January 20, 2022

KleaBe

Të Gjitha Këtu për Ju

Tre të dënuar për sulmet xhihadiste në Barcelonë dhe Cambrils – Sinjali

1 min read

Tre burra që ndihmuan autorët e sulmeve terroriste xhihadiste në dhe përreth Barcelonës që vranë 16 njerëz në vitin 2017 janë të dënuar me burg në Spanjë.

Dy prej tyre u dënuan me 53 dhe 46 vjet,
ndërsa i treti vetëm tetë vjet.

Një nga autorët përplasi furgonin te
këmbësorët në zonën turistike Las Ramblas të Barcelonës, para se të niste një
sulm i dyfishtë në një qytet afër, Cambrils.

Grupi i Shtetit Islamik ka thënë se kreu
sulmet asokohe.

Treshja e dënuar u zbulua se kishin ndihmuar autorët e krimit, të cilët u qëlluan për vdekje nga policia./GazetaSinjali/

Burimi i lajmit: Gazeta Sinjali