Tremujori i pare

Java e 2 e shtatëzanisë

Pikat kryesore të kësaj jave

Jeni shtatzënë këtë javë?
Nuk jeni ende shtatzënë, por nëse mbeteni shtatzënë këtë javë, do të jeni dy javë shtatzënë. Kjo për shkak se ofruesit e kujdesit shëndetësor përdorin periudhën tuaj të fundit menstruale për të përcaktuar datën tuaj të lindjes , kështu që teknikisht dita e parë e menstruacioneve është gjithashtu dita e parë e shtatzënisë. Meqenëse ovuloni rreth dy javë në ciklin tuaj, konceptimi ndodh rreth kohës kur jeni dy javë shtatzënë.

Koha më e mirë për të mbetur shtatzënë
Ju jeni më pjellor gjatë tre ditëve që paraprijnë ovulimin. Shenjat që mund të jeni duke ovuluar përfshijnë ndryshime në temperaturën bazale të trupit, ndjeshmëri të gjirit, ngërçe të lehta dhe rritje të sekrecioneve vaginale.

Zbulimi i ovulacionit
Për të mbetur shtatzënë më shpejt , përdorni kalkulatorin tonë të ovulacionit , i cili mund t’ju ndihmojë të përcaktoni ditët tuaja më pjellore. Ju gjithashtu mund të përdorni shirita testimi të ovulacionit për të kuptuar ditët kur seksi (ose inseminimi) ka më shumë gjasa të çojë në shtatzëni.

Zhvillimi i foshnjës në 2 javë
Përgatitja për të rritur një fëmijë
Gjatë ditëve të fundit, një rritje e estrogjenit dhe progesteronit bëri që rreshtimi i mitrës tuaj të trashet për të mbështetur një vezë të fekonduar. Në të njëjtën kohë, në vezoret tuaja, vezët janë “pjekur” në qese të mbushura me lëngje të quajtura folikula.

Lirohet një vezë
Pasi të keni ovulimin, një vezë shpërthen nga gjëndra e saj dhe fshihet nga vezorja juaj në një tub fallopian. Ovulacioni nuk ndodh domosdoshmërisht pikërisht në mes të ciklit tuaj. Për shembull, mund të ndodhë në çdo kohë midis ditëve 9 dhe 21 për gratë me një cikël 28-ditor.

Sperma takohet me vezën
Gjatë 24 orëve pas ovulacionit, veza juaj do të fekondohet nëse një spermë e shëndetshme arrin të notojë nga vagina përmes qafës së mitrës, pastaj lart përmes mitrës në tubin fallopian dhe të depërtojë në vezë. Ka rreth 250 milionë spermatozoide në një derdhje, dhe rreth 400 spermatozoide i mbijetojnë udhëtimit 10-orësh drejt vezës. Por zakonisht është vetëm një që arrin të gërmojë nëpër membranën e saj të jashtme.

Genet kombinohen
Në 10 deri në 30 orët e ardhshme, bërthama e spermës së suksesshme bashkohet me atë të vezës dhe ato kombinojnë materialin e tyre gjenetik. Nëse sperma mbart një kromozom Y, fëmija juaj do të jetë djalë. Nëse ka një kromozom X, do të lindni një vajzë. Veza e fekonduar quhet zigot.

Implantimi
Vezës i duhen tre ose katër ditë për të udhëtuar nga tubi fallopian në mitër, duke u ndarë në 100 ose më shumë qeliza identike gjatë rrugës. Pasi hyn në mitër, quhet blastocist. Një ose dy ditë më vonë, ajo do të fillojë të gërmohet në rreshtimin e harlisur të mitrës tuaj, ku vazhdon të rritet dhe të ndahet.

Simptomat e shtatzënisë gjatë javës së dytë
Mukus i rrëshqitshëm i qafës së mitrës
Mukusi i qafës së mitrës është shkarkimi vaginal që ndonjëherë e gjeni në të brendshmet tuaja. Në ditët rreth ovulacionit, do të jetë e qartë, e rrëshqitshme dhe elastike – si e bardha e vezës së papërpunuar.

Ngërçe të lehta
Disa gra vërejnë ngërçe të lehta ose dhimbje në bark, ose një dhimbje shpine të njëanshme, rreth kohës së ovulacionit. Kjo njihet si mittelschmerz – gjermanisht për “dhimbjen e mesit”.

Rritja e dëshirës seksuale
Deshira juaj seksuale mund të rritet dhe aroma e trupit tuaj mund të jetë më tërheqëse për meshkujt gjatë kohës kur jeni pjellor.

Ndjenja e rritur e nuhatjes
Disa studime kanë zbuluar se ndjenja e nuhatjes së një gruaje forcohet afër ovulacionit – dhe mund të jetë veçanërisht e ndjeshme ndaj feromoneve mashkullore.

