Sports

Zgjedhjet e Premiership-it Skocez: Lojëra të mëdha dhe emra në fundjavë festive

Premiership zgjedh grafikë

Është Krishtlindje! Pothuajse. Përpara se dhuratat të hapen të hënën, ka një kartë të plotë me dhurata të Premiership Skocez për t’u shijuar gjatë fundjavës.

Këtu janë lojërat dhe emrat për t’u kujdesur.

Loja e fundjavës – Hearts v St Mirren

Është i treti kundrejt të katërtit në Premiership me të dy palët në trajektore të ndryshme në javët e fundit.

St Mirren fitoi shumë lavdërime për formën dhe performancat e tyre në fillim të sezonit, por që atëherë ata kanë luftuar, duke arritur vetëm dy fitore në nëntë daljet e tyre të fundit.

Kjo i ka lejuar Hearts t’i kapërcejë në diferencën e golave, pavarësisht se disa tifozë ende nuk janë të bindur me stilin dhe taktikat nën drejtimin e Steven Naismith.

Fitorja 2-0 e fundjavës së kaluar ndaj kampionëve Celtic shkoi në njëfarë mënyre për të heshtur dyshuesit – dhe vendosja e një diferencë prej tre pikësh në vendin e tretë do ta forconte më tej rastin e tij.

Zemrat me siguri do t’i pëlqejnë shanset e tyre të dhuruara nga thembra e Akilit të St Mirren këtë sezon. Shokët e Stephen Robinson mbërrijnë pa fitore në shtatë jashtë Paisley, duke humbur pesë radhazi dhe duke dështuar të shënojnë në katër të fundit.

Duke marrë parasysh se tre ndeshjet e fundit të Hearts kanë përfunduar 1-0 – duke fituar dy dhe duke humbur tjetrën – mos prisni një festë golash në Tynecastle.

Lojtari për tu parë – Bojan Miovski (Aberdeen)

Ndërsa menaxheri Barry Robson padyshim që do të sugjeronte që Aberdeen janë një grup i vetëm, ndikimi i sulmuesit Bojan Miovski nuk mund të nënvlerësohet.

Pas 1-0 pas klubit të fundit Livingston në mesjavë, ishte Miovski ai që e ndihmoi me dy gola që e ktheu humbjen e mundshme në fitore jetike për Dons, pasi ata u ngjitën në vendin e tetë në tabelë.

Kjo i bëri 14 golat për sezonin për sulmuesin, i cili ka vazhduar të shkëlqejë shkëlqyeshëm pavarësisht nga betejat e Dons.

Thashethemet për një transferim të mundshëm në janar te Celtic vazhdojnë të qarkullojnë dhe Dundee në Dens Park është detyra e radhës e ndërkombëtarit të Maqedonisë së Veriut.

Sulmuesi i Aberdeen, Bojan Miovski shënon kundër Aberdeen
Bojan Miovski barazoi Aberdeen kundër Livingston

Menaxheri në qendër të vëmendjes – Brendan Rodgers (Celtic)

Mund të duket e çuditshme të sugjerosh se menaxheri i drejtuesve të Premiership është nën presion. Megjithatë, e tillë është barra që duhet të durojë Brendan Rodgers në qendrën e nxehtë të Celtic, kur kampionët në fuqi godasin një pjesë ngjitëse. Sidomos kur rivalët e tyre të qytetit janë në rritje.

Rangers ka kaluar 16 ndeshje të pamposhtur në të gjitha kompeticionet, 15 prej të cilave kanë qenë nën drejtimin e trajnerit të ri Philippe Clement dhe e kanë ngushtuar diferencën në dy pikë me një lojë më pak.

Ngritja e trofeut të parë të sezonit pas mposhtjes së Aberdeen në finalen e Viaplay Cup të së dielës ka nxitur më tej faktorin e ndjenjës së mirë në Ibrox.

Celtic, ndërkohë, pasi kishte humbur tashmë ndaj Kilmarnock një javë më parë, ra një më pak se një ndeshje rekord klubi të 53-të të pamposhtur në shtëpi, kur humbi 2-0 nga Hearts fundjavën e kaluar.

Ata tani po kërkojnë të shmangin një humbje të tretë radhazi në ligën e parë për herë të parë që nga viti 1994 dhe, përveç fitores së gomës së Kampionëve ndaj Feyenoord-it, performancave u mungon intensiteti dhe rrjedhshmëria për të cilën Celtic ishte bërë i famshëm nën paraardhësin Ange Postecoglou.

Rodgers do të jetë i kënaqur që i radhës është Livingston, edhe pse vizita në pjesën e poshtme të tabelës është një thikë me dy tehe nëse ata pengohen përsëri.

Kjo me siguri do të ishte e paimagjinueshme duke pasur parasysh se skuadra e David Martindale nuk ka fituar në nëntë ndeshje. Në të vërtetë, skuadra West Lothian nuk ka fituar kurrë në Celtic Park.

Ata ndonjëherë janë treguar si vizitorë shqetësues ndër vite, duke marrë tre barazime pa gola mes 16 humbjeve, por edhe Martindale do të pranonte se nuk janë aq të fortë sa ishin kur i fundit prej tyre erdhi menjëherë pas një fitoreje në Tony Macaroni Arena në 2021.


Source link Football – BBC Sport