December 4, 2021

KleaBe

Të Gjitha Këtu për Ju

U zhduk 9 muaj më parë, gjendet trupi i balerinit francez në një rezervuar uji

2 min read

Turisti francez, Joyce – Timothy Radocic, u zhduk në zonën e Pireut (Greqi) në 21 Gusht 2020.

 Timothy Radojcic, 27 vjeç humbi pasditen e së premtes, kur u largua nga hoteli që po jetonte në të njëjtën zonë.

Por në fillim të këtij muaji trupi i pa jetë i balerinit u pa për herë të parë nga një grup fëmijësh duke luajtur, në hapësirën gjysmë të shkatërruar dhe brenda një rezervuari uji. 

Fëmijët njoftuan menjëherë fqinjët , të cilët thirrën policinë dhe zjarrfikësen që morën trupin e pa jetë të balerinit.

Sipas mjekut grek nuk u identifikuan lëndime dhe për shkak të asaj që gjetën që indet e skeletit fatkeqësisht nuk mund të kryejnë më tepër teste histologjike dhe toksikologjike për t’iu përgjigjur shumë prej pyetjeve të ngritura.

Zhdukja e të riut u trajtuar edhe me nga shfaqje Angeliki Nikolouli-së “dritë në tunel” .

Joyce – Timothy Rantotsik jetonte në Rosmpourgk Francë dhe kishte vajtur në Greqi më 5 korrik, 2020.

 Ai jetonte në Pire i pëlqente të bënte yoga dhe sipas dëshmive ditën kur u zhduk ai tha se do të shkonte për meditim . 

Njeriu fatkeq ishte i interesuar të qëndronte në Greqi për punë, ndërsa pak para zhdukjes së tij ai kishte aplikuar në një kompani të njohur

që punëson njerëz nga vende të ndryshme për të punuar në një qendër thirrjesh.

Avokati i tij ka folur për protothema.gr dhe është shprehur:

 “Informacioni zyrtar u dha për mua dje. I riu që kishte ardhur për një pushim në vendin tonë, i cili nuk kishte pse të dëmtonte veten, u gjet i vdekur vetëm 50 metra nga vendi ku po qëndronte. Familja e tij është informuar dhe është e shkatërruar nga lajmi. Në fakt, ato priten të vijnë  javën e ardhshme në Greqi në mënyrë që të mund të bëhen të gjitha procedurat për kthimin e trupit në atdheun e tij ” dhe shton:

“Ne jemi duke kërkuar rrethanat në të cilat ai humbi jetën dhe shkaqet e vdekjes së tij. Le të shohim se çfarë e shkaktoi saktësisht vdekjen e tij dhe përtej rezultateve të provimeve që po presim, ne do të lëvizim legalisht. Në asnjë rast, për mendimin tim, nuk kemi të bëjmë me vetëvrasje ose vdekje nga shkaqe natyrore. Mendoj se po flasim për veprimtari kriminale. Ai u gjet në një rezervuar uji, ndërsa ajo që bën përshtypje është se nuk ka kocka të thyera, mbase dikush e vendosi atje”.

Burimi i lajmit: IndeksOnline