Sports

Shefi i ekuipazhit të konvertimit të Capital One Arena për të shënuar 50 vjet në këtë detyrë


Një nga figurat më vitale në sportet DC zakonisht mbërrin në Capital One Arena në fund të natës, largohet nga ndërtesa përpara se shumica e banorëve të qytetit të kenë filluar ditën e tyre dhe është në gjumë gjatë lojërave dhe koncerteve, ai punon me kujdes për të siguruar që të zhvillohen. .

Kim Webster, drejtoresha e lartë e operacioneve të Capital One Arena për Monumental Sports & Entertainment, mbikëqyr ndryshimet në qendrën e qytetit, i cili pret më shumë se 200 ngjarje çdo vit. Duke punuar në prapaskenë dhe kundër orës, Webster dhe ekuipazhi i tij e transformojnë dyshemenë nga një fushë basketbolli në një shesh hokej një natë, dhe nga një shesh hokej në një skenë koncerti të përpunuar ose kurs Monster Truck Jam të nesërmen, pa pushim. përsëri. Pa përpjekjet e tyre, shfaqja gjithnjë në ndryshim në arenë nuk mund të vazhdonte.

“Për mua, nuk ka të hënë, të martë, të mërkurë, të enjte, të premte,” tha Webster në një intervistë të fundit telefonike. “Është më shumë si Wizards, Caps, Wizards, Caps, Georgetown. Unë vazhdoj me atë që po bëjmë dhe nuk mund t’ju them se çfarë dite është tani.”

Webster mund t’ju tregojë se sa kohë ka qenë në biznesin e menaxhimit të arenës. Ky sezon shënon 50 vjet për 71-vjeçarin, që nga puna e tij e parë si anëtar i ekipit që hapi Capital Center në 1973.

Capital Center u hap 50 vjet më parë me Telscreen, hot dogs të ftohtë dhe një fitore

Webster ishte një 21-vjeçar që jetonte me nënën e tij në Seat Pleasant kur pronari i Washington Bullets Abe Pollin u hap në arenën e tij të re në Landover aty pranë në gusht 1972. Me këshillën e njerkut të tij, një kameraman i WTOP, Webster aplikoi dhe zbarkoi një punë me kohë të pjesshme duke pastruar arenën ashtu siç ishte ndërtuar.

“Më kujtohet se kam fjetur në sedilje për disa orë dhe jam kthyer poshtë dhe kam punuar përsëri,” tha Webster për ndërrimet gjatë gjithë orarit të kërkuara në javët e fundit përpara ndeshjes së parë të Capital Centre. “Ishte goxha i ethshëm.”

Koncerti pagoi 4,50 dollarë në orë, por ofroi akses në të gjitha koncertet, lojërat e Bullets dhe, duke filluar nga viti 1974, lojërat e Capitals në arenën që Webster mund të merrte. Rreth pesë vjet më vonë, ai u bë anëtar me kohë të plotë i ekuipazhit të kalimit të Capital Centre, duke punuar nën drejtimin e mbikëqyrësit të vjetër të arenës John Edwin “Chief” Gentry, të cilit Dachshund dikur ishte maskota e Bullets.

Gentry doli në pension në 1988. Webster u bë shefi i ndryshimit pasi Pollin zhvendosi Capitals and Wizards në arenën e tyre aktuale në qendër të qytetit, e cila fillimisht u quajt MCI Center, në dhjetor 1997.

“(Webster është) dirigjenti i orkestrës së Capital One Arena,” tha Jordan Silberman, presidenti i ambienteve për Monumental Sports & Entertainment. “Ne nuk do të ishim në gjendje t’i kryenim të gjitha ngjarjet që bëjmë pa atë në rolin e tij dhe i jemi borxhli 50 viteve të shërbimit të tij.”

Shumica e ndërrimeve fillojnë pas mesnatës dhe duhen rreth shtatë orë për të përfunduar. Koha mesatare e një ndërrimi do të shkurtohet në mënyrë të konsiderueshme që nga fillimi i sezonit të basketbollit dhe hokejit deri në fund, tha Silberman, pasi afërsisht 20 punonjësit sezonalë dhe me kohë të pjesshme që ndihmojnë ekuipazhin me kohë të plotë më me përvojë të Webster-it prej 18 personash bëhen më të rehatshëm. me procesin gjatë gjithë stinëve.

Mijëra ndërrimet në të cilat Webster ka qenë pjesë gjatë 50 viteve të fundit, priren të shkojnë së bashku, por ka disa përjashtime, duke përfshirë kohën kur Capital Center po priste një rodeo dhe disa bagëti ikën nga koralja e tyre.

“Kur zbritëm atje, roja i sigurisë po qëndronte në majë të tavolinës së tij,” tha Webster duke qeshur.

