Tremujori i pare

Java e 3 e shtatëzanisë

Pikat kryesore të kësaj jave
Marrja e një testi shtatzënie
Deri në fund të kësaj jave, mund të jeni në gjendje të merrni një test pozitiv të shtatzënisë . Testet e shtatzënisë funksionojnë duke zbuluar praninë e një hormoni të quajtur gonadotropinë korionike njerëzore ( hCG ) në urinën tuaj. Disa teste të shtatzënisë në shtëpi pretendojnë se zbulojnë shtatzëninë që në pesë ditë para se të humbni menstruacionet, por është më mirë të prisni deri në ditën e parë të menstruacioneve të humbura për rezultate të sakta. Nëse testoni shumë shpejt, mund të merrni një test të rremë negativ të shtatzënisë ose një rezultat të paqartë si një vijë e zbehtë .

Implantimi
Blastocisti juaj në zhvillim ka udhëtuar poshtë tubit fallopian dhe ka filluar të implantohet në rreshtimin e mitrës tuaj. Në këtë kohë, 15 deri në 25 për qind e grave përjetojnë gjakderdhje implantimi, e cila është një gjakderdhje e lehtë që ndodh rreth gjashtë deri në 12 ditë pas konceptimit. Mund të ndjeni edhe ngërçe të implantimit .

Simptomat e hershme të shtatzënisë
Shumica e grave nuk ndiejnë asgjë derisa të kenë humbur menstruacionet, por mund të vëreni fryrje, ngërçe ose njolla këtë javë. Gjinjtë tuaj mund të jenë gjithashtu më të butë se zakonisht dhe mund të keni një ndjenjë të rritur të nuhatjes , një nga simptomat më të hershme të shtatzënisë . Pra, nëse partneri juaj, shtëpia juaj ose qeni juaj papritmas ju vjen ndryshe, falenderoni hormonet tuaja në rritje.

Zhvillimi i foshnjës në 3 javë
Qelizat po shumohen
Fëmija juaj në zhvillim është një top i vogël me disa qindra qeliza që po shumohen dhe gërmohen në mukozën e mitrës tuaj. Qelizat në mes do të bëhen embrion. Qelizat në pjesën e jashtme do të bëhen placenta , organi në formë petullash që i jep oksigjen dhe lëndë ushqyese foshnjës tuaj dhe mbart mbeturinat.

Duke u lidhur me ju
Foshnja juaj e ardhshme po merr oksigjen dhe lëndë ushqyese (dhe hedh mbeturina) përmes një sistemi qarkullimi primitiv të përbërë nga tunele mikroskopike që lidhen me enët e gjakut në murin tuaj të mitrës. Placenta përfundimisht do ta marrë përsipër këtë detyrë rreth fundit të tremujorit të parë.

Trupi 3 javësh shtatzënë
Hormonet e hershme të shtatzënisë
Qelizat që do të bëhen placenta pompojnë hormonin e shtatzënisë hCG. Ai u thotë vezoreve tuaja të ndalojnë lëshimin e vezëve dhe të vazhdojnë prodhimin e progesteronit, i cili parandalon mitrën tuaj të heqë mukozën e saj – dhe pasagjerin e saj të vogël. Sapo të ketë mjaftueshëm hCG në urinë, do të merrni një rezultat pozitiv të testit të shtatzënisë.

Lëngu amniotik
Lëngu amniotik fillon të mblidhet brenda qeses amniotike. Ky lëng do ta mbrojë fëmijën tuaj në javët dhe muajt në vijim, dhe është ajo që përfundimisht mund të dalë nga ju nëse uji juaj prishet para ose gjatë lindjes.

Simptomat e shtatzënisë gjatë javës së tretë
Nuk ka simptoma shtatzënie?
Disa gra ndihen shtatzënë edhe përpara se testi të dalë pozitiv, por shumica jo. Nëse keni simptoma shtatzënie këtë javë, ato mund të ndjehen si PMS. Por mos u shqetësoni nëse ende nuk keni ndier diçka ndryshe. Edhe në javën e 5 të shtatzënisë , vetëm gjysma e grave ndjejnë simptoma të shtatzënisë.

Gazra dhe fryrje
Hormoni progesteron relakson muskujt në të gjithë trupin tuaj, duke përfshirë edhe traktin tretës. Këta muskuj të relaksuar ngadalësojnë tretjen tuaj, gjë që mund të çojë në gazra dhe fryrje dhe të krijojë ndjesi të pakëndshme në zorrët tuaja. Rreth gjysma e grave shtatzëna përjetojnë kapsllëk në një moment gjatë shtatzënisë së tyre. Për t’i mbajtur gjërat në lëvizje, qëndroni të hidratuar dhe hani ushqime me fibra të larta si drithërat , frutat dhe perimet.

Gjinjtë e lënduar
Disa gra thonë se gjoksi i tyre i lënduar në shtatzëninë e hershme është si një version i ekzagjeruar i asaj se si ndihen para menstruacioneve. Gjinjtë tuaj mund të ndjehen të fryrë, të butë ose ndjesi shpimi gjilpërash – dhe thithkat tuaja mund të jenë tepër të ndjeshme dhe të pakëndshme. Më vonë gjatë shtatzënisë, mund të vëreni se thithkat tuaja bëhen më të errëta .

