Sports

Superliga evropiane: Çfarë ndodh tani pas shpalljes së propozimit të ri?

Tifozët që protestojnë për ngritjen e Superligës Evropiane të shkëputur
Planet për një Super Ligë të shkëputur u dënuan gjerësisht kur u shpallën në prill 2021

Superliga evropiane po bëhet sërish tituj.

Ishte e nisur fillimisht 32 muaj më parë, por më pas u hodh pothuajse menjëherë nga nëntë nga 12 anëtarët themelues të saj.

Kjo pasoi një kundërshtim të gjerë, i cili në Angli shkoi deri në kryeministrin e atëhershëm Boris Johnson dhe familjen mbretërore përmes presidentit të Federatës së Futbollit, Princit William.

Por konceptit i është dhënë një shtysë e re. Simon Stone i BBC Sport vlerëson një ditë sizmike për futbollin evropian dhe shikon se çfarë mund të vijë më pas.

Çfarë ndodhi të enjten?

Një vendim nga Gjykata Evropiane e Drejtësisë (ECJ) në Luksemburg thoshte se organet drejtuese botërore dhe evropiane, FIFA dhe UEFA kishin “abuzuar me pozitën dominuese” duke kërcënuar klubet e Superligës dhe lojtarët e tyre me sanksione dhe përjashtim nga garat e mëdha.

Ai tha gjithashtu se rregullat që kërkojnë miratim paraprak për “projektet e futbollit ndërklube” ishin “të paligjshme” dhe se kontrolli i tyre ekskluziv në negocimin e të drejtave tregtare për garat ishte kufizim i tregtisë.

ECJ i quajti rregullat e FIFA-s dhe UEFA-s në lidhje me shfrytëzimin e të drejtave të medias “të dëmshme” për klubet, kompanitë mediatike dhe tifozët.

Brenda pak orësh, një propozim i ri i Superligës Evropiane (ESL) ishte publikuar.

Ishte një gjë e madhe, që tërhoqi vëmendjen në të njëjtën mënyrë siç kishte bërë nisja.

Nëse jo, reagimi këtë herë ka qenë më i shpejtë dhe më i gjerë.

A duhet të shqetësohet UEFA?

Ka disa elementë për këtë. Së pari, kur ata tretën publikimin fillestar, zyrtarët e UEFA-s u tronditën.

Megjithatë, kur ata filluan të lexojnë detajet brenda rastit, nuk u shoqërua me fjalët mallkimore në njoftimin për shtyp të GJED-së.

Brenda këtij rasti, dukej sikur po konfirmohej statusi i UEFA-s si fuqia e futbollit evropian.

Gjithashtu shpejt u bë e qartë se disa nga çështjet që ajo është akuzuar se ka injoruar, veçanërisht rregullat rreth autorizimit për nisjen e garave të reja, janë trajtuar që nga fillimi fillestar i Superligës – por ishin detajet e vjetra që u përdorën nga GJED në duke arritur në përfundimet e saj.

Me pak fjalë, UEFA ndjeu se nuk kishte asgjë për të mposhtur veten. Siç tha presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino në deklaratën e tij: “Gjykimi i sotëm nuk ndryshon asgjë, me të vërtetë.”

Përveçse kishte. Njoftimi për shtyp ishte muzikë për veshët e A22 – grupi që mbështet projektin e Superligës dhe qëndron me Real Madridin dhe Barcelonën, dy anëtarët e tij të mbetur duke pasur parasysh se Juventus kishin sinjalizuar synimin e tyre për t’u larguar.

Dhe, ndryshe nga ‘lançimi’ fillestar, i cili u kufizua në një intervistë të vonë të natës – në spanjisht nga presidenti i Realit Florentino Perez – këtë herë, A22, organizata drejtuese e sjellë për të sponsorizuar dhe ndihmuar në krijimin e Superligës, ishte në këmbën e përparme.

Si do të dukej një Super Ligë e re Evropiane?

Një deklaratë nga A22 u lëshua gjysmë ore pasi u dërgua njoftimi për shtyp i GJED-së. Në të, shefi ekzekutiv Bernd Reichart deklaroi: “Monopoli i UEFA-s ka mbaruar. Futbolli është falas.”

Pak më shumë se një orë pas kësaj erdhën propozimet e rinovuara të Superligës së A22. Gjashtëdhjetë e katër skuadra meshkujsh të ndarë në tre divizione, 32 ekipe të femrave të ndara në dy. Asnjë klub nuk u përmend, por u premtuan “të ardhura të garantuara”, plus pagesat e solidaritetit dhe një platformë pa pagesë dixhitale moderne.

Duke folur për BBC Sport disa orë pas kësaj, Reichart ishte bullgar për atë që kishte ndryshuar në peizazhin e futbollit për sa i përket A22 dhe mbështetësve të tij.

