Tremujori i tret

Java e 41 e shtatëzanisë

Pikat kryesore të kësaj jave
Koha për induksion?
Për arsye sigurie, mjeku ose mamia juaj do të rekomandojë nxitjen e lindjes nëse fëmija juaj nuk lind këtë javë. Ofruesit nuk do t’ju lënë të shkoni më shumë se dy javë pas datës së caktuar, sepse kjo rrit rrezikun e komplikimeve.

Ju gjithashtu do të shihni ofruesin tuaj më shumë – ndoshta dy herë në javë derisa të dorëzoni. Ata duan të sigurohen që ju dhe fëmija juaj të qëndroni të shëndetshëm derisa i vogli juaj të bëjë hyrjen e tyre madhështore.

Takimi me fëmijën tuaj
Më në fund, së shpejti do të takoni vogëlushin tuaj të çmuar. Fëmija juaj mund të duket pak qesharak në fillim: koka e tyre mund të jetë e paformuar nga shtrydhja përmes kanalit të lindjes dhe lëkura e tyre mund të zhvishet nga banja e gjatë në lëngun amniotik. Kjo është në rregull: ata do të jenë akoma absolutisht të bukur për ju.

Duke ndarë lajmin
Si do ta njoftoni lindjen e bebit tuaj ? Shumica e prindërve të rinj përdorin mediat sociale ose një tekst, por disa bëhen më kreativë. Mbani mend – nuk ka nxitim për të njoftuar. Është mirë të gjesh kohë për të shijuar shtesën tënde të re përpara se t’i thuash botës se ata kanë mbërritur.

Zhvillimi i foshnjës në 41 javë
Fëmija juaj i vonuar
Fëmija juaj është “më vonë” – që do të thotë se ai ka qëndruar në barkun tuaj për një kohë të gjatë. Ato mund të jenë më të mëdha se foshnja mesatare. Gjithashtu, ata mund të kenë humbur pjesën më të madhe të vernix-it të tyre , i cili është veshja dylli dhe e bardhë që ndalon lëkurën e tyre të thahet në lëngun amniotik.

Sa i madh është fëmija juaj tani?

Në javën e 41-të, madhësia e foshnjës suaj është mbresëlënëse. Sipas vlerësimeve, ato do të peshojnë 8,35 paund dhe do të jenë 20,39 inç të gjatë. (Sigurisht, kjo mund të jetë shumë e vështirë për fëmijën tuaj individual.)

Simptomat e shtatzënisë gjatë javës së 41-të
Ankthi
Është e vështirë të mos jesh në ankth kur data e lindjes vjen dhe shkon dhe je ende jashtëzakonisht shtatzënë. Por mos kini frikë – nuk do të mbeteni shtatzënë përgjithmonë.

Ankthi është normal në të gjitha fazat e shtatzënisë, por mund të vëreni se ai fillon drejt fundit. Kjo është normale, por është gjithmonë një ide e mirë të flisni me mjekun ose maminë tuaj nëse jeni të shqetësuar. Marrja e hapave për të menaxhuar stresin – si frymëmarrja e thellë, shëtitja ose biseda me miqtë – mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë.

Ndjenja e lëvizjes
Vazhdoni t’i kushtoni vëmendje lëvizjeve të foshnjës tuaj dhe njoftoni menjëherë mjekun ose maminë nëse ato pakësohen. Fëmija juaj duhet të mbetet aktiv deri në lindje dhe një ngadalësim i dukshëm i aktivitetit mund të jetë një shenjë e një problemi.

Ofruesi juaj gjithashtu do të monitorojë nga afër fëmijën tuaj. Ata mund të rekomandojnë një test jo stresi për të kontrolluar nëse fëmija juaj është ende i lumtur dhe i shëndetshëm në mitër.

Gjatë testit, një infermiere do të vendosë një monitor në barkun tuaj. Monitori mat rrahjet e zemrës së foshnjës tuaj, të cilat rriten me lëvizjen. Nëse zemra e foshnjës suaj nuk rreh më shpejt dy herë gjatë testit, ata thuhet se janë “jo reaktive”. Ofruesi juaj mund të rekomandojë një test tjetër, profilin biofizik . Por më shumë gjasa, ata do t’ju pranojnë në spital për lindje.

Lëngu që rrjedh
Telefononi ofruesin tuaj nëse mendoni se uji juaj mund të jetë prishur . Ndonjëherë ka një rrjedhje të madhe lëngu, por ndonjëherë ka vetëm një shpërthim të vogël ose një rrjedhje të ngadaltë.

Nëse jeni në gardh nëse po rrjedh, vendosni një jastëk. Kontrolloni rreth gjysmë ore më vonë. Nëse është shumë i lagësht, uji juaj ka të ngjarë të jetë thyer.

Dilatim dhe efacement
Deri tani, mjeku ose mamia juaj mund të ketë bërë një ekzaminim të brendshëm për të kontrolluar zgjerimin dhe zbardhjen e qafës së mitrës. Disa zgjerime mund të ndodhin para lindjes – ofruesi juaj mund t’ju ketë thënë se tashmë jeni zgjeruar disa centimetra.

Zgjerimi i referohet hapjes graduale të qafës së mitrës për të lënë fëmijën tuaj të kalojë. Ajo matet nga 0 deri në 10 centimetra. Në kohën kur të jeni zgjeruar 6 centimetra, ka të ngjarë të jeni në lindje aktive.

