Sports

DC United po planifikon një udhëtim parasezonal në Arabinë Saudite


DC United është afër finalizimit të planeve për t’u bërë skuadra e dytë e MLS që do të zhvillojë një pjesë të parasezonit të tij 2024 në Arabinë Saudite, thanë të shtunën njerëz të njohur me bisedimet.

United do t’i bashkohej Inter Miamit, i cili përmban superyllin argjentinas Lionel Messi, për një kamp trajnimi dhe ndeshje ekspozite në mbretëri. Vizitat ndoshta do të mbivendosen, por skuadrat nuk do të luanin me njëra-tjetrën, tha një person i njohur me situatën.

Zyrtarët e bashkuar thanë se nuk donin të komentonin.

United ka kaluar pjesën më të madhe të dy kampeve të fundit stërvitore në Ftesa e Coachella Valley në Kaliforninë Jugore. Klubi nuk ka hyrë në garë këtë vit dhe ende nuk ka shpallur planet alternative.

Lojtarët do të raportojnë në Kompleksin e Performancës Inova në Leesburg rreth 15 janarit. Sipas të gjitha gjasave, United do të udhëtojë së shpejti në Arabinë Saudite përpara se të transferohet në Florida të Jugut për të vazhduar përgatitjet për hapjen e tij të 24 shkurtit kundër Revolucionit të New England në Audi Field .

Inter Miami njoftoi planet e saj për Arabinë Saudite 11 dhjetor, duke thënë se do t’i bashkohet klubeve të Ligës Pro Saudite Al Hilal dhe Al Nassr në Kupën e Sezonit të Riadit. Ndeshja e Miamit më 1 shkurt do të përballet me Messin kundër superyllit portugez Cristiano Ronaldo në një ribashkim të ish-rivalëve te Barcelona dhe Real Madrid.

Është e paqartë se sa ndeshje do të luante United dhe me kë do të përballej, por duke pasur parasysh distancën e përshkuar, ndoshta do të luante dy ose tre ndeshje.

Nga nëntori: Loja e Lindjes së Mesme për të sunduar sportet globale

Futbolli saudit nuk ishte i njohur globalisht deri në vitet e fundit, kur filloi të investonte shumë në sport. Dimrin e kaluar, superylli Ronaldo udhëhoqi një paradë të lojtarëve të shquar evropianë në ligën saudite, duke përfshirë Neymar, Karim Benzema, N’Golo Kante dhe Sadio Mané. Fondi i Investimeve Publike të vendit (PIF), i kontrolluar nga Princi i Kurorës Mohammed bin Salman, ka aksione në katër klube vendase, duke përfshirë liderët e ligës Al Hilal dhe Al Nassre cila punëson Ronaldon.

PIF zotëron gjithashtu Newcastle United të Premier League dhe LIV Golf, që e ka hedhur atë sport në kaos nga joshja e lojtarëve nga turneu PGA me kontrata fitimprurëse. Arabia Saudite sapo priti Kupën e Botës për Klube FIFA, të fituar nga Manchester City, dhe është në radhë për të organizojnë Kupën e Botës 2034.

United nuk do të ishte skuadra e parë e Uashingtonit që do të angazhohej me një vend të Lindjes së Mesme të akuzuar për “larje sportive” – ​​një term për të përshkruar përdorimin e sporteve për të larguar vëmendjen nga të dhënat e dobëta të të drejtave të njeriut. Këtë verë, Ted Leonsis, i cili zotëron Washington Wizards, Capitals dhe Mystics, u shit një 5 për qind të aksioneve në Monumental Sports & Entertainment për Autoritetin e Investimeve të Katarit për rreth 200 milionë dollarë. Katari priti Kupën e Botës 2022 dhe po kërkon të organizojë një Olimpiada.

DC United ndërton për mbrojtësin e yllit të Wake Forest, Garrison Tubbs

Hugo Pérez, një ish-lojtar i ekipit kombëtar të SHBA-së dhe trajner i ekipit kombëtar të të rinjve, i cili së fundi drejtoi ekipin kombëtar të Salvadorit, i intervistuar për punën e trajnerit të DC United, tha një person i afërt me procesin.

Të tjerë që besohet të jenë në shqyrtim janë Robin Fraser (dikur me Colorado Rapids), Troy Lesesne (dikur me New York Red Bulls), Domènec Torrent (ish me New York City) dhe BJ Callaghan (një asistent aktual i ekipit kombëtar të SHBA). Bruce Arena, trajneri profesionist më i suksesshëm në historinë e futbollit amerikan, nuk është intervistuar, por as nuk është përjashtuar, tha një person i njohur me situatën. …

United po përgatitet të paguajë një tarifë transferimi prej 1.3 milionë dollarësh për lojtarin Gabriel Pirani, një 21-vjeçar huazimi i të cilit nga klubi brazilian Santos skadon këtë muaj, thanë dy persona të afërt me bisedimet. Opsionet e tjera të United ishin të negocionte një tjetër huazim deri në verë ose të ndërpresë lidhjet.


Source link Sports – The Washington Post

About the author

admin

4 Comments

Click here to post a comment