May 28, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

Francë: Arrestohet shqiptari i Kosovës me pasaportë serbe, ja arsyeja?

2 min read

Stéphanie, një grua e re 22-vjeçare, u vra natën mes të dielës dhe të hënës me 24 maj në Mosel të Francës. Ajo dyshohet se ishte goditur me thikë pranë shtëpisë së saj, para syve të vajzës tre vjeçare.

Partneri i saj, i dyshuar për vrasjen është një shqiptar i Kosovës L.B. (23) që posedente pasaportë serbe i cili pas 24 ore në kërkim u arrestuar nga policia franceze, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Gjatë natës nga e diela në të hënë, Stéphanie Di Vincenzo, 22, u vra nga disa plagë me thikë në Hayange, në Mosel të Fracnës. Kjo është vrasja e 43-të femërore e kryer që nga fillimi i vitit në Francë. Stéphanie Di Vincenzo, 22, u vra me thikë për vdekje natën nga e diela në të hënë. Vrasesi L.B, një refugjat politik 23-vjeçar nga Serbia, u padit për “vrasje bashkëshortore” pas arrestimit të tij të hënën.

Viktima ishte 21 vjeç dhe nënë e një fëmije 4 vjeç. Vrasësi ka ikur. Policia dyshon se shoku i tij ka kryer krimin.

Në të njëjtën kohë, drejtësia tregoi se vrasësi i dyshuar i gruas së re, shoqëruesi i saj dhe babai i vajzës së tyre të vogël – e cila ishte dëshmitare e vdekjes së nënës së saj – ishte akuzuar për vrasje bashkëshortore.

Gazeta zvicerane ne shqip Le canton27.ch ka mësuar se L.G u gjend në Francë si një refugjat politik 23-vjeçar i cili posedonte pasaportë serbe.

Pas vrasjes ai fillimisht u fsheh, por, pasi vu në kërkim nga organet e drejtësisë, u gjet pas 24 orësh dhe u burgos nga policia franceze.

Një grua në të dyzetat, me të cilën ai ishte fshehur të hënën, u akuzua po ashtu për “shmangien e një krimineli nga arrestimi ose kërkimi” e cila u vu nën mbikëqyrjen gjyqësore.

Më herët gjatë ditës të Mërkurën, Ministri i Brendshëm Gérald Darmanin, Ministri i Drejtësisë Eric Dupond-Moretti dhe Ministrja e ngarkuar për Shtetësinë Marlène Schiappa njoftuan krijimin e një misioni inspektimi në lidhje me vrasjen e Hayange.

“Ne vendosëm të kapim inspektoratin e përgjithshëm të administratës dhe inspektoratin e përgjithshëm të drejtësisë në mënyrë që të kryhet një mision i inspektimit të operacionit për të hedhur dritë pas vrasjes së frikshme të Hayange”, kishte shkruar Gérald Darmanin në Tëitter.

Burimi i lajmit: Bota Press