Njohuri
Ju mund të keni pak gjakderdhje të lehtë (njolla) këtë javë. Kjo është gjakderdhje nga implantimi – mund të ndodhë rreth kohës kur veza e fekonduar implantohet në mitër tuaj . Është shumë më e lehtë se një periudhë e zakonshme dhe zgjat vetëm një deri në tre ditë. (Nëse keni dhimbje së bashku me gjakderdhje, telefononi menjëherë mjekun tuaj. Kjo mund të jetë një shenjë e një shtatzënie ektopike .)

Temperatura bazale e trupit mbetet e lartë
Nëse jeni duke grafikuar temperaturën tuaj, ajo duhet të qëndrojë e ngritur këtë javë. Për të mbajtur gjurmët, përdorni një termometër bazal të trupit dhe matni temperaturën pasi të zgjoheni në mëngjes, para se të dilni nga shtrati.

Lista kontrolluese e shtatzënisë në 3 javë të shtatzënisë
Kushtojini vëmendje emocioneve tuaja
Kur jeni duke pritur të mësoni nëse jeni shtatzënë apo jo, apo thjesht e zbuloni, është normale të jeni në ankth . Nëse ndiheni të stresuar ose të shqetësuar, bisedoni me partnerin ose një mik të besuar. Ose provoni të shkruani gjithçka që ju shqetëson. Gazetari mund të përmirësojë mirëqenien tuaj emocionale, qartësinë mendore dhe madje edhe shëndetin fizik.

Shmangni mbinxehjen
Banjat e nxehta janë në rregull gjatë shtatzënisë për sa kohë që nuk janë shumë të nxehta. Por shmangni banjat me avull, vaskat e nxehtë dhe saunat. Temperatura e ngritur e trupit, veçanërisht në fillim të shtatzënisë, është shoqëruar me një rrezik të shtuar të defekteve të tubit nervor tek foshnjat.

Hani ushqime dhe ushqime të shëndetshme
Hani ushqime të përshtatshme për shtatzëninë si fruta dhe perime, peshk me pak merkur dhe drithëra. Zgjidhni ushqime që përmbajnë vitaminë C (si luleshtrydhet, frutat agrume, specat dhe domatet), hekurin (si mishi i viçit, shpendët, produktet e sojës dhe spinaqi) dhe kalcium (si kos grek, drithëra të fortifikuara dhe djathë të pasterizuar). Për idetë e snackeve, shikoni 10 nga ushqimet tona të preferuara të shëndetshme për nënat në pritje .

Shkurtoni kafen
Ndërsa jeni duke u përpjekur të mbeteni shtatzënë dhe sapo të mbeteni shtatzënë, ekspertët rekomandojnë kufizimin e kafeinës në rreth një filxhan kafe në ditë. Është e rëndësishme të vëzhgoni marrjen tuaj të kafeinës sepse konsumimi i tepërt mund të ndikojë në shtatzëninë dhe fëmijën tuaj. Shihni sa kafeinë ka në ushqime dhe pije të ndryshme në mënyrë që të qëndroni nën kufirin e rekomanduar ditor.

Merrni ndihmë për të lënë
Nëse keni nevojë për ndihmë për të lënë duhanin , pirjen ose marrjen e drogës , bisedoni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor dhe kërkoni një referim te një program ose këshilltar.

Përmirësoni gjumin tuaj
Kur problemet e gjumit të lidhura me shtatzëninë ndodhin brenda disa muajsh, jini gati për to. Krijoni zakone më të mira rreth gjumit dhe punoni në praktika të mira të gjumit si vendosja e një rutine të rregullt para gjumit dhe bërja e dhomës së gjumit tuaj një vend i shenjtë gjumi.

Sigurohuni që puna dhe shtëpia juaj të jenë të sigurta
Disa punë mund të jenë të rrezikshme për ju dhe fëmijën tuaj. Nëse jeni të ekspozuar në mënyrë rutinore ndaj kimikateve, zhurmave të forta ose rrezatimit në punë, ose nëse duhet të qëndroni vazhdimisht në këmbë ose të ngrini objekte të rënda, bisedoni me ofruesin tuaj se si të qëndroni të sigurt gjatë punës gjatë shtatzënisë . Gjithashtu, mbani në mend se disa gjëra në shtëpinë tuaj mund të jenë të rrezikshme për fëmijën tuaj në zhvillim. Plumbi (në ujin e pijshëm nga tubacionet e vjetra), merkuri (në peshq të caktuar ), disa pesticide dhe plehra, dhe mbeturinat e maceve që përmbajnë feces janë të gjitha potencialisht të dëmshme.

About the author

admin

1 Comment

Click here to post a comment

  • You have greatly impressed me! Up until now, I don’t believe I’ve ever read anything even remotely like to it. I am very happy to have found someone with some original thoughts on this topic. To tell the truth, I appreciate you starting this. The internet is searching for someone with a little bit of imagination, and this website is just what someone needs!