Movies

10 Fakte Badass Rreth Dolph Lundgren – legjendat e kungfu-së

Po, ai luajti një nga keqbërësit më ikonë të viteve ’80, por ka shumë më tepër Dolph Lundgren se vrasësi sovjetik i Apollo Creed Ivan Drago. Ai është në formë, është i pashëm, është simpatik dhe dreqin, ai është Expendable-i ynë i preferuar. Ai flet disa gjuhë, ka një diplomë inxhinieri kimike dhe ka fituar një bursë për të ndjekur MIT. Këto janë 11 fakte të këqija për Lundgren që me shumë mundësi nuk i dini.

Dolph Lundgren është shumë i arsimuar me një IQ të lartë, por nuk ka doktoraturë

Dolph Lundgren Trajnon si Drago në Video prapaskenave të Creed 2
MGM

Mos u mashtroni nga 250 paund. i muskujve që ai mbajti si He-Man në vitin 1987 Mjeshtrat e Universit. Dolph Lundgren është praktikisht një gjeni. Aktori, shkrimtari, regjisori dhe producenti lindi Hans Lundgren, djali i një mësuesi gjuhe dhe një inxhinier për qeverinë suedeze. Ai u diplomua nga gjimnazi me drejtor As, studioi inxhinieri në Universitetin Shtetëror të Uashingtonit, kreu vitin e tij të detyrueshëm në Trupat Detare Suedeze, fitoi një diplomë në inxhinieri kimike nga Instituti Mbretëror i Teknologjisë, një master nga Universiteti i Sidneit dhe një Fulbright. Bursë për Institutin e Teknologjisë në Massachusetts, megjithëse u largua nga MIT pas vetëm dy javësh për të ndjekur një karrierë në kinema. Siç i tha Maximit:

“Vendosa se nuk doja të tundja epruvetat për pjesën tjetër të jetës sime,” i tha ai Maxim në 2008. “Kështu që lashë shkollën dhe u bëra një aktor i papunë i uritur për një kohë.”

Mos prisni që ai të mburret me atë trurin e tij të madh. I pyetur nëse është e vërtetë, siç përflitet, se ai ka një IQ 160, ai u përgjigj: “Unë nuk jam aq i zgjuar. Unë jam mjaft i zgjuar për të marrë disa bursa. Por unë jam goditur në kokë shumë herë që atëherë.”

Dolph Lundgren flet gjashtë gjuhë, por jo rusisht

Dolph Lundgren në Shigjeta
Televizioni Warner Bros

Jo, rusishtja nuk është një prej tyre. Lundgren është një aktor shumëgjuhësh i shkëlqyeshëm që flet rrjedhshëm anglisht dhe suedishten e tij amtare, si dhe një sasi të mirë të gjermanishtes. Ai gjithashtu mund të flasë pak spanjisht, frëngjisht dhe japonisht – të paktën aq sa për të porositur pije dhe për të thënë faleminderit përpara se të godasë një prapanicë serioze.

“Feud” i Lundgren me Jean-Claude Van Damme

Jean-Claude Van Damme dhe Dolph Lundgren në Ushtari Universal
Fotografitë TriStar

Tifozët e yjeve të famshëm të aksionit u tronditën kur dyshja u shfaq në një debat të ashpër në Festivalin e Filmit në Kanë të vitit 1992, gjatë të cilit Lundgren dhe Van Damme filluan të shtynin dhe shtynin njëri-tjetrin përpara se të ndaheshin nga truprojat e tyre përkatës. Ngjarja u kap nga kamera dhe sherri ishte në qendër në shkallët e Sallës së Festivalit, ku shikuesit panë të befasuar përleshjen; Nuk kaloi shumë kohë derisa “lufta” u bë kryefjalë.

Ndërsa bota po vinte në dyshim se çfarë e shkaktoi mosmarrëveshjen, yjet e filmit qeshën e fundit, pasi “marrëveshja” ishte thjesht një marifet publicitar i sajuar nga Van Damme në një përpjekje për të ngjallur vëmendjen për filmin e tyre të ardhshëm aksion-shkencor ushtarak. Ushtar Universal. Plani doli i suksesshëm, pasi filmi fitoi 95 milionë dollarë në arkë dhe nisi ekskluzivitetin e njohur të aksionit Van Damme.