Zhdukja është kur qafa e mitrës shkurtohet, bëhet më e butë dhe më e hollë në përgatitje për lindjen e fëmijës suaj. Ndërsa trupi juaj përgatitet për lindjen dhe sapo fillon lindja, qafa e mitrës gradualisht hollohet derisa të bëhet si një fletë letre.

Ofruesit matin fshirjen si përqindje, nga 0 në 100 përqind. Zhdukja ndodh dorë për dore me zgjerimin, megjithëse fshirja mund të fillojë së pari. Ashtu si me zgjerimin, mund të duhen javë, ditë ose orë për të arritur zhdukjen e plotë. Kur qafa e mitrës tuaj është 10 centimetra e zgjeruar dhe 100 për qind e zhdukur, është koha ta shtyni fëmijën tuaj jashtë !

Shfaqje e përgjakshme
Po shikoni për shenja të lindjes ? Ndërsa afrohet lindja, mund të shihni rrjedhje të përgjakshme, të ngjashme me mukozën. Shumë gra vënë re shfaqje të përgjakshme të shoqëruar nga priza e tyre e mukusit , një grumbull mukusi transparent ose pak i përgjakur që mbron mitrën gjatë shtatzënisë. Sapo qafa e mitrës fillon të hapet në përgatitje për lindje, tapa e mukusit mund të shpërndahet dhe të shfaqet në të brendshmet tuaja.

Humbja e prizës së mukusit dhe shfaqja e përgjakshme janë shenja që trupi juaj po përgatitet për lindje, por ato nuk do të thotë se lindja është e afërt. Gjithashtu, nëse nuk e vëreni prizën tuaj të mukusit ose shfaqjen e përgjakshme, mos u shqetësoni – mund të mos e shihni këtë përpara se të filloni lindjen.

Nauze
Kur fillon lindja, tretja ngadalësohet ose ndalet dhe mund të ndiheni të sëmurë në stomak. Disa gra raportojnë se ndjehen të përzier gjatë lindjes, dhe të tjera thonë se kanë pasur të përziera një ose dy ditë më parë. Më shpesh, të përzierat ndodhin gjatë lindjes aktive.

Nauzeja nuk është e pazakontë, por njoftoni mjekun ose maminë tuaj nëse vazhdon ose është e re, me të vjella. Ndonjëherë të përzierat dhe të vjellat e reja në fund të shtatzënisë mund të jenë shenjë e preeklampsisë , një çrregullim i rrezikshëm i presionit të gjakut.

Nuk e shihni simptomat tuaja?
Pyes veten për një simptomë që keni? Gjeni atë në faqen tonë të simptomave të shtatzënisë .

Lista kontrolluese e shtatzënisë në javën e 41-të
Merrni mbështetje nëse jeni ende shtatzënë
Të ngopur me lojën e pritjes? Kontaktoni me nënat e tjera të ardhshme në Klubin tuaj të Lindjes që po ndihen të ngecur gjithashtu.

Bëni diçka të mirë për veten tuaj
Pavarësisht nëse është një mani-pedi, një mbrëmje filmi, marrja juaj e preferuar ose diçka tjetër, vazhdoni dhe trajtojeni veten. Të jesh shtatzënë në javën e 41-të nuk është e lehtë dhe ti meriton pak relaksim dhe rehati.

Rishikoni planin tuaj të spitalit
Sigurohuni që të dini se kush do t’ju drejtojë kur të jetë koha për të shkuar në spital ose në qendrën e lindjes. Gjithashtu, keni një shofer rezervë për çdo rast. Nëse është një urgjencë dhe nuk ka njeri përreth, telefononi 911.

Nëse tashmë keni fëmijë (ose kafshë shtëpiake!), rishikoni se kush do t’i shikojë ata kur të filloni lindjen. Kujtojuni kujdestarit(ve) tuaj të zgjedhur që ata mund të marrin një telefonatë në mes të natës.

Mendoni për aktivitete argëtuese në të ardhmen
Pushimi i lehonisë është kryesisht një kohë për shërim dhe lidhje . Por kjo nuk do të thotë që nuk mund të argëtoheni pak. Nëse dëshironi, bëni një kërkim të vogël për aktivitetet që duhet të provoni me fëmijën tuaj. Ka grupe ndihmuese për nënat e reja që mund t’i shikoni – çdo gjë nga mbështetja për ushqyerjen me gji deri te klasat e fitnesit për fëmijën dhe mua. (Këto grupe janë një mënyrë e shkëlqyer për të takuar prindër të tjerë krejt të rinj dhe për të krijuar miqësi të qëndrueshme gjithashtu.)

Ju gjithashtu mund të gjeni parqe ose muze të rinj ku mund ta merrni fëmijën tuaj në një karrocë ose karrocë. Pasi të jeni të dy gati për daljet, është mirë të ndryshoni peizazhin.

BURIMi i BabyCenter

Shkruar nga Kelly Burch | 27 janar 2023
Kelly Burch është një gazetare e pavarur që mbulon shëndetin, sipërmarrjen, familjen dhe më shumë. Ajo është e pasionuar për të sjellë në jetë tema komplekse përmes tregimeve që janë të lehta për t’u lexuar dhe informuese. Burch jeton në New Hampshire me burrin e saj dhe dy vajzat e vogla. Kur ajo nuk është në tavolinën e saj, do ta gjeni duke bërë kajak ose shëtitje në shkretëtirën përreth shtëpisë së saj. Burch aktualisht është duke shkruar një libër rreth udhëtimit nëpër Shtetet e Bashkuara në një RV me familjen e saj për shtatë muaj.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment