Sports

Reece James: Kapiteni i Chelsea ka një operacion për dëmtimin e kofshës

Reece James mban gjurin e majtë gjatë një ndeshjeje në Premier League
Trajneri i Chelseat, Mauricio Pochettino emëroi Reece James si kapiten të klubit në sezonin e tij të parë në krye.

Kapiteni i Chelseat, Reece James, është operuar në përpjekje për të rregulluar një dëmtim të përsëritur në kërpudhat.

James u zëvendësua pas 26 minutave për shkak të lëndimit në humbjen 3-0 nga Everton në Goodison Park dy javë më parë.

Ishte hera e parë që ai kishte filluar një lojë për Chelsean që nga 25 nëntori, pasi një dëmtim i mëparshëm i kërdhokullës e kishte përjashtuar atë për tetë ndeshje.

24-vjeçari tha se kishte përjetuar “më shumë urrejtje dhe negativitet” që nga lëndimi i tij i fundit.

James postoi në Instagram të enjten: “Bota e futbollit e dinte që unë u lëndova, por procedura që do të bëja këtë herë mori pak më shumë kohë për të gjetur zgjidhjen më të mirë”.

“Kam bërë një operacion sot për të provuar të rregulloj problemin tim të përsëritur, rikuperimi ka filluar, si fizikisht ashtu edhe mendërisht.

Trajneri i Chelseat, Mauricio Pochettino nuk dha një kornizë kohore specifike për rikthimin e James gjatë një konference për media të premten për të parë ndeshjen e së dielës kundër Wolverhampton Wanderers.

“Ne nuk e dimë me siguri – disa javë me siguri,” tha Pochettino. “Nuk e di nëse janë muaj, por gjëja më e rëndësishme është ta shohim përsëri këtu me ne dhe më pas ta vlerësojmë atë ditë pas dite. “Shpresoj më pak (se katër muaj). Shpresa, shpresa, shpresa. Kjo është dëshira ime për vitin e ri. Nuk mund të themi sepse (do të varet se si) trupi i tij do të reagojë dhe do të shërojë dëmin.”

James vuajti të tijat lëndimi i mëparshëm i kërdhokullës gjatë barazimit të Bluve me Liverpool-in në fundjavën e hapjes së sezonit në gusht dhe ai nuk luajti më deri në tetor.

Luftimet e mbrojtësve me dëmtimet janë dokumentuar mirë gjatë dy sezoneve të fundit dhe që nga fillimi i sezonit 2022-23, ai është paraqitur vetëm në 24 ndeshje në Premier League.

Ai gjithashtu humbi Kupën e Botës në Katar vitin e kaluar për shkak të dëmtimit të ligamentit të gjurit.

“Që nga ky dëmtim kam pasur një mbështetje të mirë, por dukshëm më shumë urrejtje dhe negativitet. Më besoni se nuk dua të lëndohem, jam më i lumtur kur luaj futboll,” shtoi James.

“Falë njerëzve mirëkuptues që më mbështesin pavarësisht nga nivelet e larta apo të ulta, kjo shkon shumë. Qëndro mirë, Reece.”

Chelsea po përgatitet për periudhën e ngarkuar festive, duke filluar me një ndeshje jashtë ligës në Wolves në prag të Krishtlindjeve në orën 13:00 GMT.

Si të ndiqni Chelsean në banerin e BBCFutbolli i flamurit të Chelsea


Source link Football – BBC Sport