Rreth pesë herë në sezon, Capital One Arena pret dy ngjarje në sporte të ndryshme në të njëjtën ditë, gjë që kërkon një qasje gjithëpërfshirëse për të përfunduar ndryshimin në një afat kohor më të ngjeshur. I tillë ishte rasti në fillim të këtij muaji, kur ekipi i basketbollit për meshkuj të Georgetown priti Syracuse për një informim në orën 11:30 të mëngjesit dhe Capitals mirëpritën New York Rangers për një lojë atë natë.

Menjëherë pasi u dëgjua sirma në Humbja e Hoyas 80-68Webster dhe ekuipazhi i tij u nisën për të hequr karriget dhe zbardhuesit në nivelin e dyshemesë. Më pas ata sulmuan fushën 120 këmbë me 60 këmbë, e cila përbëhet nga 238 panele, duke aplikuar karton për të mbrojtur sipërfaqen e secilës pjesë përpara se t’i ngarkonin në paleta dhe t’i çonin në një dhomë magazinimi nën tasin e poshtëm të arenës. në forklift.

Shumica e tabelave të hokejve të arenës mbeten në vend për lojërat e basketbollit, me përjashtim të pjesëve të këndit, të cilat hiqen dhe ruhen për dalje dhe hyrje. Ekuipazhi i Webster riinstaloi këndet ndërsa dy grupe të veçanta filluan të ndërtonin kutinë e penalltisë dhe stolat e lojtarëve. Më pas ata instaluan xhamin në majë të paneleve para se të rregullonin dhe shtrëngonin çdo panel sipas nevojës dhe të ngarkonin dyshemenë e poshtme që qëndron sipër akullit në paleta për ruajtje.

Webster ndërmori detyra të ndryshme, por ai ishte kryesisht aty për t’u siguruar që plani i detajuar që zhvilloi për ekuipazhin e tij të shkonte pa probleme dhe gjithçka të bëhej në kohë.

“Duke qenë 71 vjeç, përpiqem të mos bëj shumë punë fizike, por është një punë mjaft e mirë që përpiqem të mbaj 35 djem dhe personalitete të vendosura dhe të përkushtuar ndaj asaj që po përpiqemi të bëjmë,” tha ai.

“Ai ende po i bën duart e tij të pista,” tha Silberman. “Ai është në duar dhe gjunjë për zgjidhjen e problemeve. Nuk ka shumë njerëz si Kim. Ai është një racë tjetër.”

Ndryshimi i shpejtë përfundoi pa probleme, por kishte pak kohë për të festuar. Menjëherë pas kryeqyteteve mbylli RangersEkuipazhi i Webster filloi përgatitjen e arenës për të organizuar një koncert natën tjetër.

Nga viti 2017: Katër skuadra, tre fusha loje, dy playoff dhe një ekip i ngarkuar

Gjatë sezoneve të mbivendosura të basketbollit dhe hokejit, Webster, me ndihmën e perdeve të errësirës, ​​rregullon orarin e tij të gjumit për të përshtatur orët e tij tek. Ai zgjohet rreth orës 22:00, ha mëngjes dhe bën gjysmë ore me makinë nga shtëpia e tij në Crofton për në arenë.

Webster ka arritur të gjejë gëzim në një punë që shumë fansa që ndjekin ngjarjet në Capital One Arena mund të mos e kuptojnë se ekziston dhe ai krenohet me faktin se ekuipazhi i tij ka përmbushur çdo afat gjatë viteve.

“Më pëlqen ajo që bëj,” tha ai. “Ju jeni duke bërë diçka që po i bën mijëra njerëz të lumtur dhe është një ndjenjë e mrekullueshme arritjeje.”

“Ai është një shembull – duke punuar shumë, prapa skenave natën vonë dhe herët në mëngjes”, tha themeluesi i Monumental Sports & Entertainment, Ted Leonsis në një deklaratë. “Ai është një hero i vërtetë në familjen tonë Monumental dhe e përgëzoj për këtë moment historik. Etika e tij e pamëshirshme e punës është frymëzuese dhe për shkak të asaj që ai bën, ne mund të lëmë gjurmë të pashlyeshme te fansat natë pas nate.”

Duke pasur parasysh orarin e tij të gjumit, Webster rrallë shikon lojërat e Capitals ose Wizards, por ai mban një unazë të Kupës Stanley pasi u përfshi nga emocionet e titullit të Capitals në 2018.

“Të gjithë në ekuipazh e ndjenë atë,” tha ai. “Ishte elektrike.”

Webster do të donte të tërhiqej në të ardhmen e afërt, kështu që prisni që dikush tjetër të jetë në krye të ndryshimit nëse Capitals dhe Wizards lëvizin në një arenë e re në Virxhinia Veriore në vitin 2028.

“Pesëdhjetë vjet të bësh këtë është e mrekullueshme. Më pëlqen puna, por gjithashtu do të doja të kaloja kohë me familjen time”, tha Webster. “Më mungojnë festat, ditëlindjet, përvjetorët, festat. Unë jam i përkushtuar ndaj asaj që bëj, por do të doja të kaloja pak kohë me gruan time, të shkoj në kampe, të bëj kajak – gjëra që më pëlqen të bëj.”


Source link Sports – The Washington Post