May 27, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

“Nomadland” dhe “Promising Young Woman” prijnë me çmime në “BAFTA” – Sinjali

3 min read

“Nomadland”, një film për një grua që jeton në një furgon në Amerikën Perëndimore pas telasheve financiare, ka prirë me çmime në ceremoninë e sivjetme të “Bafta Film Awards”.

Ka marrë katër
çmime, duke përfshirë filmin më të mirë, aktoren më të mirë për yllin e saj
Frances McDormand dhe regjisorin më të mirë.

Kjo e bëri Chloe
Zhao gruan e dytë që fitoi çmimin për regjisoren më të mirë në historinë e
“BAFTA”.

Ndërkohë, Anthony
Hopkins fitoi çmimin për aktorin më të mirë për “The Father”, 24 vjet pas
fitores së tij të fundit. 83-vjeçari, i cili fitoi duke luajtur një njeri që
humbi kontrollin e tij në realitet, nuk po e ndiqte ceremoninë e së dielës dhe
më vonë ka thënë se ai kishte kuptuar se kishte fituar vetëm kur dëgjoi
brohoritje nga dhoma tjetër.

“Unë isha ulur këtu duke pikturuar dhe dëgjova këtë brohoritje të dilte nga dhoma fqinje”, ka thënë ai pas ceremonisë. “Mendova, çfarë dreqin ka ndodhur? Mendova se ata po shikonin një ndeshje futbolli. Dhe ata hynë dhe thanë se po fitoja”.

Shumica e
fituesve po e shikonin ceremoninë drejtpërdrejt dhe mbajtën fjalime në
distancë. Asnjë nga të nominuarit nuk ishte në “Royal Albert Hall”, ku u mbajt
ceremonia.

Ylli britanik
Daniel Kaluuya u shpall aktori më i mirë dytësor për rolin e liderit të
Pantherit të Zi, Fred Hampton në “Judas and the Black Mesiah”.

Trofeu për
aktoren dytësore shkoi te Yuh-Jung Youn, nga Koreja e Jugut për rolin e një
gjysheje në dramën koreano-amerikane “Minari”. 73-vjeçarja ka thënë se çmimi do
të thoshte shumë, sepse britanikët ishin njerëz “snobë”.

“Çdo çmim është domethënës, por ky i njohur veçanërisht nga britanikët, të njohur si njerëz shumë snobë, dhe ata më miratuan mua si një aktore të mirë, kështu që unë jam shumë, shumë e privilegjuar”, ka thënë ajo.

Çmimi për filmin
më të mirë britanik iu dha “Promising Young Woman”, një triller hakmarrjeje për
një grua, luajtur nga Carey Mulligan, e cila pretendon të jetë e dehur
verbërisht kur burrat e marrin atë në bare dhe klube.

Skenaristja dhe
regjisorja Emerald Fennell gjithashtu fitoi për skenarin më të mirë origjinal.
Ajo bëri shaka se të gjithë të përfshirët në film e kishin bërë atë për “një
ushqim të përzier” dhe ka thënë se përvoja ishte “gjëja më e madhe në jetë
“.

Fituesit e tjerë
përfshinin 18-vjeçaren Bukky Bakray, e cila u emërua ylli në rritje pas rolit
të saj të parë në aktrim, në të cilin ajo luajti një vajzë adoleshente të
braktisur nga nëna e saj në “Rocks”.

Lista e ngushtë e
këtij viti përfshiu një rreshtim të larmishëm të talenteve, pas një proteste
vitin e kaluar kur votuesit emëruan vetëm aktorë të bardhë.

Këtë herë, 16 nga
24 pretenduesit erdhën nga përkatësia etnike e pakicave, ndërsa 21 ishin të
nominuarit për herë të parë.

Nata filloi me
një nderim për dukën e Edinburgut, i cili ishte presidenti i parë i “BAFTA-s”
midis 1959 dhe 1966.

Bashkëpritësi
Edith Bowman tha se princi Philip “zë një vend shumë të veçantë në
historinë e ‘BAFTA-s” dhe mendja jonë është me Familjen Mbretërore”.

Ylli i “Nomadland-it” Frances McDormand (majtas) dhe regjisorja Chloe Zhao. /Gazeta Sinjali/

Burimi i lajmit: Gazeta Sinjali