December 3, 2021

KleaBe

Të Gjitha Këtu për Ju

Ndryshime në formatin e Ligës së Kampionëve, gjysmëfinalet dhe finalja pritet të zhvillohen në një qytet – GazetaBlic

1 min read

New York Times sugjeron që UEFA po konsideron seriozisht ndryshimin e formatit të Ligës së Kampionëve për të krijuar një javë mbyllëse të gjysmëfinaleve dhe finales në një qytet.

Ky do të ishte një version pak më i vogël i turneut Final Eight që ne pamë të luajtur në Lisbonë verën e kaluar, përcjell GazetaBlic Sport.

Eksperimenti i sezonit të kaluar siguroi lojëra drithëruese dhe përqendroi shikimin e publikut me figura masive të audiencës televizive.

Sipas NYT, UEFA po përgatitet të zbulojë planet e tyre për të ndryshuar formatin për fazat e fundit të Champions League.

Ai do të përfshinte dy gjysmëfinale, duke zëvendësuar formatin e dy ndeshjeve vajtje – ardhje si dhe një finale që do të zhvillohej në një qytet.

Kjo vjen pas raportimeve që UEFA ishte e gatshme për t’a hequr rregullin e golit mysafir.

/GazetaBlic Sport/

Burimi i lajmit: Gazeta Blic