Tremujori i tret

Java e 40 e shtatëzanisë

Pikat kryesore të kësaj jave
Ti e bëre atë!
Urime – ia arritët datës së caktuar! Shtatzënia juaj është e plotë dhe fëmija juaj është plotësisht i zhvilluar dhe gati për t’ju takuar.

Si të fillojë puna
Mënyrat natyrore për të nxitur lindjen nuk janë vërtetuar se funksionojnë – dhe disa mund të jenë të rrezikshme. Por ka dy metoda që ia vlen të provohen: ecja dhe seksi (nëse seksi është ende i sigurt dhe i rehatshëm për ju). Nuk ka asnjë provë të fortë se këto do të fillojnë lindjen tuaj, por ato mund t’ju ndihmojnë dhe ju mund t’i shijoni ato!

Qëndrimi pozitiv
Nëse jeni në ankth për lindjen ose për të kryer një seksion cezarian , ose jeni të frustruar se jeni shumë shtatzënë, praktikoni disa pohime të dobishme për shtatzëninë . “Unë i besoj trupit tim se çfarë të bëjë” dhe “Unë jam i aftë për gjëra të mahnitshme” janë të mira për të filluar.

Zhvillimi i foshnjës në javën e 40-të
Sa i madh do të jetë fëmija juaj?
Është e vështirë të thuhet me siguri, por pesha mesatare e foshnjës për të sapolindurit në Shtetet e Bashkuara është midis 7 dhe 8 paund. Gjatësia mesatare është rreth 20 inç.

Ngjyra e lëkurës së fëmijës suaj
Foshnjat e të gjitha etnive lindin me lëkurë të kuqe-vjollcë që ndryshon në rozë-të kuqe brenda një dite apo më shumë. Ngjyra rozë vjen nga enët e kuqe të gjakut që janë të dukshme përmes lëkurës së foshnjës tuaj . Për shkak se qarkullimi i gjakut i foshnjës suaj është ende në maturim, duart dhe këmbët e tyre mund të jenë të kaltërosh për disa ditë. Foshnjat e prindërve me lëkurë të errët zakonisht kanë lëkurë më të hapur që fiton pigment me kalimin e kohës. Rreth 6 muajsh, lëkura e foshnjës tuaj do të arrijë ngjyrën e saj të përhershme.

Njolla të buta
Kafka e foshnjës suaj nuk është një kockë e madhe, si e një të rrituri. Fillon si kocka të veçanta të bashkuara nga inde fleksibël. Pasi fëmija juaj të lindë, ju do të jeni në gjendje të ndjeni pikat e buta midis kockave, të quajtura fontanel, në pjesën e sipërme dhe të pasme të kokës së të porsalindurit tuaj.

Fëmija juaj ka përmasat e një kungulli të vogël
GJATËSIA PESHË
20.08 7.98
inç paund
koka te këmbët

Simptomat e shtatzënisë gjatë javës së 40-të
Qafa e mitrës në pjekur

Ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor mund të kontrollojë qafën e mitrës për të parë nëse është “pjek”. Gjendja e saj – sa e butë, e holluar dhe e zgjeruar (e hapur) është – mund të jetë një shenjë se lindja është afër . Megjithatë, nuk është një parashikues i sigurt i lindjes, prandaj mos u zhgënjeni shumë nëse nuk keni përparimin që prisni. Nga ana tjetër, lindja mund të jetë ende shumë ditë larg edhe nëse keni filluar të zgjeroheni dhe të zhdukeni.

Thyerja e ujit

Në filma, lindja zakonisht fillon me një rrjedhje të madhe, dramatike uji që bie në dysheme. Por e vërteta është se ju nuk keni pse të shqetësoheni për prishjen e ujit tuaj në një mënyrë të papritur dhe kinematografike. Më pak se 15 për qind e grave e kanë ndërprerjen e ujit përpara se të fillojnë simptomat e tjera të lindjes. Për shumicën dërrmuese, uji i tyre prishet pasi kontraktimet janë tashmë në progres. Shkurtimisht, mos u stresoni se uji juaj shpërthen ndërsa jeni duke i mbyllur gjërat në punë ose duke bërë një hap të fundit në dyqan ushqimor.

Nëse jeni në pakicë dhe uji juaj prishet para lindjes, kjo njihet si këputje e parakohshme e membranave ose PROM . Zakonisht, lindja do të fillojë brenda 24 orëve nga prishja e ujit. Nëse nuk ndodh natyrshëm, ofruesi juaj mund të nxisë lindjen.