“Vendimi ishte mjaft i qartë,” tha ai. “Ajo flet për abuzim të konkurrencës. Ka pak vend për dyshime. Është një vendim i qartë dhe një ditë e shkëlqyer për futbollin.”

A është në rrezik Liga e Kampionëve?

Në orën 13:00 GMT, presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin, mbajti një konferencë shtypi që përfshinte edhe kryetarin e Shoqatës së Klubeve Evropiane (ECA), Nasser Al-Khelaifi, i cili dyfishohet si kryetar i Paris St-Germain jo-Super League. Dyshja tashmë janë vendosur si dy administratorët më të fuqishëm të futbollit në Evropë.

Gjithashtu në thirrjen Zoom ishin përfaqësues të ligave, lojtarë dhe tifozë. Kundërofensiva ishte gati të fillonte.

“Ajo që ata propozojnë është edhe më e mbyllur se plani i vitit 2021 që u refuzua nga të gjithë”, tha Ceferin.

“Ne nuk do të përpiqemi t’i ndalojmë ata. Ata mund të krijojnë çfarë të duan. Shpresoj që ata të fillojnë konkurrencën e tyre fantastike sa më shpejt të jetë e mundur, me dy klube. Shpresoj që ata e dinë se çfarë po bëjnë, por nuk jam aq i sigurt për këtë. Futboll nuk është në shitje.”

Al-Khelaifi dha një mesazh të ngjashëm.

“Kush janë A22?” tha ai. “Nga kanë ardhur, cila është historia e tyre, cili është profili i tyre, duam të flasim me njerëz seriozë.

“Janë dy ose tre klube, jo sot me ne. Ne nuk i kemi dëbuar. Nuk i kemi kërcënuar. Nëse duan të na bashkohen, janë të mirëpritur. ECA nuk e ka kufizuar kurrë ambicjen. Kjo është e vërteta.

“Ne duam të përfaqësojmë të gjitha klubet. Ne të gjithë kemi të njëjtat interesa. Ne kemi një ekosistem. Askush nuk mund ta prekë atë.

“Nëse ata duan të bëjnë garën e tyre, është mirë. Por gara më e mirë për klube në botë është Liga e Kampionëve. Marka ekziston prej vitesh dhe vitesh. Ju dëgjoni muzikën. Ne si palë të interesuara jemi të bashkuar për të mbrojtur futbollin .”

Çfarë kanë thënë klubet e Premierligës?

Manchester United ishte klubi i parë anglez që konfirmoi mbështetjen e tyre për status quo-në, duke deklaruar: “Pozicioni ynë nuk ka ndryshuar. Ne mbetemi plotësisht të përkushtuar për pjesëmarrjen në garat e UEFA-s dhe për bashkëpunimin pozitiv me UEFA-n, Premier League dhe kolegët. klubet përmes ECA-s për zhvillimin e vazhdueshëm të lojës evropiane”.

Në harkun e 15 minutave më vonë gjatë ditës, Manchester City, Tottenham dhe Chelsea lëshuan të gjithë mesazhe të ngjashme, duke shtuar deklaratat e shumta të lëshuara në të gjithë Evropën. Arsenali dhe Liverpool shtuan emrat e tyre në listën e klubeve që qëndrojnë kundër ESL të premten.

Gjigantët e Bundesligës, Bayern Munich dhe Borussia Dortmund, klube për të cilat mendohej se do të regjistroheshin në projektin fillestar të Superligës nëse do të lansohej me sukses, u tërhoqën nga plani i ri. Inter Milan, një nga 12 fillestarët, bëri të njëjtën gjë.

Përveç Real Madridit dhe Barcelonës, klubet, ideja e të cilave Super Liga ishte në vendin e parë dhe kanë mbetur të lidhura me konceptin kur të gjithë të tjerët u distancuan, askush nuk doli përpara për të thënë se ishin gati për t’u bashkuar.

Në pamje të parë, A22, Real dhe Barca nuk janë në një pozicion të fortë.

Cilat klube mund t’i bashkohen kompeticionit të ri të A22?

Pavarësisht kësaj, në bisedën e tij me BBC Sport, Reichart ishte super pozitiv.

“Do të ketë promovim dhe rënie dhe do të ketë akses nga garat vendase për meritë sportive,” tha ai. “Ne jemi të hapur dhe demokratikë. Duhet të flasim me klubet dhe ligat.”

Klubet pa histori suksesi të kohëve të fundit në ligat e tyre vendase, por që kanë një sezon të jetës – mendoj se Leicester në 2016 dhe paketa surprizë e La Liga-s Girona aktualisht – nuk do të përjashtohen.

“Patjetër që do të shihja një skuadër që kishte një sezon kaq të mrekullueshëm si Girona, të hynte në Superligë”, tha ai.

“Propozimi ka evoluar. 99% e kritikave ishin kundër anëtarësimit të përhershëm. Ata (tifozët) e perceptuan këtë si një tradhti të parimit sportiv të futbollit. Tani po flasim për një sistem ligë të hapur, të aksesueshëm, meritokratik në Evropë, Krahas ligave vendase, të luajtura në mesjavë. Nëse do t’i bindnim klubet dhe tifozët e tyre, pse nuk do të bashkoheshin?

“Ne duam të paraqesim një propozim që është vazhdimisht bindës për klubet dhe tifozët. Tashmë shumë klube kanë kontribuar në propozimin që ne ndamë. Tani askush nuk do të ketë më frikë nga sanksionet. Ata mund të kontribuojnë në një propozim që unë mendoj se është një vërtet emocionues dhe bindës. Nëse asnjë klub nuk është i bindur, asnjë propozim nuk do të ecë përpara, madje as i yni.”

Po pamjen nga jashtë Anglisë?

Duke folur në BBC Radio 5 Live, gazetari i futbollit Guillem Balague tha se “duhet një mendim i ri” për të adresuar çështjet që “po hanë futbollin të gjallë”.

“Sidomos në Angli nuk keni shumë kohë për të dëgjuar skuadrën e Superligës. Por çfarë nuk duhet të pëlqeni?” tha ai.

“Ata po flasin që futbolli të jetë i lirë për të kërkuar ide të reja për të përmirësuar lojën. Klubet mund të diskutojnë hapur për të ardhmen dhe tendencat shqetësuese në futboll si: një tepricë e lojërave; shumë lojëra të parëndësishme; tifozët e rinj po largohen.

“Ideja që ju mund të tregoni futboll falas – harroni atë. Plotësisht e paqëndrueshme financiarisht. Por është fillimi i diçkaje dhe mund të bëhet diçka tjetër kur të dyja palët fillojnë të dëgjojnë njëri-tjetrin.”

Gazetarja italiane Mina Rzouki tha: “Gjëja ime më e rëndësishme është që dua një fushë loje ekonomike të barabartë. Nuk dua që skuadrat të luajnë aty ku ka një diferencë kaq të madhe në para. Kjo e zbeh konkurrencën. Nëse Superliga e adreson atë, do të ketë votën time”.

Gazetari italian i futbollit James Horncastle shtoi: “Në fund të fundit mund të fitojë kompeticioni më i mirë. Thyerja është fjala e gabuar. Është një garë ngjitur. Do të jetë diçka ku klubet tani mund të kenë zgjedhjen për të shkuar me atë që ata mendojnë se është më e mira për interesat e tyre. “

Çfarë ndodh tani?

Qeveria italiane dhe franceze duket se po mobilizohen për të krijuar legjislacionin për të ndaluar anëtarësimin e ndonjë prej klubeve të tyre. Në Angli, një rregullator futbolli është pjesë e dëshirës për të prerë krahët e klubeve më të mëdha, të mbështetur nga fuqitë ligjore nëse dikush fillon të joshet.

Dhe kjo ndoshta përmbledh hapat e ardhshëm.

Nëse A22 del me një plan dhe UEFA thotë jo, është e pamundur të imagjinohet se ata nuk do të kthehen menjëherë në gjykata. Nëse një organ tjetër del me një plan tjetër dhe ai refuzohet, ndoshta do të zbatohej e njëjta gjë.

Nëse klubet ishin të vendosur të bashkoheshin, por mendonin se ishin ndaluar për shkak të procesit ligjor, avokatët gjithashtu do të përfshiheshin.

Por ka edhe një rrugë tjetër.

ECA e fuqishme po zgjerohet. Synimi i tij afatshkurtër është 500 anëtarë.

Që nga shembja e Superligës, Al-Khelaifi e ka dëshmuar veten si një politikan i zgjuar. Katari ka fuqi – ai vjen nga një vend me pasuri të konsiderueshme dhe lidhje në rritje – dhe ka një vizion.

Pasi ka punuar ngushtë me UEFA-n për të krijuar një krah të përbashkët komercial dhe marketingu, ndryshimi nuk do të ishte shumë i madh për ECA që të merrte kontrollin e lojës në emër të klubeve evropiane, gjë që supozohej të ishte Super League.

Ndoshta do të kalojnë vite përpara se të përcaktohet masa e plotë e vendimit të GJED-së.

Por askush nuk duhet të habitet nëse Al-Khelaifi – dhe shumë avokatë – dalin të jenë fituesit e mëdhenj.

Gjithçka që duhet të dini për flamurin e ekipit tuaj në Premier LeagueFutbolli i banerit të BBC Sport


Source link Football – BBC Sport