January 20, 2022

KleaBe

Të Gjitha Këtu për Ju

“Revolucion” tek skuadrat italiane, këta do të jenë trajnerët e Interit, Juventusit dhe Napolit – GazetaBlic

2 min read

Interi pritet të zyrtarizojë Simone Inzaghi si trajnerin e tyre të ri nesër, ndërsa Juventusi do të sjellë Max Allegri dhe Luciano Spalletti do të bëhet trajner tek Napoli.

48 orët e fundit kanë qenë kaotike në Serie A me shumë trajnerë që kanë ndryshuar pozicionet e tyre, përcjell GazetaBlic Sport.

Antonio Conte ndezi garën duke ndërprerë kontratën e tij me Interin me pëlqimin e ndërsjellë, duke përfshirë një klauzolë që e ndalon atë të nënshkruajë për një tjetër klub italian këtë sezon.

Allegri kishte qenë zgjedhja e parë për Interin dhe Napolin, por tashmë ishte në negociata të avancuara për një kthim në Juventus.

Njoftimi për rikthimin e Allegrit dy vjet pas shkarkimit të tij pritet sot, duke zëvendësuar Andrea Pirlo.

Me Allegrin të mbyllur, Interi u kthye te Simone Inzaghi, i cili vetëm natën e kaluar kishte rënë dakord verbalisht për të zgjatur kontratën e tij me Lazio deri në qershor 2024.

Sidoqoftë, ai nuk kishte nënshkruar asgjë dhe kontrata e tij aktuale me Biancocelesti dhe kontrata e tij skadon më 30 qershor, kështu që Inzaghi është ende i lirë të zgjedhë klubin e tij të ardhshëm.

Burime të shumta këtë mbrëmje konfirmojnë që Inzaghi pranoi propozimin e Interit për një kontratë dy-vjeçare me 4 milion € plus 1 milion € në bonuse për sezon, afërsisht dyfishi i pagës që ai do të fitonte në Lazio.

Napoli gjithashtu shkoi në Planin e tyre B, domethënë ish-trajneri i Interit, Spalletti i cili ka qenë pa punë dhe në listën e pagave të Nerazzurrit që kur u shkarkua në 2019.

Spalletti pritet të nënshkruajë një kontratë dy-vjeçare me mundësi për një sezon të tretë.

/GazetaBlic Sport/

Burimi i lajmit: Gazeta Blic