Gjoks të butë
Ndryshimet hormonale rreth ovulacionit mund t’i bëjnë gjinjtë tuaj të ndihen pak të ngopur ose të lënduar. Për të mësuar më shumë se çfarë të presësh në javët e ardhshme, lexoni se si gjinjtë ndryshojnë gjatë shtatzënisë .

Ndryshimet e qafës së mitrës
Gjatë ovulacionit, qafa e mitrës është më e butë, më e lartë, më e lagësht dhe më e hapur. Ju mund t’i ndjeni këto ndryshime nëse arrini brenda vaginës tuaj me një gisht për të ekzaminuar qafën e mitrës, megjithëse mund t’ju duhet ta kontrolloni atë çdo ditë për të dalluar ndryshimet.

Një rritje në temperaturën bazale të trupit (BBT)
Ju mund të përdorni një termometër të veçantë për të marrë BBT-në tuaj çdo mëngjes. Një ditë pas ovulacionit, ajo rritet pak dhe qëndron e ngritur deri në menstruacionet tuaja të ardhshme.

Lista kontrolluese e shtatzënisë në javën e 2 të shtatzënisë
Merrni vitaminat tuaja
Nëse nuk e keni bërë ende, filloni të merrni një vitaminë prenatale me të paktën 400 mikrogramë (mcg) acid folik çdo ditë. Vitaminat prenatale ofrojnë lëndë ushqyese thelbësore për ju dhe fëmijën tuaj, duke përfshirë hekurin , vitaminën D dhe kalciumin . Acidi folik zvogëlon rrezikun e foshnjës tuaj për disa defekte të lindjes dhe është thelbësore që të merrni mjaftueshëm – veçanërisht shumë herët në shtatzëni kur tubi nervor i foshnjës po zhvillohet.

Shikoni ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor
Është një ide e mirë që të bëni një kontroll para konceptimit për t’u siguruar që trupi juaj është në formën më të mirë të mundshme për të lindur fëmijë. Zbuloni nëse duhet të ndaloni marrjen e ndonjë ilaçi ose suplementi me recetë ose pa recetë. Përdoreni gjithashtu këtë kohë për të folur për çdo problem ose shqetësim që keni në lidhje me shtatzëninë ose prindërimin.

Merrni parasysh këtë test gjaku
Ju dhe partneri juaj mund të dëshironi të bëni një kontroll gjenetik të bartësit për të parë nëse keni gjenet që do ta rrezikonin fëmijën tuaj për sëmundje serioze të trashëguara. Edhe pse shumë nga këto kushte janë të rralla, një studim i madh zbuloi se 24 për qind e atyre që u testuan ishin bartës të të paktën një mutacioni gjenetik. Biseda me një këshilltar gjenetik do t’ju ndihmojë të qëndroni të informuar për zgjedhjet tuaja riprodhuese.

Bëni seks të shpeshtë
Pyesni veten se sa shpesh duhet të bëni seks për të mbetur shtatzënë ? Studimet tregojnë se normat më të larta të shtatzënisë janë në çiftet që bëjnë seks çdo ditë ose çdo ditë tjetër. Por nuk duhet të jeni të zënë aq shpesh: Një rregull i mirë i përgjithshëm është të provoni të paktën çdo dy deri në tre ditë menjëherë pas përfundimit të menstruacioneve. Sperma mund të jetojë në trupin tuaj për rreth 72 orë, kështu që nëse bëni seks në harkun kohor treditor para ovulacionit, do të ketë spermatozoide që presin për të përshëndetur vezën tuaj të sapo lëshuar.

Gjeni kohë për kujdesin ndaj vetes
Kur kujdeseni për shëndetin tuaj mendor dhe mirëqenien fizike, ju jeni më në gjendje të kujdeseni për të tjerët. Filloni të mbushni filxhanin tuaj tani duke ngrënë ushqime që mbështesin shtatzëninë , duke bërë gjumë cilësor, duke ushtruar dhe duke menaxhuar stresin tuaj . Provoni masazh, joga ose frymëmarrje të thellë: Reduktimi i niveleve të stresit mund të rrisë shanset për të mbetur shtatzënë dhe për të pasur një shtatzëni të shëndetshme .

Përgatitni trupin tuaj për shtatzëni
Marrja e kohës për të forcuar barkun dhe shpinën përpara (ose gjatë) ndryshimeve të trupit tuaj do t’ju sjellë dobi gjatë gjithë shtatzënisë dhe më gjerë. Një bërthamë më e fortë parandalon problemet e shpinës ndërsa gunga juaj rritet, dhe madje shkurton kohën tuaj të rikuperimit pas lindjes. Trajnimi me peshë dhe joga janë dy aktivitete të mira për t’ju ndihmuar të bëheni më të fortë.

Dini çfarë të shmangni
Kur jeni duke u përpjekur të mbeteni shtatzënë dhe jeni shtatzënë rishtazi, do të dëshironi të shmangni duhanin , marihuanën , drogat ilegale, alkoolin dhe shumë kafeinë

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment