Sports

Swansea City 2-1 Preston North End: Goli i fundit i Jamie Paterson i jep Swans fitore të çmuar

Jamie Paterson hap rezultatin
Jamie Paterson ka shënuar katër gola në shtatë ndeshjet e tij të fundit në ligë

Swansea City pa trajner fitoi vetëm fitoren e tretë të sezonit në shtëpi në kampionat, falë një goli në minutën e 95-të nga Jamie Paterson.

Paterson kishte sjellë një lojë të dobët në pikën e orës me një përfundim të klasit të lartë pas një pasimi të mirë nga Matt Grimes.

Por goli shkaktoi një përgjigje nga Preston, me përpjekjet po aq të sakta të Liam Millar që barazuan barazimin e Ryan Lowe vetëm shtatë minuta më vonë.

Seksione të mbështetjes në shtëpi brohorisnin në protestë ndaj pronarëve amerikanë të klubit – të cilët u përfaqësuan në stadiumin Swansea.com nga kryetari Andy Coleman – me ndeshjen që dukej se po shkonte drejt barazimit, por humori u transformua kur Liam Cullen ushqeu Paterson dhe një përfundim tjetër të lezetshëm. e dënoi Preston me humbje.

Kjo nuk ishte një mbrëmje e lehtë për trajnerin e përkohshëm, Alan Sheehan, i cili ka qenë në krye që nga shkarkimi i Michael Duff 18 ditë më parë, por Swansea ishin të gjithë të buzëqeshur në fund pasi triumfuan në terrenin e tyre për herë të parë që nga fillimi i tetorit.

Por kishte më shumë zhgënjim për menaxherin e Preston, Lowe, skuadra e të cilit ka humbur pesë nga shtatë ndeshjet e fundit duke u duk se do të fitonte një pikë beteje.

Fillimi fluturues i sezonit të Preston tani po zbehet në kujtesë, me Lilywhites që zbresin në vendin e nëntë në Championship ndërsa Swansea ngjitet në vendin e 15-të.

Ky ishte një takim i dy klubeve që kishin nevojë për një rezultat, me Swansea-n pa fitore në gjashtë ndeshje në shtëpi përpara kësaj dhe Preston të zhytur në vështirësi pas ecurisë së tyre të vështirë vazhdoi me një mposhtje në shtëpi nga Watford fundjavën e kaluar.

Lowe iu përgjigj asaj disfate me gjashtë ndryshime startuese, portieri Dai Cornell në mesin e atyre që u transferuan.

Cornell, një produkt i akademisë Swansea, krijoi një pritje të dukshme të asaj që ishte një pjesë e parë jofrymëzuese, duke e bërë veten të fortë për të mohuar Jamal Lowe pas punës së mprehtë të Liam Walsh.

Mesfushori i Swansea Walsh ishte një nga lojtarët e paktë që dukej i aftë për të krijuar një shkëndijë dhe ai u përfshi edhe një herë përpara se gjuajtja e Jay Fulton të kthehej në rrjetë nga Jamal Lowe.

Këtë herë, flamuri jashtë loje e shpëtoi Prestonin.

Swansea nuk mundi të prodhonte ritëm ose saktësi të mjaftueshme për të shqetësuar Preston me ndonjë rregullsi, ndërsa momenti më i mirë i vizitorëve para pushimit ishte një përpjekje me rreze të gjatë nga Robbie Brady, e cila u përkul jashtë shtyllës së largët.

Liam Millar feston golin e tij
Goli i Liam Millar ishte i dyti i tij që kur u bashkua me Preston në huazim nga Basel

Kërcënimi i parë i vërtetë i Preston-it erdhi pak para orës, kur ecja e mprehtë e Ched Evans u mbyt me mjeshtëri nga portieri i Swansea, Carl Rushworth.

Prapëseprapë kishte mungesë të rrjedhshmërisë për të dyja palët – derisa nikoqirët më në fund ngjallën një moment cilësor.

Pasi krosimi i Josh Key ishte gjysmë i pastra, Grimes i dha një top të ëmbël dhe të lartë për Paterson dhe përfundimi i tij për herë të parë ishte i tepërt për Cornell.

Preston barazoi kur krosi i Evans i largoi të gjithë dhe arriti Millar, një zëvendësues në pjesën e parë për Brady të dëmtuar.

Ai hyri brenda sfidës së Harry Darling përpara se ta drejtonte topin brenda shtyllës së largët të Rushworth.

Barazimi dukej i sigurt derisa Liam Cullen mori një top të lëshuar dhe ushqeu Paterson, i cili u ndal përpara se ta rrokulliste topin poshtë në këndin e largët.

Trajneri i Swansea, Alan Sheehan:

“Jam i kënaqur me fitoren. Fitorja është një zakon i mirë në kampionat. Ne nuk kemi qenë mjaftueshëm të mirë në shtëpi.

“Në një botë ideale ju dëshironi paraqitjen e mrekullueshme dhe për të fituar ndeshjen, por ne bëmë mjaftueshëm për të fituar ndeshjen.

“A ishim rrjedhshëm? Ndoshta jo. Ata janë një ekip fizik dhe ju duhet të merreni me këtë. Ne u përpoqëm të ndërtonim deri në të tretat. Ne nuk ndërtuam realisht ritmin që dëshironim.

“Ndonjëherë ju duhet ta grisni atë dhe dy momente të cilësisë absolute nga Jamie Paterson na e fitojnë lojën.”

Menaxheri i Preston, Ryan Lowe:

“Jam i zhgënjyer. Është ende i papërpunuar. Jam i mërzitur që thjesht nuk arritëm ta kuptonim për të marrë një pikë.

“Jemi të zhgënjyer me golin e parë. E kemi lënë të pashënuar brenda zonës dhe ai shënon një gol të mirë – nuk mund të lini lojtarë të mirë pa shënuar.

“E dyta, ne e dimë që duhet të kalojmë përpara, të luajmë me përqindje. Na ka zhbërë një nga gabimet tona.

“Do të më duhet të ngrihem para së gjithash, sepse më duket sikur po i zhgënjej njerëzit. Duhet të marr barrën e saj, unë jam menaxheri. Ne do të jemi nesër pasdite dhe do të duhet të ngre lojtarët. ”

Formacionet

Swansea

Formimi 4-2-3-1

 • 22Rushworth
 • 6E dashurZëvendësuar përYates 69′minuta
 • 5MendoniRezervuar në 38 minuta
 • 33Humphreys
 • 14TymonZëvendësuar përDruri 82′minuta
 • 4Fulton
 • 8GrimesRezervuar në 30 minuta
 • 2CelësZëvendësuar përNaughton 82′minuta
 • 28WalshZëvendësuar përBolasie 69′minuta
 • 12PatersonRezervuar në 42 minuta
 • 10LoweRezervuar në 32 minutaZëvendësuar përCullen 88′minuta

Zëvendësuesit

 • 1Fisher
 • 7Allen
 • 9Yates
 • 17Bolasie
 • 18Personale
 • 20Cullen
 • 23Druri
 • 26Naughton
 • 31Cooper

Preston

Formimi 3-4-2-1

 • 21Cornell
 • 14Katëshe
 • 6Lindsay
 • 16Hughes
 • 44Pots
 • 13McCannRezervuar në 45 minuta
 • 18Ledson
 • 11BradiZëvendësuar përMillar 45+1′minuta
 • 25HolmesRezervuar në 74 minutaZëvendësuar përFrökjaer-Jensen 77′minuta
 • 8BrownZëvendësuar përDjegia e drurit 90+4′minuta
 • 9EvansZëvendësuar përOsmajiq 77′minuta

Zëvendësuesit

 • 1Druri
 • 4Burrë i bardhë
 • 7Keane
 • 10Frökjaer-Jensen
 • 20Djegia e drurit
 • 23Millar
 • 26Edhe pse
 • 28Osmajiq
 • 33Më e mira

Arbitri:
Robert Madley

Pjesëmarrja:
15,098

Tekst i drejtpërdrejtë
Source link Football - BBC Sport