May 27, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

Shkaktari më i madh i kapsllëkut është ky – GazetaBlic

1 min read

Shpesh, përdorimi i laksativëve mund të ofrojë lehtësim të përkohshëm.

Një nga shkaqet më të zakonshme të kapsllëkut është pirja e pakët e ujit dhe një dietë e dobët – një dietë që është e ulët në fibra ose një dietë e pasur me yndyra dhe karbohidrate, dhe shumë ushqime të përpunuara, shkruan “Living”.

Kapsllëku është gjithashtu rezultat i një gjendje të traktit të zorrëve, të tilla si sindroma e zorrës së irrituar (IBS), divertikuliti, kandida ose një gjendje më e zakonshme si dehidrimi, transmeton lajmi.net.

Mund të shkaktohet gjithashtu nga ilaçe ose probleme të tjera shëndetësore si anemia, fryrje të barkut, dhimbje barku, depresion, diarre , pagjumësi ose marramendje.

Shpesh, përdorimi i laksativëve mund të ofrojë lehtësim të përkohshëm. Por përdorimi i tepërt i laksativëve do të çojë në kapsllëk kronik sepse trakti tretës bëhet i varur dhe pushon së bëri atë që duhet të bëjë natyrshëm.

Burimi i lajmit: Gazeta Blic