May 28, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

Djajtë e Tasmanisë lindën pas 3,000 vjetësh në territorin australian – Telegrafi

1 min read

Shtatë djaj të Tasmanisë kanë lindur në Sanctuary Barrington Wildlife në shtetin australian të Uellsit të Ri Jugor.

Djajtë e Tasmanisë u zhdukën në territorin australian 3,000 vjet më parë pas shfaqjes së qenit të egër dingo dhe mbijetuan vetëm në ishullin e Tasmanisë.

Sidoqoftë, edhe atje, numri i tyre ka rënë ndjeshëm për shkak të sëmundjes ngjitëse të tumorit të fytyrës (DFTD), e cila ka vrarë rreth 90 për qind të popullsisë së djallit Tasmanian që nga zbulimi i saj në vitin 1996, raporton cnn.

Vetëm disa muaj pasi 26 të rritur u lëshuan në Barrington Reserve si pjesë e një projekti për t’i kthyer ata në kontinentin australian, djajtë e Tasmanisë janë edukuar me sukses. Konservatorët kanë identifikuar kokat e vogla, për të cilat thonë se kanë madhësinë e kikirikëve, në çantat e nënave të tyre.

Rreth 25,000 djaj të Tasmanisë jetojnë në egra të Tasmanisë, sipas organizatës Aussie Ark. /Telegrafi/

[embedded content]

Burimi i lajmit: Telegrafi