikohen, që do të thotë se ato po forcohen dhe janë më pak si kërc. Shikoni marrjen e kalciumit dhe sigurohuni që po merrni mjaftueshëm ushqime të qumështit. Edhe nëse nuk jeni pirës qumësht, merrni pak djathë, kos, krem, akullore, peshk me kocka të ngrënshme dhe madje edhe bajame. Perimet me gjethe jeshile gjithashtu përmbajnë kalcium.
Këshilla për javën
Ende po shijoni pak pije? Për hir të shëndetit tuaj dhe fëmijës suaj, hiqni dorë. Nuk ka asnjë nivel të garantuar dhe të sigurt të alkoolit për gratë shtatzëna për të pirë dhe i vetmi nivel 100 për qind i sigurt është abstenimi i plotë. Shkoni për lëng frutash, ujë mineral ose sode, pije joalkoolike ose thjesht ujë të thjeshtë me një shtrydhje limoni.
Nëse nuk e keni bërë këtë tashmë, rezervoni për ekzaminimin tuaj me ultratinguj. Shumica e grave e kanë këtë ndërmjet javës së 18-të dhe të 20-të të shtatzënisë, ku më e zakonshme është ekografia 2D . Bëjeni atë në një kohë kur partneri juaj mund të vijë gjithashtu, kështu që ju nuk jeni vetëm. Kontrolloni kur rezervoni nëse keni nevojë të sillni USB-në tuaj për të regjistruar imazhet – nuk dëshironi të të kapin shkurt!
Filloni një listë nëse keni pyetje për maminë ose mjekun tuaj. Amnezia e shtatzënisë mund ta bëjë kujtesën tuaj, mirë, një kujtim të largët. Mbani një fletore për të shënuar çdo pyetje apo shqetësim që mund të keni. E tëra çfarë ju duhet të bëni atëherë është të mbani mend ta merrni me vete në takimet tuaja.
Qëndroni të sintonizuar për javën e 19-të .

Për më shumë informacion shihni Shtatzënia ose Javë pas Javë .

Video joga
Sekuenca e krahëve të fluturave pjesa 1, 2 dhe 3

Forcues i këmbëve

Relaksimi i çakrës

Gjithmonë konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të filloni ndonjë program ushtrimesh. Për të zvogëluar rrezikun e lëndimit, kurrë mos e detyroni ose tendosni veten gjatë stërvitjes. Nëse ndjeni dhimbje, ndaloni dhe kërkoni kujdes mjekësor nëse është e nevojshme.

Këto programe janë krijuar nga Katie Brown – mësuese e jogës dhe specialiste e masazhit për foshnjat

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment