May 28, 2022

KleaBe

ALL HERE FOR YOU

Zyra dhe arkivat e Stephen Hawking do të shfaqen në muze (VIDEO)

2 min read

Profesori Stephen Hawking, ndoshta është edhe shkencëtari më i famshëm i kohëve moderne.

Teoritë e shkëlqyera të fizikanit teorik përmbysën gjithçka që bota dinte për konceptin e vrimave të zeza.

Libri i tij i parë ‘Një Histori e Shkurtër e Kohës’ shiti 10 milionë kopje, ai u nderua nga udhëheqësit botërorë, u shfaq në disa kamera televizive dhe një film për jetën e tij të hershme me yllin e Hollivudit Eddie Redmayne u lansua në 2014-ën.

Arritjet e Hawking janë gjithnjë e më të jashtëzakonshme duke pasur parasysh kufizimet ekstreme fizike të gjendjes së tij ALS (skleroza anësore amiotrofike, e njohur gjithashtu si sëmundja e neuroneve motorike).

Diagnostikuar në 22 ndërsa studionte në Kembrixh, fillimisht iu tha se do të vdiste brenda dy vjetësh, por mjekët i shtangi duke jetuar për më shumë se 50 vjet më parë para se të vdiste në vitin 2018 në moshën 76 vjeçare, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Tani disa nga artikujt më të çmuar të karrierës së tij të gjatë shkencore janë të fituara për kombin britanik.

Në mesin e tyre janë karriget me rrota dhe pajisjet e komunikimit që i dhanë Hawking zërin e tij të veçantë robotik të ulej përkrah letrave të tij historike mbi fizikën teorike dhe skenareve të tij nga paraqitja e tij në Simpsons.

E gjithë zyra e tij po ruhet nga Muzeu i Shkencës.

Pikat kryesore nga koleksioni do të shfaqen në muze vitin e ardhshëm.

Blatchford gjithashtu shpreson të krijojë një ekspozitë turne që do të vizitojë të gjitha vendet brenda Mbretërisë së Bashkuar përpara se të vendosë një ekspozim i përhersh brenda muzeut të Londrës.

Vetë familja e Hawking vendosi të lejojë pasuritë e tij të bëhen pjesë e koleksioneve publike, transmeton Klankosova.tv.

[embedded content]

Burimi i lajmit: Klan Kosova