Dolph Lundgren është një kampion i Karatesë

Dolph Lundgren duke bërë karate
Alamy / NËSE

Ai nuk po e shtiret për filma. Lundgren filloi të stërvitet në artin marcial të karatesë në moshën 10-vjeçare. Në moshën 19-vjeçare, ai ishte pjesë e skuadrës suedeze në kampionatin botëror në Japoni për karatenë me kontakt të plotë. “Duhet të ishe një rrip kafe, por unë isha vetëm një rrip jeshil, kështu që instruktori im më dha një për të rrejuar rrugën time në luftë,” i tha ai Maxim. “Mendova se do të vritesha.” Dy ndeshjet e para i fitoi me nokaut. Në fillim të viteve ’80, ai fitoi dy kampionate evropiane dhe turneun Australian të peshave të rënda.

Australia, Grace Jones dhe James Bond

Dolph Lundgren në filmin e James Bond View to a Kill
MGM / UA

Ndërsa studionte në Australi, Dolph punoi si gënjeshtar në skenën e klubeve të natës Kings Cross. Ai u takua me yllin e popit, Grace Jones, ndërsa punonte për sigurinë për koncertin e saj në Capital Theatre, duke iu bashkuar përfundimisht detajet e saj personale të sigurisë. Dyshja ranë në dashuri dhe u zhvendosën së bashku në New York City. (Në vitin 2012, Dolph tha për Men’s Health se ai ecte në rrugët e fillimit të viteve ’80 në NYC i lidhur me dy armë për mbrojtje, njëra prej tyre në një këllëf kyçi.)

Jones e prezantoi atë me miq të famshëm si Andy Warhol. Ajo luajti një zuzar në Një pamje për një vrasjefundi Xhejms Bond film me protagonist Roger Moore dhe ndihmoi Lundgren të merrte rolin e tij të parë. Ai luajti një xhelozi, gjë që çoi në përparimin e tij të madh si Ivan Drago Rocky IV (prodhuar nga e njëjta kompani). Ai e ka quajtur Sydney, Australi “katalizator” për karrierën e tij.

Dolph Lundgren e futi Stallone në spital

Dolph Lundgren dhe Sylvester Stallone në Rocky IV
MGM / UA

Një ditë gjatë xhirimeve në MB, Sylvester Stallone donte që grushtat të fluturonin me të vërtetë. Dolph e goditi Sly-n aq fort në brinjë, saqë e futi kotarin e tij në terapi intensive me një zemër të fryrë. Lundgren fjalë për fjalë nuk e kujton se e ka bërë këtë, duke i thënë Men’s Health, “Nuk e di. (Stallone) vazhdon të flasë për këtë, kështu që ndoshta ai ka të drejtë. Ai shkoi në spital, por nuk e di nëse ishin grushtet e mia apo fakti që ai ishte kaq i mbingarkuar si regjisor, aktor dhe shkrimtar.”

Siguruesit e filmit krahasuan dëmtimet e Stallone me llojet që shihen në përplasjet e makinave. “Unë thashë: “Epo, a e keni parë Dolph Lundgren?” Ai më vonë tregoi për Entertainment Weekly. “Ky është një kamion. Ky është një timon. Kjo është një përplasje kokë më kokë.” (Për fat, ai nuk i kërkoi Dolph-it ta hidhte në erë Mercenarët.) Të dy kanë ngrënë pak mish viçi vitet e fundit mbi një Drago film, por ai ka vdekur.

Dolph Lundgren Menaxhoi një ekip Olimpik të SHBA

Fito Battle of the Damned në Blu-ray
Gjiri i Ankorimit

Dolph luajti një medalje të artë olimpike të Gjermanisë Lindore në filmin e vitit 1994 Pentatlon. Pas stërvitjes me atletët amerikanë për këtë rol, ai shërbeu si udhëheqës i ekipit për ekipin modern të pentatlonit amerikan në Lojërat Olimpike Verore 1996. “Unë u përfshiva për të ndihmuar në shpëtimin e sportit, sepse çdo vit vijnë të reja dhe ata i largojnë të vjetrat,” tha ai për Maxim. “Ky është një nga sportet olimpike më të vjetra dhe ata menduan se emri im mund të ndihmonte. Unë isha thjesht menaxheri i ekipit – djali që organizon udhëtimet.”

Dolph Lundgren boksoi një luftëtar profesionist

Dolph Lundgren në Rocky IV
MGM / UA

Lundgren pranoi të bënte një ndeshje ekspozite kundër ish-konkurrentit të UFC, Oleg Taktarov, në TV rus, pasi Mike Tyson tha jo. Pavarësisht se ishte 18 vjet më i madh se kundërshtari i tij, Dolph bëri pesë raunde të forta dhe humbi vetëm me vendim. Luftëtari i UFC-së, Sage Northcutt shprehu interesin për të luajtur djalin e Dragos Besimi 2për të cilën Men’s Journal ra dakord se do të ishte një ide e shkëlqyer. (Roli i shkoi një boksieri rumun.)

