December 4, 2021

KleaBe

Të Gjitha Këtu për Ju

Milionat e Serbisë për dronët kinezë

1 min read

Serbia ka harxhuar 19.3 milionë dollarë për të blerë gjashtë dronë ushtarakë të prodhuar nga Kina, sipas një hulumtimi nga Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë.

Kostoja është mbajtur e fshehtë gjatë prezantimit të fluturakeve të telekomanduara në një ceremoni të mbajtur në korrikun e vitit 2020, kur Serbia ishte bërë vendi i parë evropian që importonte pajisje të aviacionit ushtarak nga Kina.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian zbatojnë embargo armësh ndaj Kinës që nga viti 1989, pas masakrës në sheshin “Tiananmen”.

Burimi i lajmit: Bota Press