July 30, 2021

KleaBe.Com

Të Gjitha Këtu për Ju

Si ndikon kosi në imunitetin tuaj – Gazeta Express

1 min read

Shneta


Gazeta Express

28/12/2020 17:48

Shumë njerëz e kanë të lidhur në mendjet e tyre kosin me periudhën e dietës ose si një zgjedhje ideale për diçka të lehtë gjatë natës. Sidoqoftë, këto nuk janë të vetmet dy.

Përveç kalciumit dhe
proteinave, një pjesë e kosit gjithashtu përmban të ashtuquajturat baktere “të
mira” të cilat mbështesin funksionimin e duhur të zorrëve dhe sistemit
imunitar, përmirësojnë tretjen dhe mbrojnë nga depresioni.

Në fakt, sipas
hulumtimeve përkatëse, ka disa arsye për të ngrënë kos. Shihni më poshtë tre
prej tyre:

Sipas disa studimeve,
konsumi i rregullt i kosit dhe produkteve të qumështit me pak yndyrë mbron nga
rreziku i zhvillimit të diabetit të tipit 2.

Studimet kanë treguar
se konsumimi i kosit për katër javë përfiton nga truri.

Probiotikët e kosit
zvogëlojnë rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru tek njerëzit që hanë
vetëm dy racione në javë.

Burimi i lajmit: GazetaExprees