Thyerja e ujit nuk është gjithmonë e dukshme – në fakt, mund të keni një rrjedhje të ngadaltë të lëngut amniotik. Madje mund të jetë e vështirë të dallosh nëse ajo që po shihni është lëng amniotik, rrjedhje ose urinim. Këtu mund t’ju vijnë në ndihmë shqisat tuaja: urinimi zakonisht ka ngjyrë të verdhë, ndërsa sekrecionet vaginale janë shpesh kremoze ose të bardha. Lëngu amniotik duhet të jetë i pastër dhe të ketë një erë pak të ëmbël.

Nëse jeni afruar dhe personalisht dhe ende nuk jeni të sigurt nëse uji juaj u prish, vendosni një jastëk dhe prisni gjysmë ore. Nëse jastëku është i lagur pas kësaj kohe, ka të ngjarë që lëngu të jetë lëng amniotik.

Nëse uji juaj prishet, ose edhe nëse mendoni se mund të ketë, telefononi mjekun ose maminë tuaj.

Dhimbje shpine
Tani që ju jeni maturuar, foshnja juaj ka të ngjarë të peshojë 7 deri në 8 kilogramë dhe ka madhësinë e një kungulli të vogël. Kjo peshë, plus kilogramët shtesë nga placenta, lëngu dhe gjinjtë do të vazhdojnë të bëjnë gjithnjë e më shumë tendosje në shpinë. Nuk është çudi që më shumë se 60 për qind e grave shtatzëna përjetojnë dhimbje shpine .

Gjeni lehtësim në çdo mënyrë që mundeni. Not ose lundrim; duke marrë një masazh; dhe duke bërë disa shtrirje dhe ecje të lehta, të lehta mund të lehtësojnë shqetësimin tuaj.

Nëse përjetoni ndonjë ndryshim të papritur në dhimbjen e shpinës (për shembull, ajo përkeqësohet shumë, ose fillon për herë të parë), kjo mund të jetë një shenjë se lindja ka filluar. Dhimbja intensive e shpinës gjatë lindjes (e quajtur lindja e shpinës ) zakonisht do të thotë që koka e foshnjës tuaj po shtyp në pjesën e poshtme të shpinës, megjithëse një teori sugjeron që dhimbja mund të “referohet” nga mitra juaj në pjesën e poshtme të shpinës.

Kontraksionet

Në javën e 40-të, ju ndoshta jeni shumë të njohur me kontraktimet Braxton Hicks . Por si mund ta dalloni të ashtuquajturën “punë false” nga e vërteta?

Ka disa mënyra të thjeshta për të bërë dallimin midis Braxton Hicks dhe kontraktimeve reale të lindjes. Si fillim, Braxton Hicks zakonisht nuk është i dhimbshëm dhe ata nuk afrohen më shumë. Nëse pini ujë dhe pushoni, ata ndoshta do të ndalojnë, të paktën tani për tani. Ju do të ndjeni Braxton Hicks në pjesën e përparme të barkut më shpesh, ndërsa kontraktimet reale shpesh fillojnë në pjesën e pasme dhe rrezatojnë përreth në pjesën e përparme.

Ndryshe nga Braxton Hicks, kontraktimet e vërteta janë të dhimbshme. Ata do të arrijnë në intervale të rregullta, duke u afruar më shumë dhe më intensiv me kalimin e kohës. Dhe kontraktimet e vërteta do të vazhdojnë, edhe nëse shtriheni, bëni një banjë ose gjeni një mënyrë tjetër për t’u çlodhur.

Pasi të keni filluar të keni kontraktime të vërteta, ndiqni këshillat e ofruesit tuaj se kur të shkoni në spital për lindje . Zakonisht, është koha për të shkuar kur keni pasur kontraktime në intervale të rregullta (siç është çdo katër ose pesë minuta) që zgjasin rreth një minutë secila, për një orë ose më shumë.

Pagjumësia

Keni probleme me gjumin? Pagjumësia është tepër e zakonshme tani – ajo prek rreth dy të tretat e grave në shtatzëninë e vonë.

Përballja me pagjumësinë mund të jetë e vështirë, veçanërisht kur e dini se do të keni më shumë netë pa gjumë sapo fëmija juaj të jetë këtu. Pasja e një rutine të qëndrueshme para gjumit mund të ndihmojë. Përdorimi i mijëra jastëkëve për të marrë një pozicion të rehatshëm gjumi, dremitja në një kolltuk rri kot dhe dremitjet gjatë ditës janë krejtësisht të pranueshme nëse ju ndihmojnë të bëni gjumë të mjaftueshëm.

Dhimbje dhe presion të legenit

Ndërsa fëmija juaj vazhdon të bjerë më poshtë në përgatitje për hyrjen e tij madhështore, ka të ngjarë të vini re më shumë dhimbje dhe presion të legenit . Kjo mund të ndihet si shtrëngim ose dhimbje në ijet, ijë dhe dyshemenë e legenit.

Pushimi, kremja me krem ??dhe ulja në pozicione më të rehatshme (nëse mund t’i gjeni) mund të ndihmojnë. Nëse dhimbja është e fortë, bisedoni me ofruesin tuaj për opsione të tjera për lehtësimin e dhimbjes.

Deri tani, foshnja juaj ndoshta ka rënë. Kjo do të thotë se koka e tyre është e përfshirë në legen tuaj. Kjo njihet si ” rrufe “, pasi disa gra ndihen më të lehta pasi fëmija i tyre të ketë zbritur. Të tjerët, megjithatë, përjetojnë edhe më shumë dhimbje të legenit pasi fëmija i tyre të ketë rënë.

Falë rrufesë, mund ta gjeni veten duke ecur edhe më shumë se më parë. Dhe ndoshta do të bëni udhëtime më të shpeshta në banjë për të urinuar. Veshja e argjendtë? Meqenëse mushkëritë tuaja kanë më shumë hapësirë ??për t’u zgjeruar, ju mund të merrni një frymë të këndshme dhe të thellë.

Nuk e shihni simptomat tuaja?

Pyes veten për një simptomë që keni? Gjeni atë në faqen tonë të simptomave të shtatzënisë .

Lista kontrolluese e shtatzënisë në javën e 40-të
Bëni disa ushtrime për t’u përgatitur për lindjen
Nuk ka asgjë që mund të bëni për ta bërë lindjen të ecë më shpejt, por ushtrimet e thjeshta mund ta ndihmojnë trupin tuaj të përgatitet për përpjekjet e ardhshme. Bërja e këtyre ushtrimeve për të ndihmuar me lindjen mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë tani dhe sapo të jeni gati për të lindur fëmijën tuaj.

Përfundoni listën e emrave të foshnjave tuaja
Po prisni derisa të takoni fëmijën tuaj për të marrë një vendim përfundimtar për emrat? Kjo është mirë! Por sigurohuni që të keni gati disa opsione të mira për emrin e foshnjës .

Mësoni se çfarë do të ndodhë pas lindjes
Merrni kohë për të mësuar se çfarë ndodh me fëmijën tuaj pas lindjes dhe çfarë të prisni në spital ose qendrën e lindjes. Ndërsa jeni në të, rishikoni planin tuaj të lindjes – do t’ju duhet shumë shpejt.

Kthehuni prapa dhe relaksohuni
Shikoni shfaqjet tuaja të preferuara, lexoni një roman, telefononi një mik të vjetër, flini ose flini kur të keni mundësi. Nuk do të kalojë shumë derisa fëmija juaj të jetë këtu.

Barku 40 javësh shtatzënë
Pas muajsh pritjeje, data juaj e lindjes rrokulliset dhe … ju jeni ende shtatzënë. Është një situatë frustruese, por e zakonshme. Mund të mos vonoheni aq sa mendoni, veçanërisht nëse jeni duke u mbështetur vetëm në një datë të caktuar të llogaritur nga dita e menstruacioneve tuaja të fundit. (Kjo për shkak se ndonjëherë gratë ovulojnë më vonë se sa pritej.) Por edhe me llogaritje të besueshme, disa gra kalojnë datën e tyre të lindjes . Është veçanërisht e mundshme nëse jeni nënë për herë të parë.

Nëse nuk filloni të lindni së shpejti, ofruesi juaj mund të urdhërojë teste për të kontrolluar fëmijën tuaj ose për të nxitur lindjen . Disa ofrues do të rekomandojnë induksion sapo të arrini 41 javë. Megjithëse rreziku i disa komplikimeve rritet me shtatzënitë e vonuara, shumica e foshnjave “të vonuara” dhe nënat e tyre ia dalin mirë.

BURIMi i BabyCenter

Shkruar nga Kelly Burch | 25 janar 2023

Kelly Burch është një gazetare e pavarur që mbulon shëndetin, sipërmarrjen, familjen dhe më shumë. Ajo është e pasionuar për të sjellë në jetë tema komplekse përmes tregimeve që janë të lehta për t’u lexuar dhe informuese. Burch jeton në New Hampshire me burrin e saj dhe dy vajzat e vogla. Kur ajo nuk është në tavolinën e saj, do ta gjeni duke bërë kajak ose shëtitje në shkretëtirën përreth shtëpisë së saj. Burch aktualisht është duke shkruar një libër rreth udhëtimit nëpër Shtetet e Bashkuara në një RV me familjen e saj për shtatë muaj.

About the author

admin

2 Comments

Click here to post a comment

  • Fantastic beat I would like to apprentice while you amend your web site how could i subscribe for a blog site The account helped me a acceptable deal I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

  • Hi Neat post There is a problem along with your website in internet explorer would test this IE still is the market chief and a good section of other folks will pass over your magnificent writing due to this problem