Music

Si SPEED u bë grupi më i madh dhe më i ashpër i hardcore në Australi


Shpejtësia nuk ishin menduar kurrë për të shpëtuar nga Australia. Është e rrallë që grupet nga kontinenti i tyre i izoluar të shpërthejnë globalisht – dhe akoma më rrallë për një veshje që është e specializuar për të mos marrë të burgosurit, të mprehtë.

Megjithatë, kundër të gjitha gjasave, në vitin 2022 ekuipazhi i Sidneit e gjeti veten 7500 milje larg shtëpisë, në skenë në Los Angeles’s Sound and Fury Fest, duke luajtur para pesë mijë fansave të furishëm. Frontmeni Jem Siow thotë se njerëzit shpesh pyesin nëse kjo ishte një ëndërr e realizuar – dhe ai u thotë atyre se nuk është ashtu, sepse ai kurrë nuk mund ta kishte ëndërruar atë në radhë të parë.

“Më dukej sikur isha në një set filmi, por gjithashtu isha pjesë e filmit”, thotë 30-vjeçari duke buzëqeshur, duke kujtuar momentin në një video-telefonatë nga Tokio ku Speed ​​po përgatitet për një turne japonez. .

Ai e dinte fillimisht se diçka që ndryshonte jetën po ndodhte në debutimin e grupit Sound and Fury (ata u ftuan të ktheheshin në vitin 2023) kur e kapi shfaqjen e fillimit një natë para festivalit. Ai ishte i emocionuar kur shihte titullarët, Candy, por humbi pjesën më të madhe të setit të tyre – sepse spektatorët vazhduan ta preknin mbi supe dhe t’i tregonin se sa të emocionuar ishin për të parë Speed.

“Çdo pak metra më ndalonin fëmijë të fortë të emocionuar për të më takuar,” thotë ai. “Unë po thosha, “Të garantoj, vëlla, jam 100 herë më i emocionuar se ti! Unë jam njësoj si ju; unë jam thjesht një fëmijë i fortë!”

Të nesërmen, partneri i Siow filmoi dhe transmetoi drejtpërdrejt setin e Speed, dhe të gjithë miqtë dhe familja e tyre në Australi po shikonin. “Ka qenë ndonjëherë vetëm një numër i grupeve që mund t’i llogaris në njërën anë nga Australia që kanë luajtur (Sound and Fury)”, thotë Siow. “Ndihej sikur kishim shkuar në Lojërat Olimpike dhe fituam medaljen e artë”.

Në atë kohë, grupi – Siow, vëllai dhe basisti i tij Aaron Siow, kitaristët Josh Clayton dhe Dennis Vichidvongsa dhe bateristi Kane Vardon – ishin të freskët nga publikimi i EP-së së tyre të vitit 2022. Banda e quajtur Speed.

Këngët rrënqethëse, konfrontuese, gati për mosh atje, lidheshin me një audiencë shumë përtej kufijve të ishullit të tyre: Në të gjithë botën, fëmijët e fortë ishin gati të bashkoheshin me bandën e Speed. Që atëherë ata kanë luajtur grupe fantastike në të gjithë SHBA, MB dhe Azinë Juglindore – duke i fituar ata edhe më shumë fansa dhe mbështetës të shquar: nga Post Malone dhe Travis Barker te Trapped Under Ice and Drain – dhe tani ata po fillojnë punën në debutimin e tyre të plotë- gjatësia.

Ndërsa fytyra e tij e ndyrë në veprat artistike të EP-së, tekstet antagoniste dhe videot muzikore të Speed-it mund të sugjerojnë ndryshe, Siow – i cili në bisedë mban një buzëqeshje të përhershme – mund të jetë thjesht djali më miqësor në hardcore. Pasioni i tij për këtë zhanër, edhe në një zhanër të drejtuar pothuajse thjesht nga pasioni, është jashtëzakonisht i prekshëm. Speed ​​janë duke kaluar momentin e tyre dhe Siow është me kënaqësi gati për ta kapur atë.

Video e SHPEJTËSISË – JO AQ KAQ I MIRË (FILM ZYRTAR)

Siow u njoh me muzikën e rëndë si para adoleshent në fillim të viteve 2000. “Unë rashë në dashuri me Linkin Park”, thotë ai. “Atëherë, padyshim, Parkway Drive ishte grupi i rëndë më me ndikim i gjeneratës sonë (në Australi).

Ai e pa grupin e fundit për herë të parë në vitin 2006 në Forumin e Sidneit. Ishte befasuese për Siow-in e atëhershëm 13-vjeçar të dëshmonte pjesëmarrjen e turmës dhe të kuptonte se publiku ishte po aq pjesë e shfaqjes sa edhe muzikantët në skenë.

Pas kësaj, ai filloi të ndiqte shfaqjet DIY hardcore në një qendër lokale rinore dhe filloi grupin e tij me miqtë e tij nga shkolla. Që nga ai moment, ai ka qenë gjithmonë në grupe.

Ai e vlerëson këtë pasion të përjetshëm për mbështetjen e prindërve të tij, të cilët emigruan në Australi nga Malajzia. “Prindërit e mi me të vërtetë më dhanë leje të gjeja atë që doja dhe ta përqafoja atë”, thotë ai. Ai kujton një zemër për zemër me babain e tij gjatë kohës së provimeve të fundit të shkollës së mesme:

“Ai tha, ‘Çdo prind tjetër aziatik do të të thoshte tani që duhet të shkosh të bësh detyrat e matematikës. Por unë do t’ju them, duhet të shkoni dhe të shkruani disa riff’.”

