May 19, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

James Bond do të qëndrojë në ekranin e madh pas marrëveshjes me Amazon

2 min read

18:04 / E Enjte, 27 Maj 2021 / A. S

Filmat e James Bond do të vazhdojnë të shfaqen në kinema.

Filmat e ardhshëm të James Bond do të vazhdojnë të shfaqen në kinema, pavarësisht nga marrëveshja e Amazon për të blerë studion e filmit që zotëron së bashku të drejtat për 007, shkruan BBC.

Gjiganti i teknologjisë bleu MGM në një blerje me vlerë 8.45 miliardë dollarë (5.97 miliardë funta) këtë javë.

Prodhuesit e bonove Barbara Broccoli dhe Michael G Wilson theksuan se marrëveshja nuk do të thoshte që filmi do të shtyhej vetëm në shërbimin streaming të Amazon.

“Ne jemi të përkushtuar të vazhdojmë të bëjmë filma me James Bond për audiencën teatrore në mbarë botën,” thanë ata.

Të drejtat për Bond u ndanë nga MGM dhe Eon Productions, e cila drejtohet nga Broccoli dhe Wilson.

Broccoli është vajza e prodhuesit origjinal të Bond, Cubby Broccoli, ajo dhe Wilson ende kanë kontroll krijues të karakterit.

Me marrëveshjen e Amazon, pjesa e MGM tani i ka kaluar gjigantit streaming, por Broccoli dhe Wilson do të mbajnë kontrollin e tyre të ngushtë mbi agjentin sekret, i cili luan atë dhe çfarë drejtimi marrin filmat.

Dyshja thuhet se më parë i ka rezistuar përpjekjeve që ai të shfaqet në spin-off TV.

Kështu që Amazon nuk do të ketë kontroll të lirë për të shfrytëzuar filmin me spin-off në mënyrën që, për shembull, universi i Star Wars është zgjeruar në Disney +.

Sipas marrëveshjes, filmat e ardhshëm të James Bond do të vihen në dispozicion për t’u transmetuar në Amazon Prime, por deklarata e Eon bën të qartë se ata do të shfaqen në kinema gjithashtu.

Pjesa tjetër, “No time to die”, dalja përfundimtare e Daniel Craig, do të dalë në kinematë e Britanisë më 30 shtator dhe në SHBA më 8 tetor pas një serie vonesash të lidhura me COVID-19. 

Burimi i lajmit: IndeksOnline