May 28, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

Tre të dënuar për sulmet xhihadiste në Barcelonë dhe Cambrils – KOHA.net

1 min read

Tre burra që ndihmuan autorët e sulmeve terroriste xhihadiste në dhe përreth Barcelonës që vranë 16 njerëz në vitin 2017 janë të dënuar me burg në Spanjë.

Dy prej tyre u dënuan me 53 dhe 46 vjet, ndërsa i treti vetëm tetë vjet.

Një nga autorët përplasi furgonin te këmbësorët në zonën turistike Las Ramblas të Barcelonës, para se të niste një sulm i dyfishtë në një qytet afër, Cambrils,.

Grupi i Shtetit Islamik ka thënë se kreu sulmet asokohe.

Treshja e dënuar u zbulua se kishin ndihmuar autorët e krimit, të cilët u qëlluan për vdekje nga policia.

Burimi i lajmit: Koha.net