May 27, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

Mbi 150 persona dyshohet se vdiqën pas fundosjes së një anije në Nigeri – Sinjali

1 min read

Mbi 150 persona dyshohet se kanë vdekur në veri-perëndim të Nigerisë, pasi një anije me të cilin po lundronin rreth 200 persona është prishur dhe është fundosur në një lum, kanë njoftuar zyrtarët nigerianë, raporton BBC.

Shumica e pasagjerëve ishin gra dhe fëmijë që po udhëtonin nga shteti i Nigerisë për në Kebbi të Nigerisë.

Së paku 20 persona janë shpëtuar, ndërsa autoritetet fajësojnë mbingarkesën për aksidentin që ndodhi të mërkurën. Zhytësit dhe punonjësit e emergjencës po përpiqeshin të shpëtonin njerëzit në lumin Niger.

Presidenti i Nigerisë, Muhammadu Buhari ka thënë se është tragjedi e madhe, ndërsa ka ofruar ngushëllime për familjet e viktimave.

/GazetaSinjali/

Burimi i lajmit: Gazeta Sinjali