Dolph Lundgren është një OG i filmit Marvel

Dolph Lundgren në The Punisher
Argëtim drejtpërdrejt

Sigurisht, Marvel Cinematic Universe është një sipërmarrje shumë miliarda dollarëshe, më shumë se një dekadë, e mbushur me A-listers, vlerësime kritike dhe dashuri nga fansat. Por shumë përpara kësaj, përpara filmave X-Men në Fox, më parë Tehmadje, ishte Dolph Lundgren si Ndëshkuesi. Den Of Geek e shikoi mbrapa automjetin aksion me buxhet të ulët të vitit 1989 si “filmi i parë i vërtetë superhero i Marvel”. Shkrimtari i IGN William Bibbiani shkroi një editorial duke këmbëngulur “Filmi Dolph Lundgren Punisher nuk është aq i keq sa ju kujtohet”.

Ne e kemi pëlqyer radhën e tij si Frank Castle prej vitesh, edhe me elementët e djathit, historinë e ripunuar dhe faktin që ai në mënyrë të pashpjegueshme nuk ka veshur kafkën e firmës së vigjilentit. I filmuar në Australi dhe me fituesin e Oskarit Louis Gossett Jr., Dolph’s Punisher ka disa sekuenca fantastike aksioni, zuzar karizmatik dhe disa linja të shkëlqyera, duke përfshirë një shaka për një farë Caped Crusader i cili kishte filmin e tij të publikuar në të njëjtin vit.

Grupi Biohazard mori një mostër të një prej monologjeve të Dolph-it, fjalë që thuhet se ishin lustruar në set nga vetë Lundgren. Që atëherë, “Ndëshkuesi” është luajtur nga Thomas Jane, Ray Stevenson dhe i preferuari i shquar Jon Bernthal, i cili përfiton plotësisht nga qasja e prestigjit televiziv. Por Dolph Lundgren do të jetë gjithmonë OG ynë Frank Castle.

Lundgren hodhi poshtë Gladiator

Russell Crowe në filmin Gladiator
Fotografitë e DreamWorks

Dolph bëri një pushim të gjatë nga aktrimi për të rritur fëmijët e tij, por ai mund të ishte kthyer më shpejt për të qenë në Gladiator. Ai tha se i është ofruar një pjesë si gladiatori i pamposhtur që del nga pensioni kundër Maximus. Ridley Scott ka thënë se e konsideronte Dolph, por aktori thotë se ai kishte kaluar para se Scott (ose Russell Crowe) të lidhej.

Në një intervistë të vitit 2008 në Shfaqja Sonte me Jay Leno, Vetë Scott konfirmoi se Lundgren në fakt kishte qenë një pararendës për pjesën e luftëtarit Tigris të Galisë, por në fund u refuzua sepse “si aktor, ai thjesht nuk përshtatej me atë që ne po përpiqeshim të arrinim”. Roli u portretizua përfundimisht nga aktori dhe ish-i forti danez Sven-Ole Thorsen.

Dolph Lundgren frikëson djemtë e këqij të jetës reale

Dolph Lundgren në The Expendables
Lionsgate

Një nga filmat tanë të preferuar absolut të Dolph Lundgren është Përballja në Tokion e Vogëlnjë film aksion me polic me gjuhën e tij fort në faqe që mbetet i nënvlerësuar. Një nga tregimet më të bukura për yllin e tij të ndjerë, Brandon Lee (Korbi), është koha kur ai kapi një zotëri në shtëpinë e tij në mes të grabitjes. “Djali po qëndronte në dhomën e gjumit me VCR në duar,” shpjegoi Lee Shfaqja Sonte me Jay Leno. “Ai përfundoi duke marrë një thikë nga kuzhina dhe ne u ndamë në dhomën e ndenjes. Unë përfundova duke i hequr thikën dhe policia erdhi dhe e mori. Pasi doli nga spitali, ai mori dy vjet për thyerje, hyrje dhe tentativë për grabitje.”

Dolph ka një histori të ngjashme, por ai nuk kishte pse të luftonte. Ai as që duhej të ishte aty. Një natë, tre grabitës hynë në shtëpinë e tij, e lidhën gruan e tij të atëhershme dhe e kërcënuan. Në mes, njëra prej tyre vuri re një foto familjare dhe kuptoi se kush ishte burri i saj; ata janë larguar menjëherë nga vendi i ngjarjes.


Source link https://kungfu-legends.fatipost.com/

About the author

admin

1 Comment

Click here to post a comment