Sports

Kryeqytetet humbin nga Lightning në shkëmbim zjarri përpara pushimeve të Krishtlindjeve


Përpara se ekipi i tij të priste Tampa Bay Lightning të shtunën mbrëma në Capital One Arena, trajneri Spencer Carbery i kërkoi Washington Capitals-it të tij që të mbante jashtë mendjes pushimin e afërt të Krishtlindjes – vetëm për një lojë më shumë. “Kemi 60 minuta punë për të bërë kundër skuadrës më të mirë gjatë pesë viteve të fundit,” tha ai pas patinave para ndeshjes në mëngjes.

Ndërsa u përball me një ekskluzivitet standard NHL që shkoi në tre finale radhazi të Kupës Stanley nga 2020 në 2022 dhe fitoi dy herë, Uashingtoni solli energjinë e kërkuar nga Carbery, veçanërisht në periudhën e dytë dhe të tretë. Por kryeqytetasit ranë, 2-1, në një shkëmbim zjarri, për t’i dhënë fund serisë së tyre prej tre fitoresh. Goli i fitores në shkëmbim zjarri erdhi në raundin e katërt nga mbrojtësi i Lightning Victor Hedman për të mbyllur ndeshjen e katërt radhazi të kryeqytetasve që zgjati përtej rregullores.

Kryeqytetësit mposhtën Tampa Bay 34-20 dhe patën të vetmet dy raste të rrezikshme për shënim në kohën shtesë, por ata nuk mundën të mposhtën portierin yll Andrei Vasilevskiy (33 pritje) më shumë se një herë. Ajo që dukej të ishte goli në avantazh nga mbrojtësi Nick Jensen me 11:21 të mbetur në periudhën e dytë u hoq jashtë pasi Tampa Bay sfidoi me sukses që loja ishte jashtë loje.

“Ata janë thjesht një ekip vërtet i vështirë për t’u luajtur kundër”, tha Carbery. “Në të gjitha kategoritë, ju e dini pse ata kanë bërë atë që kanë bërë dhe kanë arritur atë që kanë arritur.”

Lojtarët e rinj të Caps po ‘shtyjnë zarfin’ dhe kjo po shpërblehet

Portieri i kryeqytetasve, Charlie Lindgren bëri 19 pritje. Në një lojë zhytjeje në sekondat e fundit të shtesës, ai u duk se kishte bllokuar dorën e djathtë kundër shtyllës së portës. Ai mbeti në akull për shkëmbimin e zjarrit, kur Brayden Point dhe Hedman shënuan për Tampa Bay. Evgeny Kuznetsov u konvertua për në Uashington.

Në vazhdim: pauza tre-ditore e Krishtlindjeve e NHL. Uashingtoni kthehet të mërkurën në New York Rangers.

Tampa Bay (17-13-5), e cila ka pësuar përleshje këtë sezon, por mundi kampionin në fuqi Vegas të enjten dhe tani është në një seri fitoresh prej tre ndeshjesh, kapi epërsinë me 7:29 të mbetur në periudhën e parë, kur Hedman i goditi një shuplakë. gjuajti nga vija blu që u fut nga Luke Glendening. Loja filloi me një komunikim të gabuar pas rrjetës midis Lindgren dhe mbrojtësit Rasmus Sandin që i lejoi Lightning të mbante topin në zonën sulmuese.

Kryeqytetësit (17-9-5) barazuan rezultatin 2:01 në pjesën e dytë në një tjetër gol të tyre. rreshti i dytë mbresëlënës të Aliaksei Protas, Connor McMichael dhe Anthony Mantha. (Ata u ribashkuan të shtunën ndërsa McMichael u kthye nga një mungesë prej dy ndeshjesh me një sëmundje.) Protas i dha një pasim pas shpine në vijën blu për Jensen, i cili gjuajti një shuplakë që ridrejtoi nga këmba e Mantës dhe kaloi Vasilevskiy.

Goli vazhdoi një seri loje të fortë nga Mantha, i cili shënoi dy herë brenda Fitorja shtesë e së enjtes në Columbus. Ai ka 10 gola, një nga totali i tij nga sezoni i kaluar në 40 ndeshje më pak.

“Kam ardhur këtë vit me një mentalitet për t’u rikthyer në tren (këtë sezon),” tha Mantha. “Ishte një vit i vështirë vitin e kaluar. Unë isha i përqendruar (dhe) isha i vendosur të rritesha këtë vit, dhe kjo është ajo që po ndodh tani.”

Pavarësisht humbjes, Uashingtoni shkon në pushimet e Krishtlindjeve si një nga historitë e papritura të NHL. Shumë prisnin Kryeqytetet, me a trajner i vitit të parë dhe një listë e rinovuar që kombinon talentin e ri dhe zotëruesit e moshuar nga bërthama e tyre fituese e Kupës Stanley, do të luftonin për të konkurruar për një vend në playoff. Por më shumë se një e treta e sezonit, Uashingtoni ka 39 pikë dhe është plotësisht në garë pas sezonit.

“Më pëlqen vendi ku jemi – i thashë ekipit tonë këtë,” tha Carbery. “Mendoj se kemi bërë shumë gjëra vërtet të mira. Mendoj se kemi gjetur mënyra për të fituar ndeshjet. Dhe … Unë mendoj se ne kemi një nivel tjetër dhe një pajisje tjetër, dhe kjo do të jetë sfida. Nuk do të jetë e lehtë, por më pëlqen shumë ajo që kemi bërë. Ne kemi treguar disa përbërës të skuadrave fituese dhe ekipeve që mund të fitojnë në vijimësi.

“Djemtë tanë duhet të jenë krenarë për këtë. Ata duhet të jenë shumë optimistë për atë që ne do të arrijmë të arrijmë në pjesën e dytë.”

Shënim: Pas ndeshjes, kryeqytetasit njoftuan se i kthyen Ivan Miroshnichenko dhe Hendrix Lapierre në Hershey të Ligës Amerikane të Hokejve. Skuadra e sulmuesve pati patinazh 8:48 dhe 8:09 në humbjen e së shtunës.


Source link Sports – The Washington Post

About the author

admin

2 Comments

Click here to post a comment