Menjëherë pas asaj bisede, Siow telefonoi mikun e tij Joel Martonara dhe së bashku filluan grupin melodik post-hardcore Endless Heights. Ajo veshje arriti disa suksese të dukshme, duke përfshirë një vend hapjeje për turneun e Amity Affliction në MB dhe BE, por Siow ndjeu një tërheqje për të krijuar diçka më të rëndë.

Endless Heights e quajti dorëheqjen në vitin 2019 – në të njëjtin vit që Speed ​​u lançua me një qëllim të qartë por ambicioz: të transformonte skenën e lëkundur të hardcore të Sidneit në një të lulëzuar.

“Misioni i vetëm i pavdekshëm i Speed ​​është të promovojë kulturën e fortë australiane,” thotë ai. “Dhe e shoh këtë si një produkt të grupit tim të miqësisë – sepse të gjithë ata që dua në jetën time, duke përjashtuar njerëzit që ndajnë gjak me mua, i njoh në një farë mënyre përmes hardcore.

“Ne jemi një skenë mjaft e izoluar dhe rrallëherë kemi pasur në qendër të vëmendjes skenën globale. Kështu që me këtë vjen (mendësia e,) nëse nuk marrim mbështetjen nga diku tjetër, ne thjesht do të mbështesim veten. “

https://www.youtube.com/watch?v=szCllUlteLkVideo e SPEED – One Blood We Bleed (Official Music Video)

Pas publikimit të një demo në 2019 dhe një EP me dy këngë në 2020, Speed ​​hoqi punën e tyre më të zhvilluar ende me gjashtë këngën Banda e quajtur Speed. Lirikisht, ajo sheh Siow të kanalizojë momentet kur ai nuk mund të jetë më djali i mirë. Është një furi e pastër – një qëndrim i mishëruar në “Jo aq bukur” në të cilin ai deklaron: “Kur vepron si budalla, duhet të përballesh me një luftë”.

Ai i shkroi këto këngë gjatë muajve të parë të pandemisë, kur pati një rritje globale të krimeve të urrejtjes kundër diasporës së Azisë Lindore dhe Juglindore, dhe këngët synohen në mënyrë të qartë drejt racistëve dhe fanatikëve.

“Nuk dua të kem armiq në jetën time. Përpiqem të shoh të mirën tek të gjithë. Por në të njëjtën kohë, ka disa raste kur më duhet të bëj një vijë në rërë,” thotë Siow. “Unë do të shihja video të një personi të moshuar aziatik jashtë shtetit që sulmohej. Nëse dikush ma bënte këtë gung gung ose imja yeh yeh (Termat kantoneze për gjyshin), nuk do ta shihnit të nesërmen.”

Ai vazhdon, “Ne jemi në këtë pozicion ku ndihemi të sigurt për të qenë të zëshëm dhe ndihemi të fuqizuar për të qenë në skenë. Por ka shumë fëmijë të tjerë aziatikë që nuk e kanë këtë, të cilët nuk janë rritur në atë mënyrë. Një pjesë e madhe e kësaj është thjesht përpjekja për t’u dhënë leje njerëzve që të flasin për veten e tyre dhe të ndjekin vizionin e tyre për identitetin e tyre.”

Është kjo vendosmëri që ka rrëmbyer vëmendjen e skenës hardcore në mbarë botën dhe ka bërë të mundur atë moment joreal në skenë në Sound and Fury. Dy vitet e fundit të ngjitjes së Speed ​​kanë qenë “ndryshuese të jetës”, thotë Siow.

“Isha 29 vjeç vitin e kaluar (kur shpërtheu Speed), nuk është sikur të isha fëmijë. Isha i kënaqur me gjithçka që kisha; nuk kisha nevojë për asgjë më shumë. Dhe tani kjo po ndodh; është një dhuratë. Por unë nuk ‘Me të vërtetë mendoj se ka ndonjë gjë të veçantë në atë që po bëjmë fare. Dikush tha, ‘Po, vazhdo dhe bëje’, kështu që unë po e bëj këtë. Nëse dikush do t’ua kishte thënë këtë shumë fëmijëve të tjerë që kanë kaq shumë potencial, do të kishte kaq shumë njerëz të tjerë që po bëjnë atë që po bëjmë ne.”

Sa i përket misionit kryesor të Speed ​​për të mbajtur flamurin për hardcore australian dhe për t’i dhënë gjallëri skenës, ata padyshim po ia dalin. Siow thotë se tani ka qindra fytyra që shfaqen javë pas jave në shfaqjet lokale të Sidneit; dhe nëse ju pëlqen Speed, thotë ai, duhet të shikoni listën e Last Ride Records dhe Life.Lair.Regret Records.

“Ne jemi tashmë të moshuar,” thotë Siow. “Hardcore është një lëvizje rinore. Ne duhet të kalojmë pishtarin. Ne nuk mund të jemi i vetmi Speed ​​nga Australia – duhet të ketë më shumë.”
Source link https://www.revolvermag.com

About the author

admin

3 Comments

Click here to post a comment