Sports

Parashikimi i West Ham United – Manchester United: Lajmet e ekipit, ballë për ballë dhe statistika


LAJME E EKIPIT

West Ham United pritet të bëjë rotacion skuadrën e tyre pasi ka bërë gjashtë ndryshime për humbjen në Carabao Cup nga Liverpool.

Maxwel Cornet dhe Nayef Aguerd mund të jenë në dispozicion pas sëmundjes.

Manchester United do të jetë pa mbrojtësin Victor Lindelof, i cili do të mungojë për më shumë se një muaj pas një operacioni për një problem të vogël në ijë.

Diogo Dalot vuan dënimin me një ndeshje pas kartonit të kuq kundër Liverpoolit, por kapiteni Bruno Fernandes kthehet nga pezullimi.

Christian Eriksen është rikthyer në stërvitje por Lisandro Martinez, Casemiro dhe Mason Mount do të mungojnë deri në mes të janarit.

FAKTET NDESHJE

Kokë për kokë

 • Fitorja 1-0 e West Hamit gjatë takimit të tyre më të fundit me Manchester United në maj është një nga vetëm tetë fitoret në 54 përpjekjet në këtë ndeshje të Premierligës.
 • Hammers mund të fitojnë ndeshje të njëpasnjëshme në Premier League kundër United për herë të dytë, pas një serie prej tre prej 2006 deri në 2007.
 • Secila nga pesë ndeshjet e fundit në Premier League është vendosur me një diferencë prej një gol (një fitore për West Ham, katër fitore për Manchester United).
 • West Ham janë dy më pak se 100 gola në shtëpi kundër Manchester United.

West Ham United

 • West Ham United ka marrë 13 pikë nga gjashtë ndeshjet e fundit të Premierligës (4, 1 barazime) – vetëm një më pak se në 11 ndeshjet e para këtë sezon.
 • Një fitore në këtë ndeshje do t’i çonte ata në 30 pikë pas 18 ndeshjeve të Premier League për herë të parë që nga 2014-15 (31). Hammers e përfunduan atë sezon në vendin e 12-të me 47 pikë.
 • West Ham nuk mund të pësojë humbjen e tyre të 500-të të ligës në shtëpi që kur u bashkua me Ligën e Futbollit në 1919 (duke përjashtuar play-off-et).
 • Që nga rikthimi i David Moyes në West Ham në sezonin 2019-20, Hammers kanë fituar vetëm tre nga 31 ndeshjet e tyre në Premier League kundër skuadrave që përfunduan në top katër sezonin e kaluar, duke dështuar të mbajnë portën e pastër në secilën prej tyre.
 • Said Benrahma mund të bëhet lojtari i parë i West Ham që shënon gol në shtëpi kundër Manchester United në tre sezone radhazi që nga Pop Robson në 1972-73.
 • Mohammed Kudus ka shënuar gjashtë gola në 11 paraqitjet e tij të fundit për West Ham në të gjitha garat, pasi shënoi dy gola në 11 ndeshjet e para.
 • David Moyes është i barabartë me Harry Redknapp (të dy 238) si trajneri që ka humbur më shumë ndeshje në Premier League.

Manchester United

 • Manchester United ka humbur 12 nga 25 ndeshjet e fundit në të gjitha garat, po aq humbje sa ka regjistruar në të gjitha 62 ndeshjet konkurruese sezonin e kaluar.
 • Numri i 19 humbjeve të United në të gjitha garat në 2023 është më i madhi në një vit kalendarik që nga humbja e 20 humbjeve në 1989.
 • Djajtë e Kuq kanë dështuar të fitojnë të 12 ndeshjet jashtë fushe kundër skuadrave që përfunduan në nëntëshen e parë sezonin e kaluar nën drejtimin e Erik ten Hag, duke humbur 10. Rezultati i përgjithshëm i atyre ndeshjeve është 34-9 për kundërshtarët.
 • Rasmus Hojlund ka dështuar të shënojë në të 15 paraqitjet e brendshme për United.
 • Antony nuk ka arritur të shënojë apo asistojë në të 18 paraqitjet këtë sezon, gjithsej 1,101 minuta lojë.
 • Bruno Fernandes ka krijuar 126 shanse në ligë në vitin 2023.
 • Sidoqoftë, Fernandes është përballur 10 herë me West Hamin pa shënuar asnjëherë, sekuenca e tij më e gjatë si lojtar i United kundër ndonjë skuadre.
Source link Football - BBC Sport